Jak Francja zamierzała zapewnić bezpieczeństwo kibicom na Mistrzostwach Europy?

Zapewnienie bezpieczeństwa podczas finałów Euro 2016 było najważniejszym wyzwaniem dla Francji długo przed przed piątkowymi zamachami. Dziś lęk przed katastrofą jest olbrzymi. Jak organizatorzy zamierzali ochronić tysiące kibiców przed terrorystami?

W tym artykule dowiesz się o:

Kilka tygodni przed horrorem w Paryżu Jacques Lambert prezes Euro 2016 SAS (spółki odpowiedzialnej za wszystkie aspekty organizacyjne turnieju) powiedział: "Od początku wiemy, że bezpieczeństwo to kwestia fundamentalna dla powodzenia tych mistrzostw. To sprawa wręcz najważniejsza". Lambert miał pełną świadomość, że po atakach na redakcję Charlie Hebdo i sklep koszerny w Paryżu, zagwarantowanie spokoju gościom z całej Europy to największe wyzwanie dla Republiki Francuskiej. We współpracy z UEFA i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Euro 2016 SAS przygotowało dwanaście zagrożeń dla bezpieczeństwa setek tysięcy kibiców, które znalazły się w specjalnym protokole. W piątek radykalnej zmianie uległ jeden punkt. Ataki terrorystyczne nie są już zgodnie w wykładnią protokołu "teoretyczne", a w pełni realne.

Z formalnego punktu widzenia odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa podczas Euro 2016 są wszystkie służby porządkowe i armia Republiki Francuskiej oraz UEFA. 2. września Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kraju i Francuska Federacja Piłkarska podpisały umowę rozdzielającą obowiązki między wszystkie służby. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa na stadionach, w centrach treningowych, hotelach - co jest w gestii UEFA - oraz wokół strategicznych miejsc, gdzie będą zbierać się ludzie (dworce, place miejskie, fanzony).

Całości koordynowana będzie przez "narodowe grupy zadaniowe", przypisane do każdego z miast-organizatorów. Szczególną uwagę SAS przykłada do stref kibica w dziesięciu miastach-gospodarzach (Bordeaux, Lens, Lille, Lyonie, Marsylii, Nicei, Paryżu, Saint-Denis, Saint-Etienne i Tuluzie). Bezpieczeństwo w nich zapewnią ochroniarze rekrutowani przez władze poszczególnych miast. Policja będzie odpowiedzialna za utrzymanie porządku poza tymi obszarami.

- Organizacja globalnego turnieju wymaga specyficznego podejścia. Dlatego na przykład w fanzonach nie będzie policji, a stewardzi - powiedział Zaid Khoury, dyrektor bezpieczeństwa Euro 2016 SAS. - Rozpoczęliśmy współpracę międzynarodową dotyczącą działań wywiadowczych. Wymieniamy się informacjami na temat terrorystów, którzy mogą zagrażać setkom tysięcy ludzi. Przygotowujemy się także pod względem technologicznym. Szczególnie w zakresie wykrywania materiałów wybuchowych - dodał Khoura.

Noël Le Graët, prezydent Francuskiej Federacji Piłkarskiej, był w szoku po piątkowych zamach. Powiedział, że mimo podjęcia nadzwyczajnych środków ostrożności pod Stade de France doszło do detonacji materiałów wybuchowych i obawia się czy turniej zostanie zorganizowany nad Sekwaną.

Mateusz Święcicki

David Luiz o zamachach w Paryżu

{"id":"","title":""}

Komentarze (8)
avatar
piotruspan661
14.11.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nie da się zapewnić pełnego bezpieczeństwa, tak masowej imprezy, w kraju gdzie jest taka masa muzułmanów. Ta impreza powinna być przeniesiona w bezpieczniejsze miejsce. Bezpieczniejsze, co nie Czytaj całość
3ddamix
14.11.2015
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Ko ko ko ko Euro Spoko :)
Najtańszy druk 3d. 3ddamix 
avatar
Malwina Wiercińska
14.11.2015
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Zastanawia mnie jedna rzecz. A mianowicie jak oni chcą zabezpieczyć Euro 2016 garstką francuzów, bo reszta mieszkańców i obywateli Francji to muzułmanie. Pracownicy Policji, ochroniarze itd. to Czytaj całość
avatar
J. Szymkowiak
14.11.2015
Zgłoś do moderacji
4
0
Odpowiedz
Obawiam sie ze trzeba bedzie imprezy tego typu odwolac do czasu kiedy porzadku sie nie zrobi z tym buractwem. 
avatar
teknokiller
14.11.2015
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Europejskie,, drzwi otwarte" czas zakończyć.