WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Zobacz drużynę
 • Zobacz drużynę
 • Grupa A
 • Grupa B
 • Grupa C
 • Grupa D
 • Grupa E
 • Grupa F
 • Grupa G
 • Grupa H

FIFA: Wybór gospodarzy MŚ 2018 i 2022 bez korupcji

Komitet Etyki FIFA poinformował, że nie stwierdzono działań korupcyjnych przy wyborze gospodarzy MŚ w Rosji (2018) i Katarze (2022). Jednocześnie FIFA oskarżyła angielską FA o psucie jej wizerunku.
Maciej Kmita
Maciej Kmita

W czerwcu na łamach angielskiej gazety "Sunday Times" ukazał się artykuł informujący o możliwości korupcji przy wyborze gospodarza mundiali w 2018 i 2022 roku. W zamian za poparcie kandydatury Kataru w staraniach o organizację MŚ w 2022 roku były prezes azjatyckiej federacji Katarczyk Mohammed bin Hammam miał przekazać 5 mln dolarów działaczom FIFA z Afryki. Ponadto 350 tys. dolarów maiło trafić do byłego członka Komitetu Wykonawczego FIFA Reynalda Temariego z Tahiti.


Głosowanie dotyczące wyboru organizatora MŚ 2022 odbyło się 2 grudnia 2010 roku w Zurychu. W decydującej rundzie kandydatura Kataru pokonała amerykańską w stosunku 14:8. Tego samego dnia na gospodarza MŚ 2018 wybrano Rosję.

Po głośnej publikacji "Sunday Times" członek niezależnej komisji zarządzania FIFA Lord Goldsmith stwierdził, że w razie potwierdzenia się zarzutów, powinno dojść do powtórki głosowania. Sprawą zajęła się Komisja Etyki FIFA, która w czwartek ogłosiła, że nie znalazła żadnych nieprawidłowości przy procesie wyłaniania gospodarzy MŚ 2018 i 2022.

FIFA natomiast w oficjalnym oświadczeniu podziękowała Komisji za rzetelnie przeprowadzone śledztwo i zapowiedziała zastosowanie się do zaleceń Komisji, która zasugerowała wdrożenie bardziej przejrzystych procedur przyznawania organizacji mistrzostw świata.

Komisja skrytykowała równocześnie angielską FA, która starała się organizację turnieju w 2018 roku, za opłacenie (35 tys. funtów) kolacji zorganizowanej dla pochodzącego z Trynidadu i Tobago ówczesnego członka Komitetu Wykonawczego FIFA Jacka Warnera. Komisja nazwała to "drobnym naruszeniem procedur" i "nadszarpnięciem jej wizerunku".

 

FIFA oczyściła Rosję i Katar z zarzutów korupcyjnych. Dostało się Anglikom

Źródło: CNN Newsource/x-news

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
FIFA

Komentarze (10):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • KryniulaKibicAzs 0
  fajne zdjęcie profilowe pozdro
  jakublevy Mądra decyzja, cały czas wydawało mi się, że FIFA nie zajmuje się piłką nożną, tylko polityką.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Sergh Khan 0
  Putin obiecał, że jego czołgi nie przekroczą Odry i dlatego wybór Rosji był " zgodny z przepisami" a Katar wiadomo, "biedny" kraj i nie stać ich na łapówki ale "trzeba rozwijać popularność piłki nożnej" dlatego Katar dostał MŚ. Te drobne upominki jakie dostali działacze głosujący o przyznaniu organizacji MŚ " nie miały większego wpływu" bo co to jest KILKA milionów dolarów. Za to przecież tak mało można kupić :D
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • smile-xd 0
  Siła argumentów Kataru niejednego by przekonała.
  Tylko czekać na Zimowe Igrzyska tam, -pełne przykrytych białym puchem stoków.
  Gotreus Mi też się tak wydaje że była korupcja ze strony Kataru bo kto mądry daje MŚ państwu takiego typu
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (7)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (10)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×