PP: Lech nadal nie strzela, ale tym razem wygrał

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/

Lech Poznań wreszcie odniósł zwycięstwo! Mistrz Polski pokonał Ruch Chorzów 1:0 i zagra w 1/4 finału Pucharu Polski. Mimo sporej liczby sytuacji, gola na wagę zwycięstwa zdobył obrońca chorzowian.

"PP wygranie to Wasz obowiązek nie wyzwanie!!!" - taki transparent wywiesili w "Kotle" kibice Lecha Poznań. Dla mistrzów Polski zdobycie tego trofeum może być najłatwiejszą drogą do uzyskania prawa gry w Lidze Europy. Mimo to Maciej Skorża w spotkaniu z Ruchem Chorzów dokonał kilku zmian w składzie. Szanse gry otrzymali m.in. Maciej Gostomski oraz Kebba Ceesay.

Od początku meczu bardzo aktywny był Szymon Pawłowski. Najpierw celnym strzałem wykończył akcję Dawida Kownackiego z Kasprem Hamalainenem, a potem dobrze dośrodkował w pole karne, ale piłki nie sięgnął Kownacki, a zamykający akcję Dariusz Formella uderzył nad bramką. Poznaniacy niesieni dopingiem kibiców dłużej utrzymywali się przy piłce i starali się objąć prowadzenie. W 18. minucie na listę strzelców powinien wpisać się Pawłowski, który znakomicie urwał się obrońcom, wbiegł w pole karne i mając mnóstwo wolnego miejsca uderzył obok słupka bramki Ruchu

"Poznań czeka, my czekamy, na zdobycie pierwszej bramy" - skandowali kibice. Lech atakował, stwarzał kolejne stuprocentowe sytuacje, ale brakowało skuteczności. Najpierw dogodną okazję zmarnował Dawid Kownacki, który z pola karnego uderzał w kierunku dalszego słupka i minimalnie chybił, a potem Kasper Hamalainen nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Wojciechem Skabą.

Okazje te mogły zemścić się na Lechu. W 41. minucie w dobrej sytuacji znalazł się Patryk Lipski, ale z pola karnego uderzył obok bramki. W odpowiedzi również nieudanie szczęścia szukał Kownacki.

Od początku drugiej połowy piłkarze Lecha mogli liczyć na jeszcze głośniejszy doping. W 50. minucie kibice wreszcie podskoczyli z radości, a piłkarzom z pewnością spadł kamień z serca, gdyż piłka wpadła do bramki Ruchu. Wprowadzony w przerwie Darko Jevtić z prawej strony pola karnego zagrywał wzdłuż bramki, piłka odbiła się od Rafała Grodzickiego, co zaskoczyło Wojciecha Skabę.

Poznaniacy starali się iść za ciosem i prawie cały czas przebywali na połowie rywala. Ruch z kolei nastawił się na kontry i jedna z nich mogła źle się skończyć dla gospodarzy. Po dośrodkowaniu z prawej strony do strzału zdołał dojść Roland Gigołajew, ale posłał piłkę obok bramki.

W kolejnych kilkunastu minutach gra toczyła się w środku pola. Lech przeważał, ale nic z tego nie wynikało. Groźniej było kwadrans przed końcem spotkania, gdy Karol Linetty dobrze zagrywał wzdłuż bramki, a Gergo Lovrencsicsa w ostatniej chwili uprzedził jeden z obrońców. Węgierski pomocnik chwilę później znalazł się w dogodnej sytuacji, ale jego strzał z pola karnego zablokował Mateusz Cichocki. Wynik podwyższyć mógł również Darko Jevtić, który po dośrodkowaniu z lewej strony boiska z pięciu metrów posłał piłkę nad poprzeczką.

Do końca meczu bramki już nie padły i to Lech awansował do ćwierćfinału Pucharu Polski. Poznaniacy byli dużo lepszym zespołem, choć brakowało im zimnej krwi przy wykańczaniu akcji. Na ich szczęście festiwal nieskuteczności przerwał obrońca Ruchu Rafał Grodzicki.