LOTTO Lubelskie Cup: To młodzież ich uratowała

Statystycznie co trzeci obywatel Księstwa Monako jest milionerem. Jednak to nie bogaci ratowali przed upadkiem AS Monaco. Zrobiła to młodzież, wychowankowie klubu.

Łukasz Czechowski
Łukasz Czechowski

Wrzesień 1992 roku. AS Monaco w ramach Pucharu Zdobywców Pucharów gra w w Polsce z Miedzią Legnica. To nie jest spotkanie towarzyskie, tylko pierwszy mecz 1/16 finału tych rozgrywek. Z jednej strony Polacy, którzy sensacyjnie, jako drużyna z 2. ligi wywalczyli sobie prawo gry w Europie zdobywając Puchar Polski. Z drugiej strony wielkie AS Monaco. Z Lilianem Thuramem, Yourim Djorkaeffem i Jürgenem Klinsmannem w pierwszym składzie oraz Arsene Wengerem na ławce trenerskiej.

Końcówka meczu rozgrywanego na stadionie Zagłębia Lubin, rzut karny dla Francuzów. Do piłki podchodzi Klinsmann. Uderza po ziemi, w prawy róg. Bramkarz gospodarzy Dariusz Płaczkiewicz wyczuwa intencje strzelca, paruje piłkę na słupek. Spotkanie kończy się porażką Polaków 0:1. Kilkanaście dni później Widzew Łódź przegrał 0:9 z Eintrachtem Frankfurt...
W rewanżu Miedź napędziła sporo strachu rywalom, skończyło się na 0:0 i awansie Francuzów. Żaden inny polski klub nie był tak blisko wyeliminowania AS Monaco z europejskich pucharów.

160 milionów na wzmocnienia

Po latach posuchy Miedź Legnica odbudowuje się i w nadchodzącym sezonie planuje awansować do Ekstraklasy. AS Monaco etap odbudowy ma już za sobą, choć jeszcze kilka lat temu wydawało się, że klub upadnie.

Tak się nie stało, bo pojawił się rosyjski miliarder Dmitrij Rybołowlew. Klub po dwóch sezonach gry w Ligue 2, w 2013 roku wrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej we Francji. I to wrócił z przytupem, wydając ponad 160 milionów euro na transfery. Jednak to nie piłkarza kupowani za dziesiątki milionów euro uratowali zespół przed likwidacją... Rybołowlew pomimo ogromnej kasy jaką wpompował w klub, nie zapomniał o akademii piłkarskiej. Akademii, na której wychowankach zaraz po spadku z Ligue 1 oparto pierwszą drużynę.

Młodzieżowa akademia AS Monaco od lat nosi renomę jednej z najlepszych we Francji. AJ Auxerre może do dziś chwalić się wychowaniem Erica Cantony. A AS Monaco? To tutaj wyprodukowano takich zawodników jak Thierry Henry czy David Trezeguet. To tutaj nadal produkuje się przyszłe gwiazdy. AS Monaco, jeśli chodzi o szkolenie młodzieży znajduje w samym czubie ligi francuskiej. W kadrze meczowej dorosłej drużyny zazwyczaj jest kilku zawodników poniżej 23-roku życia. Część z nich to wychowankowie.

Młodzież ratuje klub

Najwyżej wyceniany z wychowanków, na ponad 10 milionów euro to 22-letni Layvin Kurzawa. Lewy obrońca, o którym jeszcze niedawno mówiło się, że zagra dla reprezentacji... Polski. Matka piłkarza jest Polką. Kurzawa jednak nigdy nie stwierdził na łamach prasy, że rozważa taką możliwość. Za każdym razem podkreślał, iż interesuje go gra w barwach Francji.

Kolejny przykład wychowanka to Valere Germain. Od 15. roku życia w AS Monaco. - On kocha ten klub, nigdy nie chciał z niego odejść. Nigdy nie zapomnę, kiedy kilkanaście miesięcy temu zagrał z opaską kapitana - stwierdził niedawno Frederic Balilaro, trener młodzieży AS Monaco, pracujący w szkółce od ponad 20. lat. To właśnie Germain, jak na wychowanka przystało ciągnął klub, kiedy ten w sezonie 2012/13 kopał piłkę na zapleczu Ligue 1. Zdobył wtedy 14 bramek i zaliczył 9 asyst.

Następny z wychowanków – 21. letni Yannick Ferreira-Carrasco pełnił wtedy podobną rolę, co Germain. Obaj pomimo szeregu wzmocnień finansowanych z pieniędzy Rybołowlewa nadal regularnie grają w wyjściowej jedenastce drużyny.

Warci miliony

Klub nie tylko stawia na wychowanków, ale również sprowadza z całej Francji najbardziej uzdolnioną młodzież. Już teraz w zespole ważną rolę pełnią Geoffrey Kondogbia (22 lata, wyceniany na 16 milionów euro), Anthony Martial (19 lat, wyceniany na 8 milionów euro) czy Tiemoue Bakayoko (20 lat, wyceniany na 5 milionów euro).

AS Monaco stworzyło dla swojej młodzieży idealne warunki do rozwoju. Piłkarze trenują w dwóch miejscach. Pierwsze to oczywiście kompleks sportowy zlokalizowany na stadionie Louisa II. Także w tym miejscu mieszka część zawodników. Stadion dysponuje kilkunastoma luksusowymi apartamentami. Drugie miejsce, to ważniejsze to centrum treningowe – La Turbie. To tutaj na co dzień ćwiczą piłkarze AS Monaco. Większość młodzieży zamieszkuje w zlokalizowanym nieopodal miasteczku Cap d’Ail.

W 1998 podczas mistrzostw świata we Francji w składzie gospodarzy znajdowało się 4 zawodników, którzy przeszli przez system szkolenia młodzieży w AS Monaco. Na EURO 2016 rozgrywanym także we Francji ta liczba może być zbliżona.

Bilety na LOTTO Lubelskie Cup do nabycia na ebilet.pl oraz w kasach Areny Lublin i siedzibie Kuriera Lubelskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 10

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×