KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PZPN odpowiada na zarzuty Ryszarda Wójcika. "UEFA wyrażała dezaprobatę wobec jego działań"

UEFA zgodziła się na przekazanie naszemu portalowi korespondencji rzucającej nowe światło na sprawę Ryszarda Wójcika. Były sędzia mówił na naszych łamach o okolicznościach skreślenia z listy obserwatorów UEFA. Według niego decydował Zbigniew Boniek.

Paweł Kapusta
Paweł Kapusta
Polski Związek Piłki Nożnej PAP / Bartłomiej Zborowski / Polski Związek Piłki Nożnej

W środę w WP SportoweFakty Ryszard Wójcik, były znakomity sędzia (prowadził między innymi mecze na finałach mistrzostw świata we Francji w 1998 roku czy w Lidze Mistrzów), a w ostatnich latach obserwator UEFA potwierdził, że jego nazwisko po raz pierwszy od 2001 roku nie znalazło się na liście polskich obserwatorów UEFA, tworzonej co dwa lata przez PZPN.

- Sprawa jest prosta. Uważałem, że możliwy jest inny kandydat na prezesa PZPN i w ostatnich wyborach byłem w tej grupie, która nie do końca popierała kandydaturę Zbigniewa Bońka. Zwycięzca bierze wszystko, skąd my to znamy... - mówił Wójcik i dodawał: - Bez decyzji Zbigniewa Bońka taka decyzja by nie została podjęta. Także on skreślił Kazimierza Oleszka z listy delegatów UEFA. Nowa władza, więc trzeba porozdawać stołki. Kiedy Zbyszek Boniek zostawał prezesem 4,5 roku temu, w wydziale sędziowskim PZPN robiłem tyle samo i z takim samym zaangażowaniem jak dzisiaj. Nic się nie zmieniło. Oprócz tego, że parę miesięcy temu zostałem wybrany na delegata i miałem odwagę mieć inne zdanie niż Zbyszek na kwestię prowadzenia związku.

Wywiad dotarł do UEFA

Nasz wywiad z Wójcikiem wywołał burzę w środowisku, dotarł nie tylko do najwyższych władz w PZPN, ale także do komisji sędziowskiej w UEFA (europejska centrala ma swoją specjalną komórkę, która wyłapuje wszystkie medialne aktywności sędziów, obserwatorów i działaczy). - Byłem zdziwiony, gdy przeczytałem wypowiedź Ryszarda Wójcika. Rzeczywiście, zadzwoniłem do niego, aby poinformować go o mojej decyzji, dokładnie wytłumaczyłem mu, z jakiego powodu jego nazwisko nie znalazło się na liście. On jednak nie chciał przyjąć tego do wiadomości - mówi WP SportoweFakty Zbigniew Przesmycki. Przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN dodaje: - Dziwię się jego reakcji, bo pewne sygnały na temat Ryszarda Wójcika docierały do nas z różnych stron już od dłuższego czasu, jednak przez całą moją, już ponad pięcioletnią - kadencję zawsze stawałem po jego stronie.

O jakich sygnałach mowa? - W ostatnim roku wystąpiły okoliczności, w których UEFA wyrażała dezaprobatę wobec jego działań - tłumaczy Przesmycki i pokazuje nam list z UEFA, który wpłynął do PZPN 19 lipca. W normalnej sytuacji taka korespondencja jest poufna, jednak UEFA udzieliła zgody na przekazanie jej naszemu portalowi jako odpowiedź na zarzuty byłego już obserwatora. List, zarówno w oryginalnej wersji w języku angielskim, jak i jego tłumaczenie, zamieszczamy poniżej.

ZOBACZ WIDEO Fatalny błąd sędziego i sensacja. Zobacz skrót meczu Real Betis - FC Barcelona [ZDJĘCIA ELEVEN]

Wersja polska:

Drodzy Koledzy,
UEFA jest świadoma wywiadu, jakiego udzielił polskiej gazecie/portalowi internetowemu Obserwator Sędziów UEFA z Polski, Ryszard Wójcik.
We wspomnianym wywiadzie Pan Wójcik krytykuje pracę sędziego UEFA podczas EURO 2016.

Zgodnie ze standardami obowiązującymi wszystkich Obserwatorów UEFA, Pan Wójcik podpisał Dokument Mianowania, w którym zobowiązał się do przestrzegania Polityki Komunikacji UEFA w każdej sytuacji, w szczególności zaś nie udzielania mediom nieautoryzowanych wywiadów. Gdyby Pan Wójcik zwrócił się z prośbą o autoryzację wspomnianego wywiadu, bez wątpienia nie uzyskałby zgody UEFA na publikację w mediach materiału poddającego krytyce pracę sędziego UEFA. Sędziego, którego Pan Wójcik mógłby, będąc wyznaczonym przez UEFA, obserwować w przyszłości.

