Spór o stadion Pogoni Szczecin

Miasto nie zamierza postawić nowego obiektu, a chce przebudować obecny za 100 milionów złotych. Koncepcja jest nazywana "modernizacją skansenu" lub "reanimacją trupa".

Sebastian Szczytkowski
Sebastian Szczytkowski
Debata na temat lokalizacji, pojemności czy funkcjonalności stadionu piłkarskiego trwa w Szczecinie ponad dekadę. Rozpoczęła się właściwie za czasów Antoniego Ptaka, jeszcze przed brazylijską Pogonią Szczecin, ale tak naprawdę obecny rozdział wiąże się z odbudową klubu od 2007 roku. Grupa przedsiębiorców, która przejęła ster w Pogoni, otrzymała zapewnienie prezydenta miasta Piotra Krzystka, że gdy oni będą troszczyć się o awans do Ekstraklasy, on zadba o wybudowanie nowego obiektu. - Nie możemy więcej inwestować w stadion przy Twardowskiego. Każde włożone tam pieniądze to jakby ABS wkładać do trabanta - powiedział Krzystek, a słowa te są przypominane niemal na każdym kroku.
Okazały się deklaracją bez pokrycia. Przez siedem lat sporo się zmieniło. Pogoń rywalizuje ponownie w elicie, Szczecin zmienił się ze sportowej pustyni w oazę z między innymi nowoczesną halą i basenem olimpijskim. Ostatnim krokiem mogłoby być wybudowanie stadionu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. Od 2013 roku wiadomo jednak, że nie zostanie on wykonany. 13 listopada przedostatni klub z T-Mobile Ekstraklasy - Ruch Chorzów przedstawił wizualizację nowego obiektu. W Szczecinie nie pójdą za ciosem i mają własną koncepcję. Włodarze miasta chcą modernizować Stadion im. Floriana Krygiera za 100 milionów złotych, a prace mają trwać od wiosny 2016 do 2019 roku. Zasiądzie w nim niespełna 19 tysięcy kibiców, a głównymi punktami projektu jest zburzenie charakterystycznej wieżyczki, przeniesienie budynku VIP w inne miejsce Szczecina, totalne przebudowanie trybun i pokrycie ich szklanym dachem. Stadion pozostanie w kształcie podkowy, a zamiast czwartej trybuny powstanie pergola z piłkochwytami i telebimem.
Projekt przebudowy stadionu w Szczecinie (ppip.pl) Projekt przebudowy stadionu w Szczecinie (ppip.pl)
Wizualizacja wnętrza stadionu po modernizacji (ppip.pl) Wizualizacja wnętrza stadionu po modernizacji (ppip.pl)
Biorąc pod uwagę, że stadion w Gdyni kosztował mniej niż 100 milionów, a chociażby te w Lubinie czy Tychach tylko nieco więcej, a ich pojemność jest lub będzie porównywalna z zakładaną w Szczecinie - modernizacja musi budzić kontrowersje. Ma swoje plusy: nie zmieni się lubiana lokalizacja, być może przyniesie pewne oszczędności, oddali zagrożenie nie przyznania licencji, ale to mało, by przekonać głównych zainteresowanych. Na Pomorzu Zachodnim niebagatelna kwota może zostać wydana bez aprobaty prezesów klubu i lwiej części kibiców.
Modernizacja stadionu w Szczecinie za 100 milionów to dobry pomysł?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×