200 tys. kibiców na meczu piłkarskim. Oto spotkania z największą liczbą widzów

Tego widoku nie zapomnę do końca życia - opowiadał Edemir, jeden z piłkarzy, którzy zagrali przed rekordową publiką. To tak, jakby na to spotkanie przyszli wszyscy mieszkańcy Torunia.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski

18 września 1963 roku na Stadionie Śląskim pojawiło się około - dysponujemy tylko danymi szacunkowymi - 120 tysięcy kibiców. Żaden inny mecz piłkarski w naszym kraju nie zgromadził większej liczby fanów. Nie można było wetknąć nigdzie szpilki. Ludzie stali ściśnięci, nie mogli się ruszyć. Nikt jednak nie narzekał. Każdy się cieszył, że może uczestniczyć w takim wydarzeniu. W dzisiejszych czasach taka sytuacja - nie do pomyślenia. Zasady bezpieczeństwa nie pozwoliłyby na taką lekkomyślność.

Pojedynek z Austrią Wiedeń w ramach Pucharu Europy Mistrzów Krajowych przebił wszystkie inne spotkania rozegrane w naszym kraju. Na dodatek Stadion Śląski (nazwany 10 lat później "Kotłem Czarownic") po raz kolejny przyniósł szczęście: Górnik wygrał 1:0. Przeszedł do II rundy.
Fot. PAP/Wojciech Kondraciuk Fot. PAP/Wojciech Kondraciuk
Polski rekord już znamy, a na arenie międzynarodowej najwięcej kibiców (ok. 200 tysięcy!) zgromadziło spotkanie w 1950 roku. Gdzie się odbyło? Czy można wpuścić na trybuny prawie 30 tysięcy więcej kibiców, niż pozwalają przepisy? Jaki jest obecnie największy stadion świata? Na te - i inne - pytania odpowiedź znajdziecie na kolejnych podstronach. Zapraszamy na historyczną wycieczkę po stadionach rozsianych w najbardziej odległych zakamarkach globu.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×