Celtic - FC Barcelona: Lionel Messi koszmarem Szkotów. Pięć goli w dwumeczu

Piłkarze FC Barcelona wygrali 2:0 na stadionie Celticu Glasgow i zapewnili sobie awans z 1. miejsca do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Najlepszy strzelec Lionel Messi oraz asystent Neymar powiększyli swój dorobek.

WP SportoweFakty / PAP/EPA/ROBERT PERRY

Głównym elementem w grze Celticu Glasgow był wysoki pressing. Szkoci atakowali agresywnie na całym boisku, by kasować w zarodku akcje rywali. Taki pomysł na grę opłacił się piłkarzom Manchester City, którzy niedawno wygrali z FC Barcelona. Przez 20 minut przyjezdni mieli problem ze skonstruowaniem akcji. Z czasem obrona Celtiku rozluźniła się, a poziom agresji spadł.

Efektem odwilży był gol dla FC Barcelona w 24. minucie. Lionel Messi strzelił z bliska bez przyjęcia po miękkim podaniu Neymara. Argentyńczyk prowadzi w klasyfikacji strzelców, a Brazylijczyk jest najlepszy w rankingu asystentów. Duma Katalonii była blisko drugiego gola w 41. minucie. Luis Suarez główkował z bliska, a fenomenalną obroną popisał się Craig Gordon.

W pierwszej połowie konkurent Gordona w bramce FC Barcelona musiał interweniować raz. Marc-Andre ter Stegen był skoncentrowany i zatrzymał próbę Moussy Dembele. Właśnie młody napastnik był nadzieją Szkotów na wyrównanie. Kibice liczyli na powtórkę z listopada 2012 roku, kiedy co prawda Messi zdobył gola w Glasgow, ale mecz skończył się sensacyjnym zwycięstwem Celticu 2:1.

Do powtórki nie doszło, a szczególnie ważny był okres między 53. a 55. minutą. Dembele nie pokonał z bliska ter Stegena, a po chwili Messi podwoił zaliczkę FC Barcelona. Argentyńczyk uderzył w środek bramki z rzutu karnego po faulu Emilio Izaguirre na Luisie Suaresie. Messi zdobył w tym momencie piątego gola w dwumeczu z Celtami i zarazem dziewiątego w Lidze Mistrzów.

Zgodnie z przewidywaniami ta bramka odebrała animusz gospodarzom. Gra zaostrzyła się, a na przykład Neymar prowokował kłótnie z Mikaelem Lustigiem, by wykartkować się przed ostatnim meczem w fazie grupowej. Mistrz olimpijski mógł sobie na to pozwolić, ponieważ jego drużyna zapewniła sobie awans z 1. miejsca.

Celtic Glasgow - FC Barcelona 0:2 (0:1)
0:1 - Lionel Messi 24'
0:2 - Lionel Messi (k.) 55'

Celtic: Craig Gordon - Mikael Lustig, Jozo Simunović, Erik Swiatczenko, Emilio Izaguirre - Stuart Armstrong, Scott Brown - Callum McGregor (72' Patrick Roberts), Tom Rogić (64' Nir Biton), Scott Sinclair (46' James Forrest) - Moussa Dembele.

Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Sergi Roberto, Javier Mascherano, Gerard Pique (72' Marlon), Jordi Alba (66' Lucas Digne) - Ivan Rakitić, Sergio Busquets, Andre Gomes - Lionel Messi, Luis Suarez, Neymar (77' Arda Turan).

Żółte kartki: Swiatczenko, Lustig, Armstrong (Celtic) oraz Alba, Roberto, Neymar, Rakitić (Barcelona)

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy)