Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

II liga: Kogel-mogel w czołówce. Kto wyszarpie awans?

Pretendenci do awansu tłoczą się w czubie tabeli z niemal identyczną liczbą punktów. Które drużyny są w najlepszym położeniu na dwie kolejki przed końcem sezonu?
Sebastian Szczytkowski
Sebastian Szczytkowski

Pierwsze po reformie rozgrywki okazują się trzymającym w napięciu dreszczowcem. Awans na zaplecze T-Mobile Ekstraklasy będzie przysługiwać trzem pierwszym drużynom, a czwarta zagra baraż. Nadal żadne z miejsc nie zostało obsadzone, a możliwe scenariusze nie dają się policzyć na palcach dłoni. Szanse na promocje ma osiem klubów i o ile w przypadku Stali Mielec są matematyczne, to u innych drużyn - realne.


Dwie ostatnie kolejki zostaną rozegrane równolegle, więc żadna drużyna nie pozna wcześniej wyników z innych miast.

Tabela po 32 kolejkach.

M Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 Zagłębie Sosnowiec 32 14 12 6 52:37 54
2 Raków Częstochowa 32 16 6 10 41:29 54
3 Energetyk ROW Rybnik 32 14 11 7 48:33 53
4 Stal Stalowa Wola 32 15 8 9 51:36 53
5 Rozwój Katowice 32 15 8 9 50:38 53
6 MKS Kluczbork 32 15 8 9 40:28 53
7 Błękitni Stargard Sz. 32 15 7 10 42:39 52
8 Stal Mielec 32 13 10 9 43:39 49


Pozostałe mecze.

1. Zagłębie Sosnowiec

31 maja - Kotwica Kołobrzeg (wyjazd, forma: RZPZP)
7 czerwca - Puszcza Niepołomice (dom, forma: ZRRPR)

Suma miejsc: 31.

Jako lider przystąpi do decydującej batalii Zagłębie Sosnowiec, czyli najbardziej bramkostrzelna drużyna. Ma rywali o najwyższej sumie miejsc, czyli teoretycznie najłatwiejszych. Inna sprawa, że Kotwica Kołobrzeg i Puszcza Niepołomice toczą zaciekłą walkę o utrzymanie i punktują w miarę regularnie. Na pewno nie zabraknie tym drużynom motywacji, a na dodatek Kotwica u siebie to inna, lepsza drużyna niż na wyjazdach. Sosnowiczanie muszą też przerwać własną serię remisów, ponieważ jej kontynuowanie może być brzemienne w skutki.

2. Raków Częstochowa

31 maja - Nadwiślan Góra (dom, ZRZRZ)
7 czerwca - Siarka Tarnobrzeg (wyjazd, forma: PPPPW)

Suma miejsc: 21.

Częstochowianie to najlepsza drużyna w roku 2015 i faworyt do awansu. Ma w terminarzu drużyny grające o pietruszkę, które uplasują się w środku tabeli. Nadwiślan Góra jest groźny u siebie, ale na wyjeździe nie wygrał od połowy marca. Siarka Tarnobrzeg ma za sobą cztery porażki. Szanse niepokonanego od dziewięciu kolejek Rakowa są bardzo duże.

3. Energetyk ROW Rybnik

31 maja - Błękitni Stargard Szczeciński (wyjazd, forma: ZRRRZ)
7 czerwca - Limanovia Limanowa (dom, forma: PRRZP)

Suma miejsc: 25.

Seria potknięć skomplikowała sytuację Energetyka ROW Rybnik. Po porażce z Okocimskim Brzesko nie stracił miejsca premiowanego awansem, ale zarazem nie zachował nawet punktu przewagi nad grupą pościgową. Kluczowe będzie dla rybniczan starcie z innym pretendentem do awansu - Błękitnymi Stargard Szczeciński. Na Pomorzu Zachodnim przegrały w tym roku choćby Cracovia i Lech Poznań. Jeżeli nie podzielą takiego losu, to rozpędzeni powinni poradzić sobie ze zdegradowaną Limanovią.

4. Stal Stalowa Wola

31 maja - Okocimski Brzesko (wyjazd, forma: ZZPZP)
7 czerwca - Błękitni Stargard Szczeciński (dom, forma: ZRRRZ)

Suma miejsc: 21.

Stalówka przebudziła się do pościgu za czołówką i nawet wróciła na miejsce barażowe. Przed nią mecz z nieźle dysponowanym Okocimskim Brzesko, któremu brakuje punkciku, by przypieczętować utrzymanie. Na finiszu może stoczyć bezpośredni bój o awans z Błękitnymi Stargard Szczeciński. Zmrożone szampany będą czekać w obu szatniach, ale prawdopodobnie tylko jedna drużyna będzie fetować. Stal będzie dysponować atutem własnego boiska. W rundzie jesiennej wysoko ograła i Piwoszy i Błękitnych.

5. Rozwój Katowice

31 maja - Znicz Pruszków (dom, forma: RPRPP)
7 czerwca - Nadwiślan Góra (wyjazd, forma: ZRZRZ)

Suma miejsc: 19.

Rozwój Katowice nie może wygrać od czterech kolejek, czyli podobnie jak w przypadku Zagłębia Sosnowiec, musi najpierw przezwyciężyć własny problem. Pocieszać może się zestawem rywali. Tak Znicz, jak i Nadwiślan grają już o nic. W przeciwieństwie jednak do wspomnianego Rakowa nie podejmuje beniaminka, a wybiera się do Góry, gdzie Nadwiślan nie przegrał nawet jednego, tegorocznego meczu.

