Niezniszczalni I ligi: Pracowita trzynastka powalczy wiosną

W poprzednim sezonie dwóch bramkarzy nie opuściło boiska nawet na sekundę. Trzynastu zawodników ma możliwość powtórzyć wyczyn, a najwięcej niezniszczalnych jest w Stomilu Olsztyn.

Sebastian Szczytkowski
Sebastian Szczytkowski

W czerwcu piłkarze KGHM Zagłębia Lubin i Termaliki Bruk-Bet Nieciecza świętowali awans do Ekstraklasy. Kluby postawiły na stabilizację w bramce, a Sebastian Nowak oraz Konrad Forenc nie oddali miejsca w składzie. Więcej minut zagrał Nowak, ale tylko dlatego, że Termalica zagrała z Widzewem Łódź, a Zagłębie nie miało możliwości, gdy przeciwnik oddał walkower.

W poprzednim sezonie 2880 minut zebrał Seweryn Kiełpin. Jego Wisła Płock przegrała walkę o awans, ale bramkarz został na posterunku i ponownie nie dopuszcza zmiennika między słupki. Kiełpin jest jednym z dwóch niezniszczalnych Nafciarzy i jednym z czterech golkiperów.

Pozostali specjaliści od bronienia to Konrad Jałocha, Rafał Misztal i Piotr Skiba. Ten ostatni reprezentuje Stomil Olsztyn, czyli klub niezniszczalnych zawodników. Stomil przechodzi problemy finansowe i trener Jabłoński nie dysponuje szerokim polem manewru. Wystawił jesienią tylko 20 zawodników, a Skiba, Janusz Bucholc oraz Arkadiusz Czarnecki nie opuszczali jedenastki. Całe trio odpowiada za defensywę. Z dobrym efektem.

Dwóch niezniszczalnych ma Arka Gdynia: wspomnianego Jałochę oraz Marcina Warcholaka. Boczny obrońca znalazł się w naszej jedenastce rundy. Unika pauz jak ognia, choć pracuje zarówno w defensywie, jak i w ataku, biegając spod jednego pod przeciwne pole karne. W poprzednim sezonie Warcholak był drugi pod względem minut w klasyfikacji obrońców. Ustępował tylko Rafałowi Pietrzakowi.

Widać, że w klasyfikacji niezniszczalnych rządzą piłkarze defensywni, choć teoretycznie są najbardziej narażeni na pauzę z powodu kartek. Kilku z nich zebrało trzy żółte, więc muszą uważać, by któregoś z wiosennych spotkań nie obejrzeć z trybun. Nie ma niezniszczalnych napastników, a i piłkarze środka pola to "gatunek na wymarciu".

Na liście najbardziej zapracowanych zawodników I ligi poprzedniego sezonu byli Nowak, Forenc, Janus, Popović i Szczepaniak. Wszyscy prezentują się obecnie dobrze lub poprawnie w Ekstraklasie.

Niezniszczalni I ligi:

Piotr Skiba Stomil Olsztyn
Janusz Bucholc Stomil Olsztyn
Arkadiusz Czarnecki Stomil Olsztyn
Konrad Jałocha Arka Gdynia
Marcin Warcholak Arka Gdynia
Seweryn Kiełpin Wisła Płock
Bartłomiej Sielewski Wisła Płock
Krzysztof Markowski Zagłębie Sosnowiec
Rafał Misztal Pogoń Siedlce
Seweryn Michalski PGE GKS Bełchatów
Adam Orłowicz MKS Kluczbork
Adam Samiec Chrobry Głogów
Paweł Zawistowski Chojniczanka Chojnice

Na koniec sezonu będzie więcej niż dwóch niezniszczalnych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×