Holendrzy mieli problem w Szwecji. Remis Pomarańczowych na początek eliminacji

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Pontus Lundahl
PAP/EPA / Pontus Lundahl

Reprezentacja Holandii niespodziewanie straciła gola w pierwszej połowie meczu ze Szwecją. Po przerwie zdążyła tylko doprowadzić do remisu 1:1 i zdobyła punkt na początek eliminacji do mistrzostw świata.

Piłkarze obu reprezentacji nie uśmiechali się na myśl o Euro 2016. Szwedzi byli w tym turnieju jedną z najbardziej bezbarwnych drużyn, a Holendrzy nawet nie zagrali we Francji. Nowe eliminacje to dla obu stron nowe nadzieje.

Szwedzi byli gospodarzami, ale podeszli do przeciwnika z dużym respektem. Przez 40 minut byli schowani i oddali jeden celny strzał wobec trzech Holandii. Najbliżej zmiany wyniku był Davy Klaassen w sytuacji sam na sam, ale przegrał pojedynek z Robinem Olsenem. Aktywni byli również Wesley Sneijder oraz Vincent Janssen. Nie była to dominacja, ale optyczna przewaga Oranje na pewno.

Dlatego gol dla Trzech Koron w 43. minucie był zaskoczeniem. Jego autorem był Marcus Berg, który zabrał piłkę jak juniorowi Kevinowi Strootmanowi. W tym momencie Jeffrey Bruma reklamował złamanie przepisów, więc Berg miał dużo czasu, by przelobować Jeroena Zoeta.

Pomarańczowi musieli zaatakować, ale zmiana wyniku dodała skrzydeł Szwedom, którzy konsekwentnie kasowali ataki przeciwnika. Wyrównaniem zapachniało po strzałach głową Klaassena i van Dijka, ale były one zbyt banalne, by pokonać bramkarza. W 66. minucie selekcjoner Holandii dokonał pierwszej zmiany. Na boisko wszedł napastnik Bas Dost i chwilę później było wyrównanie.

[color=black]ZOBACZ WIDEO: Jerzy Engel: Lewandowski i Krychowiak są jeszcze bez formy (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

[/color]

Wesley Sneider strzelił na 1:1 i była to dobitka po uderzeniu Daryla Janmaata, które zatrzymał Olsen. Po bramce Pomarańczowi próbowali pójść za ciosem i obraz meczu przypominał ten z jego początku. Ostatecznie musieli jednak pogodzić się z kompromisowym wynikiem mimo przewagi przez większość meczu.

W doliczonym czasie Dost co prawda główkował do bramki, ale sędzia podjął dyskusyjną decyzję i gwizdnął faul napastnika przed strzałem.

Szwecja - Holandia 1:1 (1:0) 1:0 - Marcus Berg 43' 1:1 - Wesley Sneijder 67'   Składy:

Szwecja: Robin Olsen - Mikael Lustig, Victor Lindelof, Andreas Granqvist, Oscar Wendt - Marcus Rohden (77' Emir Kujović), Alexander Franson, Oscar Hiljemark, Emil Forsberg - John Guidetti (64' Christoffer Nyman), Marcus Berg (89' Jimmy Durmaz).

Holandia: Jeroen Zoet - Daryl Janmaat, Jeffrey Bruma, Daley Blind, Virgil van Dijk - Georginio Wijnaldum (66' Bas Dost), Kevin Strootman, Wesley Sneijder - Davy Klaassen, Vincent Janssen, Quincy Promes (78' Steven Berghuis).

Żółte kartki: Lustig, Nyman (Szwecja) oraz Strootman, van Dijk (Holandia).

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy).