Lech - Górnik: Mistrz nadal czerwoną latarnią! Był gol, ale zabrakło zwycięstwa

W meczu z Górnikiem Lech mozolnie pracował na gola, ale choć po ponad godzinie udało mu się go zdobyć, to znów nie wygrał i kontynuuje niesamowity marazm. Zabrzanie wykorzystali rzut karny i wywalczyli w Poznaniu remis 1:1.

Szymon Mierzyński
- Moment odbicia jest już blisko - mówił przed spotkaniem trener Maciej Skorża, który gorąco wierzył, że po triumfie w 1/8 finału Pucharu Polski z Ruchem Chorzów, jego podopieczni pójdą za ciosem i odniosą też upragnione zwycięstwo w Ekstraklasie.

Górnik jednak, który przełamanie miał już za sobą (w poprzedniej kolejce pokonał u siebie Śląsk Wrocław), nie zamierzał tanio sprzedawać skóry i przez całą pierwszą połowę stawiał gospodarzom twardy opór. Gra obu zespołów była całkiem przyjemna dla oka, na tempo też nie można było przesadnie narzekać, ale już o nadmiarze sytuacji nie było mowy. Przez pierwsze pół godziny obie drużyny podejmowały tylko nieśmiałe próby strzałów z dystansu. Żaden z nich nie był na tyle groźny, by mógł się zakończyć golem.

Otwarcie wyniku mogło nastąpić dopiero w 31. minucie, gdy Marcin Kamiński zamknął głową dośrodkowanie z prawego skrzydła, jednak uderzył anemicznie i Grzegorz Kasprzik nie miał problemów z interwencją. Chwilę później łatwo zatrzymał też strzał Szymona Pawłowskiego, który uwolnił się spod opieki zabrzańskich obrońców, ale pocelował wprost w doświadczonego golkipera.

Pierwsza połowa nie przyniosła fajerwerków, natomiast w drugiej Górnik nieco spuścił z tonu i nie był już zainteresowany otwartą grą z mistrzem Polski. Ten wciąż jednak miał problem z wykańczaniem licznych akcji kombinacyjnych. Ekipa Macieja Skorży zaczęła więc strzelać z większej odległości. Takie próby podjęli Pawłowski, Tamas Kadar, a także Maciej Gajos. Ten pierwszy trafił w poprzeczkę, a potężne uderzenia dwóch pozostałych zatrzymał Kasprzik.

Nadeszła 66. minuta i poznaniacy mogli odetchnąć, bo wreszcie udokumentowali przewagę. Architektem tego gola był rezerwowy Darko Jevtić, który dość szczęśliwie przedarł się przez obronę rywala, a następnie wyłożył piłkę Dawidowi Kownackiemu. Ten miał tak łatwą pozycję, że nie mógł spudłować. Po uderzeniu 18-latka z najbliższej odległości Lech cieszył się z ligowej bramki po raz pierwszy od 30 sierpnia, gdy w wyjazdowym starciu z Termaliką Bruk-Bet Nieciecza (1:3) do siatki trafił Dariusz Formella.

Mylili się jednak ci, którzy sądzili, że ten gol załatwia sprawę i Górnik nie będzie w stanie się podnieść. Na kwadrans przed upływem regulaminowego czasu gry na tablicy wyników było już 1:1. Po mocnym strzale z dystansu Rafała Kurzawy Jasmin Burić odbił piłkę przed siebie, spadła ona pod nogi Łukasza Madeja, a jego poprawkę ręką przyblokował rozpaczliwie interweniujący Paulus Arajuuri. Sędzia Paweł Raczkowski podyktował rzut karny, zaś ten pewnym uderzeniem wykorzystał Roman Gergel.

Sytuacja wróciła do punktu wyjścia. Bardziej usatysfakcjonowani z rezultatu znów byli przyjezdni, a Kolejorz ponownie musiał prowadzić mozolny atak pozycyjny. W 79. minucie na boisku - po raz pierwszy od sierpniowego rewanżu z Videotonem Szekesfehervar - pojawił się Marcin Robak i to on miał dwie najlepsze okazje do odzyskania prowadzenia. Najpierw jednak Kasprzik zatrzymał jego soczysty strzał z półobrotu, a w kolejnej akcji były napastnik Pogoni Szczecin główkował nad poprzeczką.

Wynik już się nie zmienił i Lech nadal zajmuje ostatnie miejsce w tabeli z katastrofalnym dorobkiem pięciu punktów. Górnik ma tylko jedno oczko więcej, lecz dla niego rezultat 1:1 na obiekcie mistrza Polski jest nie do pogardzenia i ekipa Leszka Ojrzyńskiego z pewnością nie będzie czuć niedosytu.