PNA: Nakoulma znowu błyszczy! Zespół Kasperczaka poza turniejem!

Burkina Faso 2:0 pokonała prowadzoną przez Henryka Kasperczaka reprezentację Tunezji i awansował do półfinału Pucharu Narodów Afryki.

Michał Piegza
PAP/EPA
Przed spotkaniem więcej szans na awans dawano drużynie Burkina Faso, ale zwracano uwagę, że Tunezja zaczyna rozpędzać się i jest w stanie awansować do strefy medalowej.

Pierwsza połowa długo rozkręcała się. W 14. minucie groźnie, ale niecelnie z pola karnego uderzył Prejuce Nakoulma. Osiem minut później Bertrand Traore przymierzył tuż obok bramki. Piłka uderzona niemal z narożnika pola bramkowego spadała za bramkarzem, ale minęła słupek.

Zespół prowadzony przez Henryka Kasperczaka dopiero po około trzydziestu minutach zaczął poważniej zagrażać rywalom - płaski strzał Mohameda Ben Amora przeszedł tuż obok bramki.

Po zmianie stron przez dłuższy czas z placu gry wiało nudą. Wiele wskazywało na to, że w meczu będziemy świadkami dogrywki. Tymczasem w 81. minucie Burkina Faso wyszła na prowadzenie. Po krótko rozegranym rzucie wolnym precyzyjnie tuż przy słupku uderzył wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Aristide Bance.

Burkina Faso poszła za ciosem. Kilkadziesiąt sekund później Bance ponownie strzelał na bramkę, ale trafił w słupek. Tunezja postawiła wszystko na jedną kartę i w 84. minucie została skontrowana. Przy rzucie rożnym niemal cały zespół znalazł się w polu karnym, piłkę przejął Nakoulma, w okolicach środka boiska minął bramkarza i strzałem do pustej bramki ustalił wynik spotkania.

Burkina Faso w strefie medalowej Pucharu Narodów Afryki! Półfinał drużyna, w której sztabie szkoleniowym znajduje się Bogusław Baniak (odpowiedzialny za analizę grę rywala) rozegrany zostanie w środę 1 lutego.

Reprezentacja Burkina Faso - Tunezja 2:0 (0:0)
1:0 - Bance 81'
2:0 - Nakoulma 84'

Burkina Faso: Kouakou Koffi - Bakary Kone, Steeve Yago, Issofou Dayo, Yacouba Coulibaly - Abdou Razack Traore, Charles Kabore - Cyrille Bayala (76' Aristide Bance), Ibrahim Toure (87' Bakary Sare), Bertrand Traore (90+1' Alain Traore) - Prejuce Nakoulma.

Tunezja: Aymen Mathlouthi - Aymen Abdennour, Syam Ben Youssef, Mohamed Yacoubi, Hamdi Nagguez - Wahbi Khazri (62' Hamza Lahmar), Naim Sliti - Ferjano Sassi (87' Ahmed Akaich), Mohamed Ben Amor, Youseff Msakni - Yassine Khenissi (86' Saber Khalifa)

Żółte kartki: Kabore, Coulibaly, Nakoulma (Burkina Faso) oraz Abdennour, Yacoubi, Ben Youssef (Tunezja).

Sędzia: Daniel Bennett.

Burkina Faso sięgnie po Puchar Narodów Afryki?