Pasjonująca walka o awans do Bundesligi? RB Lipsk niepewny i naciskany przez znane firmy

Przed rozpoczęciem drugiej połowy sezonu RB Lipsk wydawał się być murowanym faworytem do awansu z 2. Bundesligi. Możny klub koncernu Red Bull jest jednak naciskany przez niedawnych I-ligowców.

Konrad Kostorz

O ile w ubiegłej edycji nadzieje na awans długo miała blisko połowa drużyn, o tyle obecnie rywalizacja toczy się de facto między trzema regularnie wygrywającymi zespołami: RB Lipsk, SC Freiburg i 1.FC Nuernberg. Drużyna z Bawarii po rundzie jesiennej plasowała się poza podium, ale ostatnio unika jakichkolwiek wpadek i do lidera ma już tylko 6 punktów straty!

W 25. serii gier szlagierowe spotkanie odbyło się we Fryburgu Bryzgowijskim, gdzie gospodarze po golach Vincenzo Grifo i Floriana Niederlechnera pokonali RB 2:1. Gdyby to zespół z Saksonii sięgnął po komplet punktów, awans miałby w kieszeni. Na skutek porażki fani podopiecznych Ralfa Rangnicka muszą jednak obawiać się nadchodzącej wizyty w Norymberdze. 1.FCN podejmie lidera już 20 marca i może zmniejszyć dystans do trzech "oczek".

Piłkarze z Lipska przewodzą ligowej tabeli, ale często wygrywają skromnie i niezbyt efektownie. Strzelili dotąd tylko 43 gole przy 57 trafieniach Freiburga oraz 51 Norymbergi. Najskuteczniejszy piłkarz RB - Davie Selke - ma koncie 8 bramek i w klasyfikacji zajmuje odległą pozycję. Prowadzi Nils Petersen z Freiburga (18) przed Simonem Terodde z VfL Bochum (17) i Bobby'm Woodem z Unionu Berlin (13).

Przypomnijmy, że do elity bezpośrednio awansują dwie drużyny, a trzecia będzie rywalizować w barażowym dwumeczu z 16. zespołem Bundesligi. RB Lipsk jeszcze nigdy nie występował w najwyższej klasie rozgrywkowej.