LM: Zenit już w 1/8 finału! Nie ma mocnych na mistrza Rosji!

Zenit St. Petersburg jest trzecim zespołem, który zapewnił sobie awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów już na dwie kolejki przed końcem fazy grupowej.

Maciej Kmita
EPA/GUILLAUME HORCAJUELO / EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Mistrzowie Rosji zagwarantowali sobie miejsce w najlepszej "16" rozgrywek, pokonując w środowym meczu 4. kolejki Olympique Lyon (1:0). Zenit jest jedynym zespołem, który w tej edycji Ligi Mistrzów nie stracił jeszcze ani jednego punktu, a pewni występu w 1/8 finału obok Rosjan są jeszcze jedynie Real Madryt i Manchester City.

Zenit nie miał ambicji, by dyktować na Stade Gerland warunki gry i oddał pole drużynie Huberta Fourniera, ale w pierwszym kwadransie Jurij Łodygin mocno się wynudził. Choć przewagę w posiadaniu piłki miał OL, jako pierwszy interweniować musiał Anthony Lopes, którego w 18. w minucie zatrudnił Danny.

To zapoczątkowało wymianę czasów, z której zwycięsko wyszli goście. W 19. minucie z 13 metrów groźnie uderzył Sergi Darder, ale Łodygin nie dał się zaskoczyć. W odpowiedzi w sytuacji sam na sam z Lopesem znalazł się Danny, ale uderzył wprost w golkipera OL.

Potem Łodygin był w opałach po uderzeniach Alexandre'a Lacazette'a i Henriego Bedimo, ale od 25. minuty 1:0 prowadził Zenit. Hulk kapitalnie uwolnił się spod opieki dwóch obrońców i spod końcowej linii wycofał piłkę do Artioma Dziuby, który nie miał problemu z umieszczeniem jej w bramce Lyonu.

Gospodarze mogli szybko wyrównać, ale fatalnie w polu karnym Zenitu zachował się Mapou Yanga-Mbiwa. Po strzale Maxime'a Gonalonsa Łodygin "wypluł" piłkę wprost pod nogi obrońcy OL, ale ten z kilku metrów nie trafił do pustej bramki! W 36. minucie Łodyginowi w sukurs przyszła poprzeczka, którą potężnym strzałem z narożnika pola karnego ostemplował Bedimo. Na tym skończyły się ofensywne podrygi gospodarzy w I połowie.

Po przerwie obraz gry się nie zmienił. Olympique prowadził atak pozycyjny, a Zenit cierpliwie czekał na swoje szanse w kontratakach. Nie upłynął jeszcze pierwszy kwadrans II połowy, a Rosjanie wykorzystali jedną z kontr. Hulk pomknął środkiem pola i zakończył swój rajd kapitalnym prostopadłym podaniem do Dziuby, który z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z Lopesem.

Jeśli gospodarze mieli jeszcze jakąkolwiek nadzieję na uzyskanie korzystnego wyniku, to ta wygasła w 72. minucie, gdy drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Maxime Gonalons. W 88. minucie siły się wyrównały, bowiem drugie "żółtko" obejrzał Aleksandr Aniukow, ale było to już bez znaczenia dla przebiegu spotkania.

W drugim meczu grupy H KAA Gent pokonał 1:0 przed własną publicznością Valencię, co oznacza, że sprawa awansu z drugiego miejsca jest ciągle otwarta, a szansę na promocję do kolejnej fazy mają jeszcze wszystkie trzy zespoły.