UEFA pracuje nad nowym formatem Ligi Mistrzów

AFP
AFP

Wraca temat reformy Ligi Mistrzów. UEFA wróciła do rozmów z największymi europejskimi klubami nad nowym formatem rozgrywek, który miałby wejść w życie od sezonu 2018/19. Dla polskich drużyn może to oznaczać koniec marzeń o Lidze Mistrzów.

W tym artykule dowiesz się o:

Format rozgrywek Ligi Mistrzów ustalany jest na trzyletnie okresy. Obecny zatwierdzano w maju 2013 roku na sezony 2015/16, 2016/17 i 2017/18. Kluby rozpoczęły już rozmowy z UEFA nad nowym formatem na lata 2018-2021,który w założeniach przypomina dobrze znany pomysł utworzenia Superligi,elitarnych rozgrywek dla największych klubów, gdzie nie ma miejsca dla drużyn takich jak FK Astana, BATE Borysów, czy Malmoe. To zła wiadomość również dla polskich klubów, które od 19 lat bezskutecznie próbują dostać się do Ligi Mistrzów.

Stowarzyszenie Europejskich Klubów chce, aby Liga Mistrzów była ciekawsza i skupiała tylko wielkie piłkarskie firmy, gwarantujące większe zainteresowanie i wpływy do budżetu. Pojawił się nawet pomysł przyznawania dzikich kart do rozgrywek na dany okres bez względu na pozycję w krajowej lidze.

Zgodnie z postulatami klubów, liczba uczestników Ligi Mistrzów zmniejszyłaby się do 16 zespołów, podzielonych na dwie grupy. Każda z drużyn zagrałaby, więc minimum 14 spotkań. Obecny format gwarantuje rozegranie maksymalnie 13 meczów (sześć w fazie grupowej i siedem w pucharowej). Do ćwierćfinałów awansowałyby po cztery najlepsze kluby z każdej grupy.

Zmiany, jeśli zostaną zaakceptowane, będą mogły wejść w życie dopiero od sezonu 2018/19, kiedy sprzedane zostaną również prawa telewizyjne i marketingowe.

- UEFA jest w stałym kontakcie ze wszystkim stronami, także klubami, we wszystkich kwestiach piłkarskich. W związku z tym, wszelkie plany zmiany formatu rozgrywek będą konsultowane i negocjowane wraz z nimi. Obecnie nie ma żadnych konkretnych propozycji na stole, ponieważ jesteśmy na początku nowego cyklu naszych rozgrywek klubowych - powiedział rzecznik prasowy UEFA.

Zdaniem angielskich mediów zmiany są jednak nieuniknione, a ich ogłoszenie to tylko kwestia czasu. Sprawdźmy, jak z perspektywy czasu zmieniała się Liga Mistrzów.
[nextpage]

Od sezonu 1991/92 do najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych na Starym Kontynencie wprowadzono fazę grupową. Rok później zmieniły nazwę. Z Pucharu Europy na Ligę Mistrzów. Początkowo liczba drużyn biorących udział w LM wynosiła osiem zespołów, ale szybko postanowiono ją podwoić. Ten proces powtarzał się w miarę upływu czasu i sukcesu sportowego oraz komercyjnego nowego formatu rozgrywek. Przełomowy okazał się sezon 1999/2000.

[nextpage]

fot. AFP
fot. AFP

Od sezonu 1999/2000 liczba drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów wzrosła do 32. UEFA zdecydowała się na ruch, który w gruncie rzeczy zaprzeczał idei stworzenia ligi, w której grają sami mistrzowie rozgrywek krajowych. Federacja dopuściła do LM nie tylko mistrzów, ale w przypadku najsilniejszych lig, takich jak angielska, włoska, hiszpańska i niemiecka, również wicemistrzów, a zespoły z trzecich i czwartych miejsc w tabeli grały w kwalifikacjach razem z mistrzami słabszych lig europejskich. W rezultacie, przed reformą Platiniego, mistrzowie Polski musieli walczyć o LM w dwumeczach z takimi potęgami, jak FC Barcelona (sezony 2001/02 i 2002/03) i Real Madryt (sezon 2004/05). Dopiero podział kwalifikacji na dwie grupy (dla mistrzów i niemistrzów) zwiększyła szanse mniejszych klubów. Od sezonu 2018/19 Stowarzyszenie Europejskich Klubów chce drastycznie przymknąć drzwi do piłkarskiego raju drużynom z mniej atrakcyjnych lig.

[nextpage]

fot. AFP
fot. AFP

W zamyśle wielkich klubów, Liga Mistrzów ma być elitarnymi rozgrywkami, do których łatwiejszy dostęp będzie miała np. Chelsea Londyn zajmując miejsce w środku tabeli Premier League niż mistrz Polski. Gwarantowałaby to automatyczna przepustka przyznawana na dany okres największym piłkarskim firmom.

Zwycięzcy Ligi Mistrzów i Pucharu Europy:

KlubZwycięstwaPorażki w finale
1. Real Madryt 10 3
2. AC Milan 7 4
3. Bayern Monachium 5 5
4. FC Barcelona 5 3
5. Liverpool 5 2
6. Ajax Amsterdam 4 2
7. Inter Mediolan 3 2
8. Manchester United 3 2
9. Juventus Turyn 2 6
10. Benfica Lizbona 2 5
Komentarze (8)
avatar
Przemek Bzdura
30.03.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Te zmiany Są Chore.Uważam Że To Optymalna Liczba 32
Dzikie karty Ok Eliminacjee W Grupie Dla 5 Drużyn Które Nie Awansowały Do Ligi Mistrzów A Dobrze Się Spisywały W Poprzedniej Edycjii. 
avatar
Maciej Marchlewski
26.03.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
To nie liga mistrzów tylko liga bogaczy bo o tytuł walczy się w każdym kraju a nie tylko w Angli, Hiszpani,Niemczech,Francji czy we Włoszech. Gdyby tylko grali mistrzowie a nie vice i z 3 lub 4 Czytaj całość
lider4
26.03.2016
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Zakazać transferów i wtedy zobaczymy, które kluby są naprawdę wielkie. 
avatar
Michal Krzysztof Skiba
26.03.2016
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
A ja tęsknię za LM sprzed reform Platiniego. W tamtych czasach słabsze drużyny z mniejszych lig miały mniejsze szanse na awans do rozgrywek, ale jeśli już się udawało mogły rywalizować z najwię Czytaj całość
Moimzdaniem
26.03.2016
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
I to ma być popularyzacja piłki nożnej? To już jest Liga Zysków, a chcą zrobić Ligę Zysków Bogaczy. W końcu uduszą się we własnym śmierdzącym sosie. Najlepsza była formuła z dawnych lat. Zwykł Czytaj całość