Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Raport WP SportoweFakty: Adam Nawałka nie tak odważny jak Leo Beenhakker

Za kadencji Adama Nawałki status reprezentanta Polski zyskało 17 piłkarzy, ale w meczach el. Euro 2016 debiut w koszulce z orłem na piersi zaliczyło tylko dwóch zawodników. Obecnemu selekcjonerowi daleko do odwagi Leo Beenhakkera.
Maciej Kmita
Maciej Kmita

Bartosz Kapustka, który w meczu 8. kolejki el. Euro 2016 z Gibraltarem (8:1) z przytupem zameldował się w kadrze, został 17. debiutantem za kadencji Adama Nawałki, ale dopiero drugim, któremu obecny selekcjoner dał szansę premierowego występu w narodowych barwach w spotkaniu o stawkę. Poprzednim, który dostąpił tego zaszczytu, był Filip Starzyński - "Figo" wystąpił w pierwszym meczu z Gibraltarem.

15 pozostałych "nowych twarzy" Adam Nawałka wprowadził do kadry w meczach towarzyskich, ale aż 10 z nich zadebiutowało w reprezentacji w spotkaniach rozgrywanych poza oficjalnym terminem FIFA: z Norwegią (6), Mołdawią (2) i Niemcami (2). Grupę tę uzupełniają zawodnicy, którzy zadebiutowali w reprezentacji Polski podczas rozegranych w ramach pierwszego zgrupowania w kadencji Nawałki meczach ze Słowacją (4) i Irlandią (1).

Co ciekawe, od początku gry na poważnie, czyli od startu el. Euro 2016, selekcjoner wprowadził do reprezentacji tylko dwóch zawodników - wspomnianych już Kapustkę i Starzyńskiego - choć w trakcie eliminacji Polska grała towarzysko ze Szwajcarią i Grecją.

W 17 rozegranych pod wodzą aktualnego selekcjonera spotkaniach wystąpiło łącznie aż 61 zawodników, w tym 56 graczy z pola, ale już do walki o wyjazd do Francji Nawałka przystąpił ze ściśle wyselekcjonowaną grupą piłkarzy. W ośmiu meczach el. Euro 2016 skorzystał tylko z 28 zawodników, w tym z 26 z pola. W tym gronie znalazło się tylko sześciu piłkarzy, którzy debiutowali w reprezentacji za jego kadencji: Paweł Olkowski (6 występów w el. Euro 2016), Krzysztof Mączyński (6), Karol Linetty (1), Michał Żyro (1) oraz wspomniani Filip Starzyński (1) i Bartosz Kapustka (1).

Dla sześciu z 17 debiutantów, nie licząc Kapustki, pierwsze występy w kadrze były zarazem ostatnimi. W tej grupie znajdują się Michał Miśkiewicz, Rafał LeszczyńskiRafał Kosznik, Wojciech Golla, Piotr Ćwielong i Filip Starzyński. Z kolei Adam Marciniak, Igor Lewczuk i Mateusz Zachara mają na koncie po dwa występy w reprezentacji, ale oba zaliczyli podczas jednego zgrupowania, a później z orłem na piersi już nie zagrali. Grono zawodników, którzy zyskali status reprezentanta Polski za kadencji obecnego selekcjonera, uzupełniają Maciej Wilusz, Michał Masłowski i Thiago Cionek.

Jak Adam Nawałka wygląda pod tym względem na tle poprzednich selekcjonerów, którzy prowadzili reprezentację Polski w XXI wieku? Jerzy Engel umożliwił debiut w narodowych barwach w sumie 28 piłkarzom, ale w pierwszych 17 meczach nowych twarzy do kadry wprowadził 17, czyli tyle samo, co Nawałka. Z drugiej strony Engel w żadnym ze spotkań o stawkę nie postawił na debiutanta. Zbigniew Boniek prowadził Biało-Czerwonych tylko przez pół roku i raptem w pięciu meczach, więc analizę jego pracy pomijamy. Paweł Janas sięgnął po 43 debiutantów, a po 17 spotkaniach było ich już 24. Podobnie jak Engel, w meczach o stawkę nie dał zadebiutować nikomu.

Całkiem inaczej pracował Leo Beenhakker. Holender wprowadził do kadry aż 52 zawodników (16 po 17 meczach), ale za jego kadencji w meczach el. Euro 2008 i el. MŚ 2010 zadebiutowało aż dziewięciu zawodników. Dzięki "Don Leo" debiut w spotkaniach o stawkę zaliczyli Łukasz Garguła, Radosław Matusiak, Grzegorz Bronowicki, Rafał Grzelak, Rafał Murawski, Tomasz Bandrowski, Grzegorz WojtkowiakRobert Lewandowski i Tomasz Jodłowiec. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że Beenhakker stawiał na debiutantów nie tylko w meczach z outsiderami, ale też w starciach z Finlandią (Garguła), Serbią (Matusiak), Belgią (Murawski) i Czechami (Jodłowiec).

