Liga Europy: Nieudany wieczór Polaków, sensacja w Marsylii

To nie był udany wieczór dla Arkadiusza Milika i Łukasza Piszczka. Drużyny reprezentantów Polski tylko zremisowały swoje spotkania 2. kolejki Ligi Europy. Po trzy punkty sięgnął za to Krasnodar Artura Jędrzejczyka.

Maciej Kmita

Ajax Amsterdam Arkadiusza Milika zaledwie zremisował na wyjeździe z Molde FK. Reprezentant Polski tradycyjnie znalazł się w "11" wicemistrzów Holandii, ale jeszcze zanim zdołał zagrozić rywalom, Ajax przegrywał już 0:1. W 8. minucie gospodarze wyprowadzili szybki kontratak, który strzałem z najmniejszej odległości sfinalizował Eirik Hestad.

Holendrzy szybko wzięli się za odrabianie strat i w 15. minucie Riechedly Bazoer uderzył w słupek, ale już trzy minuty później bramkarza gospodarzy z 25 metrów zaskoczył Viktor Fischer. Po dwóch kwadransach swoją szansę miał Milik, ale po centrze Fischera posłał piłkę nad bramką Molde. Sam Polak wypracował Fischerowi dwie okazje, ale Duńczyk nie potrafił zamienić ich na gola.

Przewaga Ajaksu była olbrzymia i podopieczni Franka de Boera stwarzali sobie sytuacje, ale świetnie na linii interweniował Ethan Horvath. Z kolei w 61. minucie tuż nad poprzeczką zagłówkował Milik. W 74. minucie natomiast słupek uchronił Ajax przed utratą gola, a z rzutu wolnego z 18 metrów trafił w niego Joona Toivio. Milik opuścił plac gry w 81. minucie.

Dwa punkty zgubiła Borussia Dortmund Łukasza Piszczka. W meczu z PAOK-iem Saloniki reprezentant Polski wrócił do "11" BVB po sześciotygodniowej przerwie. Ostatni raz w wyjściowym składzie znalazł się 15 sierpnia w ligowym spotkaniu z Borussią Moenchengladbach. To też w ogóle jego pierwszy występ dla Borussii od miesiąca i rozegranego 30 sierpnia meczu z Herthą Berlin.

W 1. kolejce Borussia pokonała 2:1 Krasnodar, choć przegrywała 0:1. W Grecji podopieczni Thomasa Tuchela znów musieli gonić wynik, ponieważ od 34. minuty przegrywali 0:1 za sprawą Roberta Maka. Wyrównali w 72. minucie w kuriozalnych okolicznościach - Gonzalo Castro dośrodkował piłkę w pole karne PAOK-u do Jonasa Hofmanna, który nie doszedł do podania, ale futbolówka minęła zaskoczonego Robina Olsena i trafiła do siatki gospodarzy. Na więcej BVB nie starczyło czasu i pomysłu.

W drugim spotkaniu "polskiej" grupy C FK Krasnodar z Arturem Jędrzejczykiem w składzie pokona przed własną publicznością z azerską Gabalę (2:1), na ławce której znalazł się Dawid Pietrzkiewicz.

Szansę na pierwsze zwycięstwo w Lidze Europy zaprzepaścił Liverpool. The Reds, podobnie jak przed dwoma tygodniami z Bordeaux, prowadzili 1:0 po golu Adama Lallany, ale szybko stracili przewagę, gdy fatalną stratę środku pola zaliczył Nathaniel Clyne. Piłkę przejął Xavier Kouassi i natychmiastowo prostopadłym podaniem uruchomił Ebenezera Assifuaha, a ten wykorzystał sytuację sam na sam z Simonem Mignoletem.

Ponownie cztery bramki padły w spotkaniu z udziałem Celtiku Glasgow. W 1. serii The Bhoys zremisowali 2:2 z Ajaksem, a teraz takim samym wynikiem zakończył się ich mecz z Fenerbahce Stambuł i podobnie jak wtedy, tak teraz Szkoci byli na prowadzeniu, by dać sobie wyrwać zwycięstwo.

Do małej sensacji doszło w Marsylii, gdzie Olympique uległ przed własną publicznością Slovanovi Liberec. Zwycięskiego gola dla Czechów strzelił w 84. minucie Vladimir Coufal. To niespodziewane rozstrzygnięcie, ale z drugiej strony OM w trzech ostatnich ligowych meczach zdobył tylko dwa punktów, a w niedzielę przegrał na Stade Velodrome z Angers SCO.

Spośród 24 drużyn rywalizujących w grupach A-F Ligi Europy komplet punktów po dwóch kolejkach mają tylko Napoli i Midtjylland, czyli grupowi rywale Legii oraz Rapid Wiedeń i SC Braga.