Serie A: Inter wygrał na trudnym terenie i pozostał liderem, dobry występ Piotra Zielińskiego

Inter Mediolan kolejny raz w tym sezonie wygrał w stosunku 1:0. Zespół Roberto Manciniego skromnie pokonał na wyjeździe Empoli FC, przerywając dobrą passę ekipy Łukasza Skorupskiego i Piotra Zielińskiego.

Konrad Kostorz
PAP

Gospodarze przystąpili do rywalizacji po odniesieniu czterech kolejnych zwycięstw w lidze, natomiast Inter przegrał ostatni pojedynek w 2015 roku, ulegając na własnym terenie Lazio 1:2. Wśród miejscowych nie zabrakło Łukasza Skorupskiego oraz Piotra Zielińskiego, od których trener Marco Giampaolo rozpoczyna układanie "jedenastki".

Początek meczu wskazywał, że Interowi trudno będzie wywieźć z Empoli komplet punktów. Groźniej atakowali Azzurri, a uderzenie Massimo Maccarone z rzutu wolnego mogło zaskoczyć Samira Handanovicia. Aktywny w ofensywie był Zieliński, który w 24. minucie przymierzył z dystansu tuż obok słupka. Niewiele wskazywało na to, że Nerazzurri mają wyjść na prowadzenie, ale wystarczył błysk Ivana Perisicia, by Łukasz Skorupski skapitulował. Chorwat wbiegł w pole karne, ograł obrońcę, po czym dokładnie dostarczył piłkę przed bramkę do nadbiegającego Mauro Icardiego.

Po przerwie Empoli grało już słabiej, choć momentami posiadało inicjatywę. Stworzyło sobie tylko jedną okazję, jednak Riccardo Saponara uderzył wprost w Handanovicia i Słoweniec bez problemu sparował piłkę. Inter - nie po raz pierwszy w tym sezonie po objęciu prowadzenia - skupił się na zabezpieczeniu tyłów i nieczęsto zmuszał do wysiłku Skorupskiego. Kiedy już goście zdecydowali się na przejście do ofensywy i zdołali oddać strzał, to uderzali niecelnie.

To był 18. ligowy występ Interu w sezonie i już po raz 9. zakończony zwycięstwem w stosunku 1:0! Empoli pozostało bez punktów, ale swojego występu nie musi się wstydzić. Wśród pokonanych wyróżniał się przede wszystkim Zieliński, który imponował aktywnością w poczynaniach ofensywnych. Przez 21-letniego pomocnika przechodziła niemal każda akcja i z pewnością zostanie on pochwalony przez włoskich dziennikarzy, zwiększając szanse na transfer do topowego klubu.

Inter utrzymał prowadzenie w tabeli tuż przed Fiorentiną, Juventusem oraz Napoli, a 10 stycznia na zakończenie pierwszej połowy sezonu podejmie nieobliczalne US Sassuolo.

Empoli FC - Inter Mediolan 0:1 (0:1)
0:1 - Icardi 45+1'

Empoli: Skorupski - Laurini, Costa, Barba, Rui - Buechel (64' Croce), Paredes, Zieliński - Saponara (87' Piu) - Maccarone (64' Livaja), Pucciarelli.

Inter: Handanović - D'Ambrosio, Miranda, Murillo, Nagatomo - Brozović, Medel, Kondogbia (80' Guarin) - Perisić, Icardi (87' Jovetić), Ljajić (90' Jesus).