6. MKS Kluczbork

31 maja - Puszcza Niepołomice (wyjazd, forma: ZRRPR)
7 czerwca - Stal Mielec (dom, forma: ZPRZP)

Suma miejsc: 23.

MKS Kluczbork spoglądałby na rywali z fotela lidera, gdyby nie stracił gola w ostatniej minucie meczu z Kotwicą Kołobrzeg. Stracił i musi gonić. W niedzielę zagra w niezdobytych od ponad miesiąca Niepołomicach, a następnie podejmie Stal Mielec, która może mieć jeszcze szanse na awans. Zestaw nie jest łatwy, ale piłkarze Andrzeja Konwińskiego sami nawarzyli sobie gorzkiego piwa, więc teraz spróbują je wypić.

7. Błękitni Stargard Szczeciński

31 maja - Energetyk ROW Rybnik (dom, forma: PZRRZ)
7 czerwca - Stal Stalowa Wola (wyjazd, forma: ZZRPR)

Suma miejsc: 7.

Drużyna Krzysztofa Kapuścińskiego ma najtrudniejsze zadanie. Nie dość, że musi niwelować stratę w tabeli, to na dodatek gra ze ścisłą czołówką. W meczach z Energetykiem ROW Rybnik i Stalą Stalowa Wola ma wszystko do wygrania i przegrania. Klasyczne pojedynki o sześć punktów, z których przysłowiowym eliminatorem będzie ten 31 maja.

8. Stal Mielec

31 maja - Wisła Puławy (dom, forma: PPRPZ)
7 czerwca - MKS Kluczbork, wyjazd, forma: RRRZP)

Suma miejsc: 18.

Nie zapominamy o Stal Mielec, w przypadku której sytuacja jest prosta: musi wygrać oba pozostałe mecze i czekać na optymistyczne informacje z innych aren. Na dziś optymistyczna dla mielczan jest forma, a raczej jej brak u rywali. Wisła Puławy rozpoczęła rok przebojowo, ale w ostatnich czterech kolejkach ugrała punkt. MKS Kluczbork wygrał tylko jedno z ostatnich pięciu spotkań. Sytuacja Stali jest więc zła, ale nie beznadziejna.

Tabela, gdyby powtórzyły się wyniki z rundy jesiennej.

M Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 Raków Częstochowa 34 18 6 10 45:31 60
2 Stal Stalowa Wola 34 17 8 9 57:37 59
3 Rozwój Katowice 34 16 8 10 55:40 56
4 Zagłębie Sosnowiec 34 14 13 7 52:38 55
5 Energetyk ROW Rybnik 34 14 13 7 49:34 55
6 MKS Kluczbork 34 15 10 9 40:28 55
7 Błękitni Stargard Sz. 34 15 8 11 43:32 53
8 Stal Mielec 34 14 11 9 44:39 53


Symulacja zakłada, że w nadchodzących kolejach padną identyczne wyniki jak w rundzie jesiennej. Pierwsze miejsce zająłby Raków, który pokonał Nadwiślana Góra i Siarkę Tarnobrzeg. Inne drużyny miały mniejsze bądź większa potknięcia. Pozostałe miejsca premiowane awansem przypadłyby Stali Stalowa Wola i Rozwojowi Katowice, a baraż zagrałoby Zagłębie Sosnowiec, które jesienią nie pokonało ani Kotwicy, ani Puszczy.

Kluczowe mecze.

Puszcza Niepołomice - MKS Kluczbork / nd. 31.05.2015 godz. 16.00

Błękitni Stargard Szczeciński - Energetyk ROW Rybnik / nd. 31.05.2015 godz. 16.00

Stal Stalowa Wola - Błękitni Stargard Szczeciński / nd. 7.06.2015 godz. 16.00

W najbliższą niedzielę MKS Kluczbork jedzie do niezdobytych od ponad miesiąca Niepołomic. Piłkarze Puszczy czują jeszcze na plecach oddech Kotwicy, więc nie zabraknie im motywacji. Na dodatek jesienią zremisowali w Kluczborku. Jeżeli MKS wygra, to będzie o włos od awansu, ale niełatwo nazwać go faworytem. W Stargardzie Szczecińskim Błękitni podejmą Energetyka ROW Rybnik. Drużyna Marcina Prasoła ma w perspektywie spotkanie z Limanovią, więc może teoretycznie zagrać na remis. Taki wynik nie urządza ekipę z Pomorza. Jeżeli wygra, to za tydzień pojedzie do Stalowej Woli na mecz sezonu.

Która drużyna zajmie pierwsze miejsce na koniec sezonu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (3):

 • rzórzlozjeby Zgłoś komentarz
  Liczymy na powtórkę wyników z rundy jesiennej.
  • Chrisrks Zgłoś komentarz
   Pełna mobilizacja na Rakowie.W niedzielę każdy musi dopingiem wspomóc ukochany zespół."Chcemy zwycięstwa,Rakowie chcemy zwycięstwa.."
   • Michał W. Zgłoś komentarz
    Na papierze terminarz faworyzuje 2 zespoły: Raków i Rozwój, które będą grały z zespołami środka tabeli; Zagłębie musi przerwać serię remisów, ale ma trudny wyjazd do zagrożonej
    Czytaj całość
    spadkiem Kotwicy, podobnie MKS Kluczbork (wyjazd do Puszczy); Najtrudniejsze zadanie przed ROW-em, Stalą St.Wola i Błękitnymi, te zespoły będą grały między sobą w meczach "za 6 pkt.".
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×