Lech - Śląsk: ekipa Bjelicy na fali wznoszącej, trzecie zwycięstwo z rzędu!

Lech Poznań kontynuuje odrabianie strat do czołówki Lotto Ekstraklasy. Podopieczni Nenada Bjelicy triumfowali po raz trzeci z rzędu, pokonując u siebie Śląsk Wrocław aż 3:0.

Szymon Mierzyński
PAP / PAP/Jakub Kaczmarczyk
Im bliżej końca roku, tym lepiej idzie największym faworytom Lotto Ekstraklasy. Tak też jest z Kolejorzem, który zaczął niedzielne spotkanie bardzo dobrze i prowadził już po niespełna kwadransie. Pogubili się w tej sytuacji wrocławianie, Darko Jevtić i Radosław Majewski mieli bardzo dużo swobody w polu karnym i ten pierwszy pokonał Lubosa Kamenara płaskim strzałem z 14 metrów.

Gol ułatwił zadanie lechitom, ale też uatrakcyjnił widowisko. - Nie spodziewam się po Śląsku wysokiego pressingu, bo poza dwiema polskimi drużynami nikt go w Poznaniu nie stosuje - mówił przed meczem Łukasz Trałka. Być może te słowa kapitana poznaniaków znalazłyby potwierdzenie na boisku, gdyby nadal było 0:0. Przy niekorzystnym wyniku podopieczni Mariusz Rumak musieli jednak zagrać odważniej, w efekcie w środku pola zrobiło się bardzo luźno i oglądaliśmy ciekawe, otwarte widowisko.

Goście stosunkowo często przebywali pod bramką Matusa Putnocky'ego, mieli natomiast spore kłopoty z wykańczaniem akcji. Przed przerwą wyrównaniem zapachniało tylko raz. W 36. minucie Kamil Dankowski modelowo obsłużył dośrodkowaniem Ryotę Moriokę i Japończyk powinien trafić do siatki, bo uderzał głową z 6 metrów stojąc na wprost bramki. Finalizacja znów jednak była fatalna i piłka poleciała dokładnie tam, gdzie stał Putnocky.

Po przerwie nic się nie zmieniło. Lech nie forsował tempa za wszelką cenę, lecz w tyłach grał bardzo uważnie i wrocławianie nie kreowali dobrych okazji. Decydujące dla losów spotkania okazało się natomiast wejście na boisko Marcina Robaka. Doświadczony napastnik zastąpił Dawida Kownackiego i w krótkim odstępie skompletował dublet. Najpierw całkowicie zaskoczył Kamenara płaskim uderzeniem sprzed pola karnego, a następnie wykorzystał jedenastkę podyktowaną za zagranie ręką Laszy Dwaliego.

W międzyczasie - przy stanie 2:0 - Śląsk wreszcie postraszył gospodarzy, lecz skończyło się tylko na słupku Mariusza Idzika i fatalnym pudle Adama Kokoszki po rzucie rożnym. To było za mało, by w niedzielę odebrać lechitom zwycięstwo.

Ekipa Nenada Bjelicy triumfowała bardzo pewnie, sięgnęła po pełną pulę po raz trzeci z rzędu i teraz na 25 punktów - tyle samo co Legia Warszawa. Ten dorobek daje poznaniakom 5. miejsce w tabeli ze stratą ośmiu oczek do liderującej Lechii Gdańsk.