Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Mesjasz Donald Tusk. Lechia Gdańsk i jej kibice politycy

- Mesjaszu! - usłyszał Donald Tusk od lokalnego pijaczka, najwidoczniej miejscowego proroka. W czasach, gdy ponoć był jeszcze gotów bić się za Lechię Gdańsk. Potem jego i kilku kolegów na dobre wciągnęła wielka polityka.

Jacek Stańczyk
Jacek Stańczyk

Grzegorz Popielarz, były opozycjonista, kolega Donalda Tuska z młodzieńczych lat, opowiada nam taką historię. - To było w Dębnie Lubuskim, Lechia Gdańsk grała w drugiej lidze. Paradowaliśmy środkiem miasteczka, ludzie pootwierali okna, czegoś takiego tam nie widziano. Donald szedł pierwszy z brzegu. Uszył sobie wtedy taki długi biało-zielony płaszcz. Wyglądało to jak komża. Na głowie miał biało-zielony cylinder. Stało tam paru pijaczków przy ulicy. Zobaczyli nas, jeden wyszedł w naszym kierunku, klęknął przed nim i krzyczy: Mesjaszu!

Lechiści popadali ze śmiechu. Innym razem tak wesoło już nie było. Trzy tysiące kibiców pojechało do Bydgoszczy na mecz z Zawiszą. To był 1975 rok i spotkanie, w którym Zbigniew Boniek nie strzelił rzutu karnego. Był tam Popielarz. - Do dziś jestem mu wdzięczny, bo jeśli nie uratował nam życia, to na pewno kości. Po meczu w kilkanaście osób odłączyliśmy się od całej grupy. Otoczyła nas banda uzbrojona w drewniane trzonki, a w nich były żyletki. No i strach nam zajrzał w oczy. Donald wyjął wtedy spod tej swojej komży taki okuty, metalowy szlauch od prysznica. Były wtedy takie. I zaczął tym machać. Kto by się do tego zbliżył, dostałby w łeb. Odpuścili, marnie byśmy skończyli - opowiada.

Albo inna historia z lat 70. dotycząca innego prominentnego później polityka. Opowiada nam Tomasz Wołek, wtedy rzecznik prasowy Lechii Gdańsk, a potem Arki Gdynia, dziś publicysta, komentator sportowy i polityczny. - Była taka słynna scena w środowisku opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. To były już późnej lata 70. Olek Hall został w Gdyni osaczony przez kibiców Arki. No i taki okrążony dostał pytanie: "Skąd jesteś?" Mógł łatwo wybrnąć, mówiąc na przykład, że z neutralnego Sopotu. A on niemal straceńczo, będąc na nieprzyjaznym terenie, odpowiedział: "Z Gdańska! A co?" i wystawił pierś na ciosy.

Ponoć ich jednak nie dostał. Był postawnym facetem, dobrze zbudowanym. Zyskał szacunek.

ZOBACZ WIDEO Sergio Ramos znowu uratował Real! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]


Donald Tusk. Kibic na serio?

- Jako bardzo młody człowiek byłem twardym kibicem z tak zwanego młyna, czyli z tego miejsca, gdzie jest na serio - tak Donald Tusk mówił o sobie w 2007 roku w programie "Teraz MY" na antenie TVN. Komentować wydarzeń z Bydgoszczy wówczas nie chciał.

Tuska kibica w książce księdza Jarosława Wąsowicza SDB pt. "Biało-Zielona Solidarność" wspomina też prof. Marek Andrzejewski. - Na początku lat osiemdziesiątych zacząłem regularnie uczęszczać na spotkania trzecio-, drugo- i w końcu pierwszoligowej Lechii. Zwykle znajdowałem się w ośmio- dziesięcioosobowej grupie, w skład której często wchodził m.in. dysponujący donośnym głosem Donald Tusk. Po zdobyciu przez biało-zielonych bramki lub w innej sprzyjającej okoliczności zaczynaliśmy skandować "Solidarność, Solidarność", co często było podchwytywane przez tysiące innych wielbicieli futbolu i zwolenników antykomunistycznej opozycji. Takich aktywnych grup znajdowało się na stadionie zwykle kilka.

