Oficjalnie: Siedmiu kandydatów na prezydenta FIFA

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

FIFA poinformowała, że swój udział w zaplanowanych na 26 lutego 2016 roku wyborach prezydenta FIFA zgłosiło siedmiu kandydatów. Wśród nich jest zawieszony przez Komisję Etyki Michel Platini.

Podczas Kongresu FIFA, który odbędzie się 26 lutego 2016 roku, wybrany zostanie następca Josepha Blattera. Szwajcar jest prezydentem FIFA od 1998 roku, a 29 maja bieżącego roku został wybrany na kolejną kadencję, ale 2 czerwca zrezygnował z mandatu.

Termin zgłaszania kandydatów minął 26 października, a FIFA poinformowała, że do tego czasu otrzymała siedem aplikacji. O fotel sternika światowej federacji ubiegać się będą książę Jordanii Ali Bin Al Hussein, prezes liberyjskiej federacji piłkarskiej Musa Bility, były działacz FIFA Jerome Champagne, sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino, prezydent Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej szejk Salman Bin Ebrahim Al Khalifa, afrykański polityk Tokyo Sexwale oraz prezydent UEFA Michel Platini.

Zgłoszenie Platiniego zostało przyjęte, ale nie będzie on oficjalnym kandydatem, dopóki utrzymana w mocy będzie decyzja Komisja Etyki FIFA w sprawie jego zawieszenia. 8 października FIFA poinformowała, że Francuz został prewencyjnie zawieszony w związku z udziałem w aferze korupcyjnej na szczytach FIFA.

Książę Ali Bin Al Hussein rywalizował z Blatterem w poprzednich wyborach, a Jerome Champagne wycofał się ze startu w majowej elekcji ze względu na zbyt niskie poparcie.

Źródło artykułu: