El. Euro 2016: Rumunia przypieczętowała awans!

Reprezentacja Rumunii wygrała na wyjeździe z Wyspami Owczymi 3:0 i przypieczętowała awans do Euro 2016. Dla Rumunów to powrót na mistrzostwa Europy po ośmiu latach przerwy.

Łukasz Witczyk

Przed meczami ostatniej kolejki grupy F eliminacji do Euro 2016 pewni awansu do tej imprezy była reprezentacja Irlandii Północnej. O drugą lokatę premiowaną przepustkami do francuskiego czempionatu walczyły drużyny Rumunii i Węgier. W lepszej sytuacji byli zawodnicy z tego pierwszego kraju, którzy mieli punkt zaliczki nad bezpośrednimi rywalami w walce o awans.

W dodatku obie drużyny w niedzielę mierzyły się na wyjazdach z outsiderami grupy F. Rumuni walczyli z reprezentacją Wysp Owczych, a Węgrzy rywalizowali z Grekami. Podopieczni Anghela Iordanescu świetnie rozpoczęli mecz w Torshavn. Już w 4. minucie po krótkim rozegraniu rzutu wolnego Razvan Rat podał do znajdującego się tuż za polem karnym Constantina Budescu. Ten uderzył bez chwili zastanowienia i zaskoczył golkipera Farerów.

Reprezentanci Wysp Owczych próbowali doprowadzić do wyrównania, ale ich napór trwał tylko kilkanaście minut. Z biegiem czasu Rumuni przejęli inicjatywę. Długo nie potrafili zagrozić bramce gospodarzy. Mieli jednak w swoim składzie Budescu, który już w doliczonym czasie gry strzelił piękną bramkę. Rumun spod linii bocznej mocno strzelił i nie dał najmniejszych szans Gunnarowi Nielsenowi.

Drugą połowę świetnie mogli otworzyć gospodarze, ale będący w sytuacji sam na sam Hallur Hansson strzelił wprost w Cirpiana Tatarusanu. Rumuni kontrolowali sytuację, z biegiem czasu to oni dominowali i mieli kilka okazji do zdobycia gola. W 83. minucie trzeciego gola dla Rumunów zdobył Alexandru Maxim i przypieczętował triumf swojej reprezentacji. Po ostatnim gwizdku sędziego goście mieli się z czego cieszyć. Wywalczyli pierwszy awans na wielką imprezę po ośmiu latach przerwy.

Wyspy Owcze - Rumunia 0:3 (0:2)
0:1 - Constantin Budescu 4'
0:2 - Constantin Budescu 45+1'
0:3 - Alexandru Maxim 83'