Ponadto zaobserwowaliśmy, że Pan Wójcik regularnie nie dotrzymuje standardowych terminów składania raportów oceny pracy sędziego przez obserwatora UEFA. Zazwyczaj wymagamy złożenia raportu w ciągu 36 godzin od momentu zakończenia obserwacji. Taki raport jest cennym narzędziem ewaluacji dla sędziego przed kolejnym meczem, stąd oczekujemy przestrzegania ściśle określonych ram czasowych w tym obszarze.

W związku z powyższymi faktami, prosimy o przypomnienie Panu Wójcikowi, nominowanemu do Panelu Obserwatorów UEFA przez PZPN, jakie są jego obowiązki wobec UEFA. Proszę także zwrócić uwagę Pana Wójcika na fakt, że poprzez swoje postępowanie bardzo utrudnił Komisji Sędziowskiej UEFA wyznaczanie go do obserwacji kolejnych meczów UEFA, do czego, w żadnym wypadku nie jesteśmy zobligowani.

Z poważaniem,

Wersja angielska:

Dear Colleagues,

UEFA has been made aware of an interview given to a Polish newspaper/website by UEFA Referee Observer from Poland, Ryszard Wójcik.

In the article, Mr Wójcik criticises the performance of a UEFA referee at EURO 2016.
Like all UEFA referee observers, Mr Wójcik signed a UEFA Appointee Agreement where he agreed to comply at all times with the UEFA Communications Policy and not give unauthorised interviews to the media. It goes without saying that had Mr Wójcik requested such permission, UEFA would not have authorised such an interview with the media criticising a UEFA referee. A referee who Mr Wójcik may have been required to assess in a UEFA match in the future.

We have also noticed that Mr Wójcik is habitually slow to submit his referee observer reports to UEFA. Usually we ask for this to be done within 36 hours. This document is a valuable tool for the referee to use before going into his next match, hence the importance of its timely receipt.

As a consequence of the above and as Mr Wójcik was nominated for the UEFA Referee Observer Panel by the PZPN, we kindly ask you to remind Mr Wójcik of his duties towards UEFA. You should also advise him that he has made it very difficult for the UEFA Referee Committee to appoint him as observer in UEFA matches something, which in any case, is not an obligation.

Kind regards

CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE, MIĘDZY INNYMI DLACZEGO WEDŁUG ZBIGNIEWA PRZESMYCKIEGO RYSZARD WÓJCIK NIE ZOSTAŁ USUNIĘTY Z LISTY OBSERWATORÓW UEFA BEZPOŚREDNIO PO EURO 2016

Czy PZPN zrobił dobrze, nie wpisując Ryszarda Wójcika na listę obserwatorów UEFA?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (5)
 • Grek Zorba Zgłoś komentarz
  Rdzawka zawsze w białych rękawiczkach, nie on, ktoś inny. Podobnie szpile przywala Ruchowi Chorzów za to, że ciapowaty właściciel poparł rywala
  • EneMene Zgłoś komentarz
   Tytuł na głównej stronie i jako najważniejszy news krzyczy "Wywiad WP SportoweFakty wywołał burzę!" jakbyście byli z tego dumni. W samej treści też pełno zwrotów "nasze, nasz, wp
   Czytaj całość
   sportowefakty, to my, klikajcie nas"
   • marulek Zgłoś komentarz
    A w temacie z wywiadem Wójcika wszyscy najeżdżali na Bońka :D Warto czasem poczekać na odpowiedź drugiej strony. Jak widać Wójcik nie przykładał się do pracy (pewnie zajęty swoim
    Czytaj całość
    "przewozowym" biznesem) i poleciał ;p w dodatku UEFA wystawiła mu naganę jeszcze przed wyborami w PZPN więc....
    • jayjay Zgłoś komentarz
     "Ryszard ze względu na jego karierę sędziowską był przeze mnie traktowany, określmy to, ulgowo w stosunku do innych obserwatorów. Na przykład nie zdawał egzaminów obowiązkowych przed
     Czytaj całość
     każdą rundą." - Aha, czyli nie takich obowiązkowych jednak, albo obowiązkowych dla wybranych... Jedna wielka mafia
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×