Serie A: Roma wyraźnie lepsza od Lazio! Szczęsny na czysto, Skorupski bezradny z Juventusem

AS Roma z Wojciechem Szczęsnym w bramce pokonała w derbach Rzymu Lazio 2:0. Polski bramkarz nie miał zbyt dużo pracy. Łukasz Skorupski trzykrotnie skapitulował w pojedynku Empoli z Juventusem Turyn.

Konrad Kostorz
PAP

Derby miały tym razem zdecydowanego faworyta - Romę, która od początku sezonu prezentuje dość wysoki poziom (choć nie uniknęła wpadek). Lazio pozbawione najlepszego stopera Stefana de Vrija spisywało się w ostatnich tygodniach w kratkę, a nieliczne dobre występy przeplatało zdecydowanie słabszymi.

W 8. minucie doszło do kontrowersji, która miała duży wpływ na przebieg rywalizacji. Santiago Gentiletti ewidentnie faulował Edina Dzeko, ale do kontaktu doszło dokładnie na linii pola karnego. Zawodnik Lazio oczekiwał, że arbiter podyktuje rzut wolny, lecz Paolo Tagliavento wskazał - jak się wydaje słusznie - na "wapno", z którego nie pomylił się sam poszkodowany i Roma objęła prowadzenie.

Stojący między słupkami bramki Giallorossich Wojciech Szczęsny nie miał zbyt dużo pracy na Stadio Olimpico, ale trzeba odnotować, że w 26. minucie po strzale Felipe Andersona uratowała go poprzeczka. Więcej działo się po drugiej stronie boiska, gdzie centymetrów zabrakło Dzeko oraz Radji Nainggolanowi - Belg ostemplował słupek bramki Federico Marchettiego.

W drugiej połowie niewiele się zmieniło - wciąż lepiej we wszystkich elementach prezentowała się Roma. Jednobramkowa strata dawała nadzieję Lazio, ale w 63. minucie po podaniu Nainggolana piłkę świetnie przyjął Gervinho i z zimną krwią wygrał pojedynek z bramkarzem. W końcówce nic wielkiego się już nie działo. Kolejne gole nie padły, podopieczni Rudiego Garcii grali dość pewnie w obronie i jedynie w samej końcówce Miroslav Klose zmarnował dogodną okazję do zdobycia bramki kontaktowej.

Roma dzięki zwycięstwu może przez najbliższe pół roku rządzić w Wiecznym Mieście, a w ligowej tabeli traci tylko punkt do liderującego Interu Mediolan. Dla Szczęsnego to dopiero drugie czyste konto w 13 występie we włoskim zespole.

Łukasz Skorupski trzeci raz zmierzył się z Juventusem i ponownie musiał przełknąć gorycz porażki. Gospodarze niespodziewanie wyszli na prowadzenie w konfrontacji z mistrzem Włoch po bramce doświadczonego Massimo Maccarone, jednak niedługo cieszyli się z korzystnego dla siebie wyniku.

W 32. minucie Skorupski wyszedł na 6. metr, by odebrać piłkę Mario Mandzukiciowi, ale Chorwat okazał się sprytniejszy i upadając na murawę, wepchnął futbolówkę do siatki. Niewiele później Patrice Evra pokonał Skorupskiego strzałem głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Trzeci gol dla Juventusu nie powinien zostać uznany, ponieważ biorący czynny udział w akcji Stephan Lichtsteiner znajdował się na wyraźnym ofsajdzie. Ostatecznie piłkę do bramki skierował w podbramkowym zamieszaniu Paulo Dybala.

Skorupski kilka razy skutecznie interweniował, ale występu z obrońcą tytułu do udanych nie zaliczy. Piotr Zieliński przebywał na boisku przez 86 minut i niczym szczególnym się nie wyróżnił. Juventus przeskoczył w tabeli Lazio oraz Atalantę, ale nadal ustępuje rewelacyjnemu US Sassuolo. Zielono-czarni skromnie pokonali beniaminka, a Kamil Wilczek wśród pokonanych całe zawody obejrzał z perspektywy ławki rezerwowych.

AS Roma - Lazio Rzym 2:0 (1:0)
1:0 - Dzeko (k.) 10'
2:0 - Gervinho 63'

Roma: Szczęsny - Torosidis, Manolas, Ruediger, Digne - Nainggolan, Vainqueur (73' Keita) - Gervinho (81' Iturbe), Salah (58' Florenzi), Falque - Dzeko.

Lazio: Marchetti - Basta, Mauricio, Gentiletti, Radu (68' Keita) - Parolo, Biglia, Lulić - Candreva (82' Matri), Djordjević (62' Klose), Anderson.

Empoli FC - Juventus Turyn 1:3 (1:2)
1:0 - Maccarone 19'
1:1 - Mandzukić 32'