22. kolejka Primera Division: Kolejne zwycięstwo Barcelony, niespodzianka w Pampelunie

Największą niespodzianką 22. kolejki jest niewątpliwie porażka Valencii z Osasuną Pampeluna. Pozostałe zespoły ze ścisłej czołówki wygrały swoje spotkania. Szczególnie ciekawy mecz obejrzeli kibice na Estadio La Rosaleda, gdzie Malaga pokonała Almerię 3:2, choć do przerwy przegrywała 0:2.

Piotr Robaczyński

FC Barcelona utrzymała 12-punktową przewagę nad Realem Madryt, w niedzielę Katalończycy pewnie pokonali u siebie Sporting Gijon. Zespół gości ostatnio niespodziewanie ograł Sevillę, ale z wyjątkowo mocnym w ostatnich tygodniach liderem nie potrafił już nawiązać wyrównanej rywalizacji. Zwycięstwo zapewniły gospodarzom dwa trafienia Samuela Eto'o oraz gol Dani Alvesa, Sporting odpowiedział jedynie bramką Enrique Montoyi.

Trzy punkty w konfrontacjach z teoretycznie słabszymi rywalami wywalczyli także piłkarze Villarreal, Atletico Madryt (przerwali oni serię pięciu ligowych meczów z rzędu bez zwycięstwa) oraz Malagi. Podopieczni Antonio Tapii do przerwy przegrywali z Almerią 0:2, Inaki Goitia musiał wyciągać piłkę z siatki po strzałach Kalu Uche i Alvaro Negredo. Po przerwie gospodarze zabrali się jednak ostro do pracy i udało im się nie tylko doprowadzić do wyrównania, ale ostatecznie rozstrzygnęli ten pojedynek na swoją korzyść. Bohaterem został Salvador Ballesta, choć doświadczony napastnik pojawił się na boisku dopiero w drugiej połowie, zdążył strzelić dwa gole i w znacznym stopniu przyczynił się do sukcesu swojej drużyny.

Za największą niespodziankę 22. kolejki trzeba uznać porażkę Valencii. Zespół, który zajmuje aktualnie 4. pozycję w tabeli Primera Division zmierzył się z broniącą się przed spadkiem Osasuną Pampeluna. Starcie tych drużyn było wyjątkowo zacięte, a zawodnicy obu klubów ambitnie i agresywnie (sędzia pokazał żółtą kartkę aż dziesięciu zawodnikom) dążyli do wywalczenia korzystnego rezultatu. Ostatecznie to Osasuna zdobyła jednak jedynego gola i dopisała do swojego dorobku niezwykle cenne punkty.