Polscy piłkarze za granicą: Cztery gole Piszczka, awans Juszczyka i Aleksandra

W weekend z bardzo dobrej strony pokazali się polscy piłkarze, którzy występują w niższych klasach rozgrywkowych za granicą. Aż cztery gole dla rezerw Herthy Berlin zdobył Łukasz Piszczek. Natomiast Marcin Juszczyk oraz Arkadiusz Aleksander z Nea Salamis Ammochostos wywalczyli awans do cypryjskiej ekstraklasy.

Wojciech Święch

DANIA

W aktualnym sezonie II ligi duńskiej (1. Division) zespół Hvidovre IF walczy o uniknięcie degradacji. W niedzielę drużyna ta podejmowała wyżej notowanego rywala - FC Fredericia. W wyjściowym składzie gospodarzy wybiegł Łukasz Cieślewicz. Już w 5. minucie Polak wpisał się na listę strzelców (było to jego drugie trafienie w bieżących rozgrywkach). Nasz rodak ładnie przymierzył z 30 metrów i było 1:0.

Zawodnik ten we wspomnianym meczu wypracował także rzut karny. Jednak jedenastki nie wykorzystał Jackie Christensen. Pojedynek zakończył się remisem 2:2. Klub Cieślewicza zajmuje w chwili obecnej 13. pozycję w tabeli zaplecza ekstraklasy i ma cztery punkty przewagi nad strefą spadkową.

Hvidovre IF - FC Fredericia 2:2 (1:1)
1:0 - Cieślewicz 5'
1:1 - Katholm 38'
1:2 - Katholm 52'
2:2 - Clausen 89'

NIEMCY

W sobotę w ramach 30. kolejki III Ligi rezerwy Bayernu Monachium zmierzyły się z drużyną SpVgg Unterhaching. W wyjściowym składzie gości znalazł się Daniel Sikorski (posiada on również obywatelstwo Austrii) i zagrał cały mecz. W 50. minucie zawodnik ten pokonał Dariusza Kampę (bramkarz ma zarówno polski, jak i niemiecki paszport) i było 1:1. Jednak klub ze stolicy Bawarii doznał na wyjeździe porażki w stosunku 1:2.

Sikorski w bieżącym sezonie III Ligi wystąpił w 26 spotkaniach, w których zdobył 5 goli. Rezerwy Bayernu zajmują 10. miejsce w tabeli.

SpVgg Unterhaching - Bayern Monachium II 2:1 (1:0)
1:0 - Zillner 40'
1:1 - Sikorski 50'
2:1 - Rathgeber 67'

W sobotnie popołudnie II zespół Borussii Dortmund zagrał na wyjeździe ze Sportfreunde Lotte. Był to pojedynek 25. kolejki Regionalligi West. W szeregach gości w całym spotkaniu wystąpił Sebastian Tyrała (otrzymał w nim żółtą kartkę). Polski napastnik w 61. minucie umieścił piłkę w siatce, doprowadzając do wyrównania (1:1). Jednak jego drużyna poniosła porażkę na stadionie PGW-Arena w stosunku 1:2.

Warto wspomnieć, iż Tyrała w aktualnym sezonie czwartoligowym w 24 meczach 6 razy wpisał się na listę strzelców. W sobotę w barwach Borussii pojawiło się ponadto dwóch zawodników, którzy mają polskie obywatelstwo - napastnik Marcus Piossek (cały mecz) oraz pomocnik Michael Ościsławski (wybiegł na murawę w 72. minucie). Zespół z Dortmundu jest wiceliderem Regionalligi West.

Sportfreunde Lotte - Borussia Dortmund II 2:1 (0:0)
1:0 - Gersch 55'
1:1 - Tyrała 61'
2:1 - Dondorf 67'

W niedzielne popołudnie w 25. kolejce Regionalligi West zmierzyły się ze sobą rezerwy dwóch klubów Bundesligi - 1. FC Koeln i Borussii Moenchengladbach. W linii pomocy gospodarzy wystąpił w całym meczu polski pomocnik Adam Matuschyk (posiada on również obywatelstwo Niemiec). Zawodnik ten w 90. minucie ustalił wynik pojedynku na 4:0 dla II zespołu 1. FC Koeln. W bieżącym sezonie w 17 meczach zdobył on dotychczas 2 bramki.

Warto wspomnieć, iż w szeregach gospodarzy od pierwszej minuty pojawił się Michael Gardawski (grał do 72. minuty). Napastnik ten ma zarówno niemiecki, jak i polski paszport. Jest on kuzynem Lukasa Sinkiewicza. Rezerwy 1. FC Koeln plasują się obecnie na 3. pozycji w tabeli.

1. FC Koeln II - Borussia M'gladbach II 4:0 (0:0)
1:0 - Laux (k.) 48'
2:0 - Temur 64'
3:0 - Hartmann 66'
4:0 - Matuschyk 90'

W 25. kolejce Regionalligi Nord rezerwy Herthy Belin podejmowały Altonę 93. W barwach gospodarzy od pierwszej minuty wystąpił Łukasz Piszczek. Stołeczny klub odniósł zwycięstwo 4:3. Wszystkie gole dla berlińczyków zdobył polski napastnik. Wpisał się on na listę strzelców w 43., 56., 60. oraz 87. minucie. Nasz rodak opuścił boisko dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry. Zastąpił go wówczas Marvin Knoll.

Piszczek w aktualnym sezonie czwartoligowym zagrał w 3 spotkaniach, w których strzelił 5 goli. Drużyna z Berlina zajmuje 10. miejsce w tabeli Regionalligi Nord.

CYPR

Klub Nea Salamis Ammochostos w ubiegłym roku został zdegradowany z cypryjskiej ekstraklasy. Jednak zespołowi temu udało się powrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej na Wyspie Afrodyty. Swój wkład w ten sukces mieli dwaj Polacy - bramkarz Marcin Juszczyk oraz napastnik Arkadiusz Aleksander.

W niedzielę ich drużyna w ramach 26. kolejki zmierzyła się na wyjeździe z Olympiakosem Nikozja. Obaj nasi rodacy pojawili się w wyjściowym składzie gości. Już w 3. minucie mało brakowało, aby po uderzeniu głową polskiego napastnika futbolówka wylądowała w siatce stołecznego klubu.

Przyjezdni objęli prowadzenie w 9. minucie, kiedy to ładnie z rzutu wolnego przymierzył Liasos Louka. W 15. minucie Olympiakos doprowadził do wyrównania za sprawą Younessa Bengellouna. W 63. minucie goście cieszyli się ponownie z gola, gdy własnego bramkarza pokonał Iacovos Tsolakides. Zespół z Nikozji poderwał się do ataków. Bengellouna umieścił nawet futbolówkę w siatce, lecz arbiter orzekł, iż Francuz był na pozycji spalonej.

Drużyna Nea Salamis odniosła zwycięstwo 2:1 i z 3. miejsca w tabeli awansowała do ekstraklasy. Juszczyk zagrał w niedzielę cały mecz, natomiast Aleksander opuścił murawę w 88. minucie (zastąpił go Theofanis Lagos). Awans do I ligi wywalczyły ponadto zespoły Ermisu Aradippou oraz Arisu Limassol.

Olympiakos Nikozja - Nea Salamis Ammochostos 1:2 (1:1)
0:1 - Louka 9'
1:1 - Bengellouna 15'
1:2 - Tsolakides (sam.) 63'