16. kolejka Primera Division: Barca powiększa przewagę

W ostatniej kolejce 2008 roku FC Barcelona potwierdziła swoją dominację w Hiszpanii. Piłkarze Blaugrany ograli kolejnego kandydata do mistrzostwa - Villarreal i mają już 10 punktów przewagi nad drugą w tabeli Sevillą. Lider z problemami pokonał Żółte Łodzie Podwodne 2:1, osiągając siódme ligowe zwycięstwo na wyjeździe z rzędu.

Igor Kubiak
Igor Kubiak

W spotkaniu Villarrealu z FC Barceloną podopieczni Pepe Guardioli po raz kolejny pokazali, że w tym sezonie zarówno ich defensywa, jak i ofensywa spisuje się bardzo dobrze. Goście od początku mieli przewagę i już w pierwszej połowie mogli pokonać Diego Lopeza, który dwukrotnie ratował wicemistrzów przed stratą bramki. Dość niespodziewanie na początku drugiej części gry świetne podanie Giuseppe Rossiego wykorzystał Cani, który nie pomylił się w sytuacji sam na sam z Victorem Valdesem. Radość miejscowych nie trwała jednak długo, gdyż już po 20 minutach na prowadzeniu byli rywale. Najpierw po centrze Daniela Alvesa świetną główką popisał się Seydou Keita, a następnie Thierry Henry wykorzystał rewelacyjne podanie Xaviego. Na kwadrans przed końcem meczu sytuacja lidera skomplikowała się, gdyż w kontrowersyjnej sytuacji drugą żółtą kartkę obejrzał Gerard Pique. Trener Pepe Guardiola zdecydował się na zdjęcie z boiska Henry'ego oraz Samuela Eto'o. Piłkarze Villarrealu chcieli za wszelką cenę odrobić stratę, jednak pomimo dwóch okazji sam na sam z golkiperem, nie potrafili ponownie umieścić piłki w siatce. W tej sytuacji Barca ma aż 10 punktów przewagi nad wiceliderem, a różnica pomiędzy drugą i szóstą ekipą w tabeli wynosi zaledwie dwa oczka.

Na drugie miejsce awansowała Sevilla, jednak po 16. kolejce jej kibice nie mogą być zadowoleni z postawy swoich piłkarzy. W wyjazdowym pojedynku z Mallorką obie ekipy wyszły na murawę tylko z jednym celem - nie przegrać. Postanowienie zrealizowały, przez co kibice zgromadzeni na ONO Estadi przez 90 minut nie zobaczyli nic ciekawego.

Znacznie więcej emocji mieliśmy w pozostałych niedzielnych meczach. W małych derbach Kastylii zmierzyły się ekipy Numancii i Realu Valladolid. Rewelacyjni goście jeszcze w 79. minucie prowadzili 3:1 i mierzyli w kolejne cenne zwycięstwo. Gospodarze jednak w samej końcówce wyraźnie się przebudzili i niespodziewanie odrobili straty z nawiązką, powiększając przewagę nad strefą spadkową do czterech oczek.

Tyle samo bramek obejrzeliśmy w Pampelunie. Dopiero drugie zwycięstwo w sezonie osiągnęła Osasuna. Zawdzięcza to rewelacyjnej pierwszej połowie przeciwko Getafe, kiedy to czterokrotnie jej piłkarze pokonali golkipera. W drugiej części gry ekipa z przedmieść Madrytu zbliżyła się do rywali za sprawą dwóch trafień byłego napastnika Osy - Roberto Soldado, jednak tego popołudnia zwycięzca mógł być tylko jeden. Pomimo kompletu punktów, gospodarze nadal pozostają na ostatnim miejscu w tabeli.

Oczko wyżej od Osasuny znajduje się Recreativo Huelva. Tym razem piłkarze z Andaluzji polegli na wyjeździe z Deportivo La Coruna 1:4.

Również domowe zwycięstwo zaliczyli piłkarze Sportingu Gijon. Co prawda Almeria kilkakrotnie zagroziła bramce gospodarzy, ale Alvaro Negredo nie miał swojego dnia. W efekcie Andaluzyjczycy stracili kolejne punkty i mają zaledwie trzy oczka przewagi nad strefą spadkową.

Tylko remis na El Sardinero zaliczyła Malaga. Najlepszy z beniaminków miał szansę na zwycięstwo z Racingiem Santander, ale w ostatnich sekundach jedynie w słupek trafił Gonzalo Colsa.

W ostatnim hiszpańskim meczu 2008 roku Athletic Bilbao pokonało na wyjeździe Betis Sevilla. Co ciekawe było, to dopiero pierwsze wyjazdowe zwycięstwo Basków w tym sezonie.

Real Mallorca - Sevilla 0:0

Osasuna Pampeluna - Getafe 5:2 (4:0)
1:0 - Plasil 7'
2:0 - Juanfran 35'
3:0 - Pandiani 42'
4:0 - Nekounam 45'
4:1 - Soldado 65'
5:1 - Hector Font 82'