Lotto Ekstraklasa: Lechia Gdańsk w mistrzowskiej formie, problemy Legii Warszawa

PAP / Adam Warżawa
PAP / Adam Warżawa

Już w piątek rusza runda wiosenna Lotto Ekstraklasy. Jak do drugiej części rozgrywek przygotowywały się drużyny? Nie obyło się bez komplikacji i skandali. Nieformalnym mistrzem zimy została Lechia, a duże kłopoty ma Legia.

W tym artykule dowiesz się o:

Przerwa zimowa w sezonie 2016/2017 była rekordowo krótka: ostatni mecz rundy jesiennej i pierwsze spotkanie rundy wiosennej dzielą raptem 53 dni. Druga część rozgrywek zostanie zainaugurowana w piątek meczami Ruch Chorzów - Cracovia Lech Poznań - Bruk-Bet Termalica Nieciecza, a już w niedzielę dojdzie do pojedynku na szczycie tabeli, w którym Lechia Gdańsk podejmie Jagiellonię Białystok.

Gdańszczanie w trakcie przygotowań zrobili najlepsze wrażenie. Nie dość, że zespół Piotra Nowaka wygrał wszystkie sparingi, to jeszcze został wzmocniony Dusanem Kuciakiem, Arielem Borysiukiem i królem strzelców ubiegłego sezonu słowackiej ekstraklasy, Gino van Kesselem. Do tego Lechii udało się zatrzymać wszystkich najważniejszych zawodników i dziś kadrowo biało-zieloni ustępują w lidze chyba tylko Legii Warszawa.

Białostoczanie natomiast tradycyjnie rozegrali najwięcej sparingów spośród wszystkich drużyn Lotto Ekstraklasy. Drużyna Michała Probierza wybiegła na boisko osiem razy - w pierwszych pięciu grach kontrolnych nie sięgnęła po zwycięstwo, ale trzy ostatnie już wygrała i uda się do Gdańska w dobrych nastrojach. Ostatnie dni przed pojedynkiem z Lechią Jagiellonia spędzi w Uniejowie, by przygotować się do hitu 21. kolejki w optymalnych warunkach.

Poza lechistami ani jednej porażki w zimowych sparingach nie doznali jedynie piłkarze Górnika Łęczna, Lecha Poznań, Pogoni Szczecin i Śląska Wrocław. Najgorzej w grach kontrolnych wypadła Wisła Płock, która jeden mecz wygrała, a trzy przegrała.

ZOBACZ WIDEO Trener Andrzej Strejlau o duecie Lewandowski-Milik: Wspaniała para

Najskuteczniejszym zespołem przygotowań był Lech - podopieczni Nenada Bjelicy zdobyli 20 bramek w pięciu spotkaniach, ale aż 16 goli strzelili w meczach z 16 bramek w III-ligowymi Sokołem (8:0) i Elaną Toruń (8:0). Kolejorz miał też najlepszą defensywę, bo w pięciu pojedynkach stracił tylko dwa gole.

Najgorsza pod względem skuteczności była Legia Warszawa, która strzeliła tylko trzy gole w sześciu meczach, a Daniel Chima Chukwu i Tomas Necid, którzy mieli zastąpić Nemanję Nikolicia i Aleksandara Prijovicia nie zdobyli ani jednej bramki. Nieskuteczność mistrza Polski musi niepokoić tym bardziej, że warszawianie wcale nie grali z bardzo mocnymi rywalami. Poza Zenitem Sankt Petersburg (0:2) zmierzyli się z Arminią Bielefeld (1:2), Grasshopper Zurych (0:0), Ulsan Hiunday FC (0:0), Daejeon Citizen FC (1:0) i FC Nordsjaeland (1:1).

W przerwie zimowej nie objawił się żaden wybitny talent snajperski. Królami strzelców okresu przygotowawczego zostali Dawid Kownacki z Lecha Poznań, Piotr Wiśniewski z Lechii oraz Bartosz Śpiączka i Vojo Ubiparip z Górnika. Wszyscy strzelili po cztery gole, a Wiśniewski i Ubiparip trafiali do siatki rywali w czterech różnych sparingach.