W 1973 roku to właśnie Tusk trafił do zarządu pierwszego w kraju klubu kibica. Szefem był wtedy Grzegorz Popielarz, który całą inicjatywę wymyślił. A Tomasz Wołek, wówczas rzecznik prasowy i spiker gdańskiego klubu, pomógł wszystko przygotować. - Zgłosiła się do mnie grupa kilkudziesięciu młodych chłopaków, chcieli się zorganizować. Wiceprezesem został Donald Tusk, siedemnastoletni kędzierzawy blondynek. Już wtedy wyróżniał się cechami przywódczymi, widać było, że wśród rówieśników darzony jest respektem, ma swoje zdanie i silną osobowość.

NA KOLEJNEJ STRONIE PRZECZYTASZ CO ŁĄCZY NAJWIĘKSZYCH WROGÓW DONALDA TUSKA I JACKA KURSKIEGO. CIĘŻKO W TO UWIERZYĆ, ALE JEST COŚ TAKIEGO.

Czy Donald Tusk jest dobrym politykiem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (148)
 • grolo Zgłoś komentarz
  Gdy brakuje argumentów, zaczynają się wyzwiska. Wypluwane fatalną polszczyzną... Czemu to nie dziwi...
  • kris-pr Zgłoś komentarz
   grolo,ty musisz być młody,zmień sobie pampersa i idź spać.
   • biedron104 Zgłoś komentarz
    a wszystko te wilcze oczy
    • Modafi Zgłoś komentarz
     @grolo Piszesz o tysiącach płatnych trolli wynajmowanych przez PIS, tak ? Ok, to myślcie tak dalej. Tylko chciałbym widzieć Wasze miny, po następnych wyborach. Zobaczymy kto tak
     Czytaj całość
     właściwie opłaca tych trolli. Bo może jest tak, że to ta totalna opozycja opłaca swoich trolli ? I jeszcze jedno... Tak wspominacie o tych SKOKACH, że jaki to był przekręt. To odpowiedz proszę, dlaczego PO za swoich długich rządów (8 lat) jakimś cudem nie chciało wyjaśnic tej afery ? A o tych SKOKACH słyszę już od ładnych paru lat ? Przecież tym sposobem mogli udupić PIS na długie lata ? Dlaczego nie ruszyli tyłka, aby to wyjasnić ? A już tak w temacie Amber Gold. Wiesz jakie słowa najczęściej padają przy wyjaśnianiu tej afery ?..... Nie PAMIĘTAM !! I widzę, że do Ciebie dokładnie te słowa pasują.
     • Dave Wlkp Zgłoś komentarz
      Kto się nie kompromituje???
      • Tomasio Zgłoś komentarz
       Typowy PO-wiec,beneficjent,pewnie bankowiec,złodziej totalny.A głupków szukaj w swojej dzięki Bogu zdrowej rodzinie.
       • Tomasio Zgłoś komentarz
        Od 72 roku chodzę na Lechię,ale jakoś nie słyszałem o "Mesjaszu" i innych POparańcach.O " ŚP Glucie",Duli,Kysym,i innych chłopakach z Brzeżna,Stogów i Śródmieścia tak, ale tych
        Czytaj całość
        oszołomach nie słyszałem.
        • Grzegorz Maciąg Zgłoś komentarz
         buhaha
         • Krasnolud Zgłoś komentarz
          Chyba nie mam ochoty na dyskusję z tobą. Pamiętaj żeby w terminie odbierać 500+.
          • zyg fryt Zgłoś komentarz
           UWAGA CENZURA TU JEST!!! Mój komentarz, że powinni napisać jeszcze artykuł o innym kibicu-sędzim Sądu Okręgowego w Gdańsku, usłużnym i niezawisłym, niejakim Milewskim został
           Czytaj całość
           bezczelnie usunięty. BRAWO CENZOR, BRAWO!!!
           • biedron104 Zgłoś komentarz
            Napiszcie co Tusk zobaczył kiedy zaciągnął marychę i zapił berbeluchą.
            • Piotr Pykacz Zgłoś komentarz
             Co ty tu pier...sz. Pierwszym przewodniczącym i organizatorem klubu kibica był Modzelewski z Letniewa i jeszcze kilku chłopaków. Popielarz był później. Na mnie wołali na początku
             Czytaj całość
             "kolejarz" a później "kolarz". Byłem jednym z organizatorów I klubu kibica Lechii Gdańsk. Zapytaj "makarona" "szkraba""pindola" a lbo grubego Kazika " brudas".Che Guevara II
             • Andrzej Gruszka Zgłoś komentarz
              jednak cenzura działa z PO
              Zobacz więcej komentarzy (34)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×