Raport SportoweFakty.pl: Bezkrwawa rewolucja w T-Mobile Ekstraklasie

Od sezonu 2015/2016 w T-ME będzie obowiązywał limit graczy spoza Unii Europejskiej. Jak na pół roku przed wejściem w życie przepisu do nowej rzeczywistości przygotowane są kluby ekstraklasy?

W listopadzie 2013 roku zarząd PZPN przyjął uchwałę w sprawie ograniczenia liczby obcokrajowców spoza Unii Europejskiej w polskiej ekstraklasie i niższych klasach
rozgrywkowych. W myśl nowych zasad począwszy od sezonu 2015/2016 w meczach T-ME kluby będą mogły wystawić w składzie tylko trzech zawodników, którzy nie legitymują się paszportem kraju członkowskiego Unii Europejskiej, a od sezonu 2016/2017 miejsca dla takich zawodników będą ograniczone do dwóch.
[ad=rectangle]

Dziś w klubach T-ME zatrudnionych jest 51* piłkarzy, którzy nie posiadają obywatelstwa UE. Ani jednego takiego zawodnika nie ma w Górniku Łęczna i Ruchu Chorzów, a na drugim biegunie znajdują się Korona Kielce, Lechia Gdańsk i Wisła Kraków, które opłacają odpowiednio siedmiu, ośmiu i siedmiu takich graczy.

W przypadku złocisto-krwistych mowa o piłkarzach, z których trener Ryszard Tarasiewicz jesienią korzystał bardzo regularnie: Leandro, Boliguibii Ouattarze, Nabilu Aankourze, Vlastimiru Jovanoviciu, Vanji Markoviciu, Kyryło Petrowie i Siergieju Pilipczuku. Nowe przepisy są mniejszym problemem dla Lechii, bo Diego Hoffmann, Henrique Miranda, Adłan Kacajew czy Filip Malbasić odegrali marginalną bądź żadną rolę na PGE Arenie i niewykluczone, że już wiosną zabraknie ich w Gdańsku, a Lechia nie wiąże też przyszłości z Nikolą Lekoviciem i Danijelem Aleksiciem. Pozostają więc Stojan Vranjes i Bruno Nazario.

Mniej swobodnie będzie musiał sobie poczynać Franciszek Smuda, który w kadrze ma w tym momencie siedmiu zawodników spoza UE, ale w tym gronie są 18-letni Lucas Guedes, który jeszcze nie zadebiutował w I zespole i Marko Jovanović, który z powodu choroby najprawdopodobniej do sportu już nie wróci. Jednak już piątka Osman ChavezOstoja Stjepanović, Donald Guerrier, Emmanuel Sarki i Semir Stilić to zawodnicy, którzy teraz śmiało mogliby się znaleźć w tej samej chwili w składzie Wisły, ale już od sezonu 2015/2016 będzie to niemożliwe.

Podobny problem istnieje w Lechu Poznań z Jasminem Buriciem, Luisem Henriquezem, Vojo Ubiparipem i Zaurem Sadajewem. Przy Bułgarskiej są jeszcze Muhamed Keita i Darko Jevtić, ale zawodnicy z Norwegii (Keita) i Szwajcarii (Jevtić) nie są traktowani jako piłkarze spoza UE.

Wreszcie w Zawiszy Bydgoszcz, który jesienią był prawdziwym miksem narodowościowym, po zimowych czystkach zostało trzech graczy spoza UE w osobach Luisa Carlosa, Jorge'a Kadu i Rafaela Porcellisa, ale ten drugi znalazł się na liście transferowej i lada dzień opuści Bydgoszcz. Bez obywatelstwa UE jest też świeżo pozyskany przez bydgoszczan Białorusin Iwan Majewskij.

27-letni pomocnik jest jedną z dwóch nowych twarzy w T-ME, która nie ma paszportu UE. Taki sam status ma jego rodak, który z Niemna Grodno przeniósł się do Jagiellonii Białystok: Pawieł Sawickij.

W gronie 51 zawodników T-ME spoza UE są też Sebino Plaku, Amine Hadj Said i Idrissa Cisse, których dni odpowiednio w Śląsku Wrocław, Piaście Gliwice i Podbeskidziu Bielsko-Biała są policzone.

W przeddzień wejścia w życie limitu graczy spoza UE nowy przepis może być - choć nie musi - więc problemem tylko dla Korony Kielce i Wisły Kraków. Pozostałe kluby będą mogły wejść w nową rzeczywistość z dnia na dzień.

Zawodnicy spoza UE w klubach T-ME 2014/2015*:

Klub[center]Zawodnicy spoza UE[/center]
Cracovia 3 [center]Deleu, Miroslav Covilo, Boubacar Dialiba[/center]
PGE GKS Bełchatów 3 [center]Alexis Norambuena, Pawieł Komołow, Andreja Prokić[/center]
Górnik Łęczna 0 [center]-[/center]
Górnik Zabrze 3 [center]Ołeksandr Szeweluchin, Armin Cerimagić, Dzikamai Gwaze[/center]
Jagiellonia Białystok 3 [center]Nika Dzalamidze, Taras Romanczuk, Pawieł Sawickij[/center]
Korona Kielce 7 [center]Leandro, Boliguibia Ouattara, Nabil Aankour, Vlastimir Jovanović, Vanja Marković, Kyryło Petrow, Siergiej Pilipczuk[/center]
Lech Poznań 4 [center]Jasmin Burić, Luis Henriquez, Vojo Ubiparip, Zaur Sadajew[/center]
Lechia Gdańsk 8 [center]Diego Hoffman, Henrique Miranda, Nikola Leković, Bruno Nazario, Adłan Kacajew, Filip Malbasić, Stojan Vranjes, Danijel Aleksić[/center]
Legia Warszawa 1 [center]Guilherme[/center]
Piast Gliwice 3 [center]Hebert, Armando Nieves, Mohamed Hadj Said[/center]
Podbeskidzie Bielsko-Biała 2 [center]Frank Adu Kwame, Idrissa Cisse[/center]
Pogoń Szczecin 1 [center]Takuya Murayama[/center]
Ruch Chorzów 0 [center]-[/center]
Śląsk Wrocław 2 [center]Dudu Paraiba, Sebino Plaku[/center]
Wisła Kraków 7 [center]Osman Chavez, Donald Guerrier, Emmanuel Sarki, Semir Stilić, Lucas Guedes, Ostoja Stjepanović, Marko Jovanović[/center]
Zawisza Bydgoszcz 4 [center]Luis Carlos, Jorge Kadu, Rafael Porcellis, Iwan Majewskij[/center]
Ogółem 51

* - stan na 13 stycznia 2015

Komentarze (3)
avatar
dragon0102
13.01.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A redakcja Sportowe Fakty to śpi? Nie mozna zamieścić informacji bo dotyczy Legii?
Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS) opublikowało ranking najlepszych klubów
Czytaj całość
avatar
Lechista_91
13.01.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Dobry pomysł ale moim zdaniem wgl na świecie powinno się zrobić całkowity zakaz zawodników z obcego kraju i wtedy tak naprawdę by się okazało jaki kraj ma najsilniejsza ligę... 
Grzmotu
13.01.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Dobry pomysł, dodajmy jeszcze wymóg jednego młodego zawodnika, wychowanka w wyjściowej 11'stce.