Zasada numer jeden: Nawałka nie robi zmian

Do Adama Nawałki przyległa łatka selekcjonera, który bardzo późno robi zmiany podczas meczu. Wykluczając zdarzenia z kontuzjami, trenerowi tylko raz zdarzyło się ściągnąć z boiska piłkarza przed upływem godziny gry.

Bartosz Zimkowski
PAP / Bartłomiej Zborowski

Często, gdy gra się nie układa, trenerzy szybko decydują się na zmiany w swojej jedenastce. Pod tym względem Adam Nawałka jest inny. Tylko raz na 17 meczów dokonał pierwszej zmiany przed upływem 62. minuty. Wyłączamy tutaj spotkania towarzyskie oraz sytuacje związane z kontuzjami.

Jedynym piłkarzem, który został zmieniony przedwcześnie jest Piotr Zieliński. Działo się to na Euro 2016 podczas pojedynku z Ukrainą. Po słabej pierwszej połowie Zieliński na drugą już na boisko nie wyszedł.

Jednak była to jedyna taka sytuacja podczas pracy Nawałki z pierwszą reprezentacją. Najczęściej na pierwszą roszadę decydował się dopiero po upływie godziny gry, a pięć razy robił to dopiero w ostatnim kwadransie. Ze Szwajcarią w regulaminowym czasie nie dokonał żadnej zmiany, chociaż był wówczas o to mocno pytany.

Kolejną zależnością jest to, że im lepszy przeciwnik, tym później wprowadzał na boisko zawodników rezerwowych.

Pierwsza zmiana:
63 min. (Irlandia)
62 min. (Szkocja)
62 min. (Gibraltar)
43 min. (Niemcy) - kontuzja
64 min. (Gruzja)
83 min. (Irlandia)
66 min. (Gruzja)
63 min. (Szkocja)
71 min. (Niemcy)
71 min. (Gibraltar)
83 min. (Kazachstan)
46 min. (Dania) - kontuzja
78 min. (Irlandia Płn.)
76 min. (Niemcy - Euro)
46 min. (Ukraina)
bez zmian w regulaminowym czasie (Szwajcaria)
82 min. (Portugalia)

Tylko raz Adam Nawałka zdecydował się jednocześnie wpuścić na boisko dwóch zawodników. Działo się to jednak w spotkaniu z Gibraltarem, a więc gdy wynik był już rozstrzygnięty. Sporo pytań pojawiło się po spotkaniu z Kazachstanem, gdy w sumie Nawałka sięgnął po tylko jednego rezerwowego. Na Euro 2016 roszad dokonywał w 71. i dwa razy w 80. minucie. Ze Szwajcarią i Portugalią w regulaminowym czasie nie wprowadzał piłkarza.

Druga zmiana:
78 min. (Irlandia)
71 min. (Szkocja)
66 min. (Gibraltar)
63 min. (Niemcy)
80 min. (Gruzja)
87 min. (Irlandia)
69 min. (Gruzja)
89 min. (Szkocja)
77 min. (Niemcy)
bez zmiany (Kazachstan)
74 min. (Dania)
80 min. (Irlandia Płn.)
80 min. (Niemcy - Euro)
71 min. (Ukraina)
bez zmian w regulaminowym czasie (Portugalia)

Trzeciej roszady Nawałka z reguły nie dokonuje szybciej niż przed 80. minutą. Wyjątkiem jest tutaj mecz z Gibraltarem, gdy wynik był już rozstrzygnięty. Z Irlandią, Szkocją, Kazachstanem, Szwajcarią oraz Portugalią w ogóle nie wprowadził trzeciego rezerwowego.

Trzecia zmiana:
85 min. (Irlandia)
83 min. (Szkocja)
87 min (Gibraltar)
83 min. (Niemcy)
90 min. (Gruzja)
bez zmiany (Irlandia)
86 min. (Gruzja)
bez zmiany (Szkocja)
84. min (Niemcy)
78 min. (Gibraltar)
89 min. (Kazachstan)
88 min. (Irlandia Płn.)
87 min. (Niemcy - Euro)