Przygotowania drużyn Lotto Ekstraklasy do rundy wiosennej w pigułce:

DrużynaBilansBramkiNajlepszy strzelec
Arka Gdynia 4-0-1 12:4 Dominik Hofbauer, Marcus Vinicius - 2
Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4-0-1 11:4 Dalibor Pleva, Samuel Stefanik - 2
Cracovia 1-4-1 9:8 Krzysztof Piątek - 3
Górnik Łęczna 5-2-0 15:2 Bartosz Śpiączka, Vojo Ubiparip - 4
Jagiellonia Białystok 3-4-1 10:8 Fiodor Cernych - 3
Korona Kielce 2-2-3 7:13 7 zawodników - 1
Lech Poznań 3-2-0 20:2 Dawid Kownacki - 4
Lechia Gdańsk 5-0-0 14:7 Piotr Wiśniewski - 4
Legia Warszawa 1-3-2 3:5 Michał Kucharczyk, Adam Hlousek - 1
Piast Gliwice 3-0-4 13:10 Michal Papadopulos, Łukasz Sekulski, Stojan Vranjes - 2
Pogoń Szczecin 5-1-0 14:3 Adam Frączczak, Łukasz Zwolinski - 3
Ruch Chorzów 2-0-4 8:8 8 zawodników - 1
Śląsk Wrocław 3-3-0 12:6 Ryota Morioka - 3
Wisła Kraków 3-0-2 10:9 Paweł Brożek, Mateusz Zachara - 2
Wisła Płock 1-0-3 5:7 Piotr Wlazło - 2
Zagłębie Lubin 2-2-1 10:5 Filip Starzyński - 3

Wszystkie drużyny Lotto Ekstraklasy wyleciały zimą na zagraniczne zgrupowania. Najpopularniejszymi kierunkami były Hiszpania i Turcja, do których udało się po sześć zespołów, a na Cyprze trenowały cztery polskie ekipy. Podczas obozów nie obyło się bez komplikacji i skandali. Podróż Ruchu Chorzów na Cypr trwała 36 godzin, a Bruk-Bet Termalica Nieciecza wracał z Turcji do Polski ponad dobę. W dodatku Słonie nie wylądowały w Koszycach, lecz w Budapeszcie i dopiero ze stolicy Węgier przedostały się do Polski.

Skandalami zakończyły się tureckie sparingi sparingi Bruk-Betu, Pogoni i Zagłębia. Podczas meczu niecieczan z Ludogorcem Razgrad w ruch poszły pięści, ale krótkie spięcie między Artemem Putiwcewem a jednym z rywali było niczym w porównaniu z bijatyką, którą urządzili sobie lubinianie w spotkaniu z Dinamem Zagrzeb. Prowadzący mecz sędzia pokazał piłkarzom łącznie aż pięć czerwonych kartek.

Głośno, ale z innego powodu, było o sparingu Pogoni z rumuńską Astrą Giurgiu. Sędzia główny tego meczu podyktował trzy rzuty karne, ale zawodnicy obu drużyn uznali te decyzje za błędne i celowo nie wykorzystali żadnej z "11", ostentacyjnie posyłając piłkę obok bramki rywali. Śledztwo rumuńskiego dziennika "Gazeta Sporturilor" uprawdopodobniło tezę, że sędzia pomylił się specjalnie. Gazeta podała, że sparing Pogoni z Astrą znalazł się na liście podejrzanych meczów przygotowanej przez Federbet - organizację zajmującą się przeciwdziałaniem ustawiania spotkań. Odnotowano, że podczas meczu dokonano dwóch nienaturalnie dużych zakładów.

14 drużyn Lotto Ekstraklasy poprowadzą wiosną ci sami szkoleniowcy, którzy kończyli z nimi rundę jesienną. W Śląsku Mariusz Rumaka zastąpił Jan Urban, a w Wiśle Kraków duet Kazimierz Kmiecik-Radosław Sobolewski ustąpił miejsca Kiko Ramirezowi.

Źródło artykułu: