KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Szef angielskiej federacji piłkarskiej zapowiada dominację swojej ojczyzny

Gdyby ktoś powiedział w 1966 roku, że nie wygramy żadnego turnieju przez najbliższe 50 lat, nie uwierzyłbym - mówi Greg Dyke, szef angielskiej federacji piłkarskiej. W tym roku mija pół wieku od złotego medalu drużyny Alfa Ramseya.
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
AFP/Janek Skarżyński / AFP/Janek Skarżyński

W 1966 roku Anglicy dowodzeni przez Sir Alfa Ramseya sięgnęli po złoty medal mundialu rozgrywanego na ich stadionach. Od tego momentu Reprezentacja Anglii ma wyniki gorsze od naszych.

Podczas gdy Polska dwukrotnie sięgała po trzecie miejsce mistrzostw świata, Anglicy raz byli na trzecim miejscu (podczas EURO 96) a raz zajęli miejsce czwarte (MŚ 90).

Greg Dyke jest przekonany, że za jakiś czas Anglia ma szansę wskoczyć na światowy top. Od 2014 roku tamtejsza federacja prowadzi nowy program szkolenia młodzieży. Regionalne oddziały FA szkolą trenerów w mniejszych klubach, poza tym w klubach na czterech najwyższych szczeblach są akademie młodzieżowe.

Teraz Anglicy muszą poczekać kilka lat na efekty swojej inwestycji.

- FA jest najbogatszym związkiem piłkarskim na świecie, ale nie zdołaliśmy wygrać nic przez 50 lat. Nie sądzę by można nas było za to winić. Uważam też, że coś wygramy w ciągu najbliższych 50 lat - mówi Dyke.

- Mnie już tu nie będzie, ale myślę że mamy dużą szansę zdziałać coś w 2022 roku - mówi. To spowodowane nowym trendem w Anglii, stawianiem na młodych piłkarzy.

- Stworzyliśmy imponujący system akademii młodzieżowych, teraz musimy dać tym dzieciakom grać. Problemem jest zatrważająca liczba graczy, która nie dostaje szans i po prostu znika - mówi szef angielskiej federacji.

Powodem tego może być choćby fakt, że tzw. wychowanek w rozumieniu angielskim to zawodnik, który grał 3 lata w Akademii, ale niekoniecznie zawodnik mający w przyszłości możliwość reprezentowania Anglii. Dlatego kluby mające niemal nieograniczone możliwości finansowe (po wejściu nowego kontraktu telewizyjnego z tego zdania zniknie słowo "niemal") ściągają nastoletnich zawodników z całego świata. W Niemczech, które są wzorem dla Anglii, jest określony procent młodych zawodników, którzy muszą mieć niemiecki paszport. W Anglii na taki zapis nie zgadza się Premier League, która jest głównym rozgrywającym jeśli chodzi o przepisy.

Zinedine Zidane: nie porównujcie mnie do Guardioli
Zinedine Zidane: nie porównujcie mnie do Guardioli

Jak daleko Anglia zajdzie podczas EURO 2016?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna, Sky Sports, Daily Mail
Komentarze (1)
 • woj Mirmiła Zgłoś komentarz
  Zapowiada dominację Anglii?? Przecież to żadna nowina, od pół wieku to epokowe wydarzenie zapowiadają i... w tym okresie Polska na Mundialach osiągnęła znacznie lepsze rezultaty od
  Czytaj całość
  dumnych synów Albionu :)))
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×