El. MŚ 2018: Meksyk pokonał USA w prestiżowym meczu, weteran Rafael Marquez bohaterem

W największym szlagierze eliminacji mistrzostw świata w strefie CONCACAF Meksyk pokonał na wyjeździe reprezentację USA 2:1. Był to pojedynek pierwszej kolejki decydującego etapu kwalifikacji.

Konrad Kostorz
radość reprezentacji Meksyku Getty Images / Patrick Smith / Na zdjęciu: radość reprezentacji Meksyku
Meksykanie szybko uzyskali znaczną przewagę w Columbus i objęli prowadzenie, a jeszcze przed przerwą mieli znakomite okazje do podwyższenia wyniku. Gospodarzy dwukrotnie ratowała konstrukcja bramki.

Po zmianie stron zespół Juergena Klinsmanna prezentował się już znacznie lepiej i zdołał odrobić stratę - znany z Bundesligi napastnik Bobby Wood wykorzystał dogranie doświadczonego Jozy'ego Altidore'a.

Reprezentanci USA głównie za sprawą bardzo aktywnego Wooda dążyli do zdobycia zwycięskiego gola, ale w 89. minucie zawiedli w defensywie i świetnie znany z gry w FC Barcelona 37-letni weteran Rafael Marquez (obecnie gra w meksykańskim Club Atlas) strzałem głową pokonał Brada Guzana. Asystował autor pierwszego gola Miguel Layun.

Pierwszym liderem grupy została Kostaryka po pewnym zwycięstwie nad Trynidadem i Tobago. Małą niespodzianką jest domowa porażka uczestnika ostatniego mundialu, Hondurasu, z Panamą, która jeszcze nigdy nie wywalczyła awansu do finałów MŚ.

Kolejne mecze zaplanowano na noc z wtorku na środę polskiego czasu. Awans do mundialu w Rosji wywalczą trzy najlepsze zespoły, a czwarty zmierzy się w barażowym dwumeczu z drużyną ze strefy azjatyckiej.

USA - Meksyk 1:2 (0:1)
0:1 - Layun 20'
1:1 - Wood 49'
1:2 - Marquez 89'

Czerwona kartka: Salcedo /89' za drugą żółtą/ (Meksyk).

Trynidad i Tobago - Kostaryka 0:2 (0:0)
0:1 - Bolanos 65'
0:2 - Matarrita 90+2'