Za kadencji Waldemara Fornalika reprezentantami stało się 15 zawodników, ale w meczu o stawkę (z San Marino) zadebiutował jedynie Bartosz Salamon. Oddzielną kategorię stanowi praca Franciszka Smudy, który przygotowywał kadrę do występu na Euro 2012 i przez pierwsze 2,5 roku jego kadencji Biało-Czerwoni grali tylko towarzysko. Niemniej jednak "Franz" umożliwił reprezentacyjny debiut 41 zawodnikom, w tym 28 w pierwszych 17 spotkaniach. W żadnym z trzech meczów na Euro nie postawił na debiutanta.

Spośród 26 piłkarzy, z których Adam Nawałka skorzystał w meczach el. Euro 2016, aż dziewięciu debiutowało w koszulce z orłem na piersi za kadencji Leo Beenhakkera. Sześciu z nich do kadry wprowadził Franciszek Smuda, a sześciu sam Adam Nawałka. Z kolei czterech zaistniało w reprezentacji dzięki Waldemarowi Fornalikowi, a trzech pamięta jeszcze czasy Pawła Janasa.

Biorąc pod uwagę selekcjonerów, za kadencji których reprezentanci zaliczyli debiut w kadrze, skład Polski w ostatnim meczu z Gibraltarem wygląda następująco: Janas - Nawałka, Smuda, Fornalik, Smuda - Janas, Beenhakker, Nawałka, Beenhakker - Beenhakker, Fornalik.

Debiutanci u ostatnich selekcjonerów reprezentacji Polski:

Selekcjoner Debiutanci po 17 meczach Debiutanci w meczach o stawkę Debiutanci ogółem Mecze ogółem
Adam Nawałka 17 2 17 17
Waldemar Fornalik 15 1 15 18
Franciszek Smuda 28 0 41 37
Leo Beenhakker 16 9 52 47
Paweł Janas 24 0 43 51
Jerzy Engel 17 0 28 29

Najlepszym debiutantem kadencji Adama Nawałki jest:

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (3)
 • allinall Zgłoś komentarz
  Dla mnie Nawałka nic w swoim życiu nie osiągnął i nie powinien zostać selekcjonerem Reprezentacji Polski . Ja sobie jako polak nie życzę , aby reprezentował (mnie jako Polaka) człowiek
  Czytaj całość
  który nie może pochwalić się żadnym sukcesem w swoim życiu ! Gdyby nie kolega Bońka to prawdopodobnie nigdy nie dostał by tej posady (dostał na wyrost) Wszyscy zachwycają się reprezentacją , a ja wam mówię że awans w tak totalnie słabej grupie o niczym nie świadczy .. Czym tak naprawdę się może Nawałka pochwalić ? Wygraną z Niemcami .. jedynie , jakoś cudem i błogosławieństwem miliona modlitw ... ech.. Poza tym z Gruzją cały czas pod bandą , z Szkotami prawie przegraliśmy (błędy taktyczne Nawałki) , Z Irlandią dla mnie poprostu przegraliśmy ten mecz chociaż był remis (znowu błędy taktyczne Nawałki +głupota do kwadratu !) No i na koniec mecz z Niemcami i otwarcie nowej autostrady dla Niemców na prawej stronie..! Aż Piszczek złapał kontuzję bo chłopak nie mógł sobie poradzić BEZ WSPARCIA !!! To osiągnął Nawałka .... No jeszcze jego super osiągniecie to atmosfera ... to najważniejsze (zamiast wygranych meczy) A sam stworzył super atmosferę , najpierw z Polańskim , potem Błaszczykowskim , a na końcu z kim ? Niech ktoś z was dopisze... bo ja idę wymiotować....
  • Ralph Kopcewicz Zgłoś komentarz
   Nawalka jest trenerem/selekcjonerem I Reprezentacji,proste ! Niech robi co chce,jego koncepcja/plan itp.,bedzie rozliczony ! 1.zakwalifikowanie do Euro 2016 ?! 2. jak pojedziemy,wynik we
   Czytaj całość
   Francji ?! Gorzej jak za czasy Smudy byc nie moze !!! Dzialaj Nawalka ! Powodzenia.
   • Elos Zgłoś komentarz
    Tak dalej i będzie gitara :)
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×