Znamy trzeciego uczestnika mistrzostw świata w Rosji! Iran z awansem

Piłkarze reprezentacji Iranu to trzecia drużyna, która zapewniła sobie udział w Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji. Zespół Carlosa Queiroza przypieczętował awans poniedziałkowym zwycięstwem 2:0 nad Uzbekistanem.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Carlos Queiroz, trener Iranu, podrzucany przez piłkarzy po awansie drużyny na MŚ 2018 PAP/EPA / ABEDIN TAHERKENAREH / Carlos Queiroz, trener Iranu, podrzucany przez piłkarzy po awansie drużyny na MŚ 2018
Wygraną drużynie Queiroza zapewnili Sardar Azmoun oraz Mehdi Taremi. Pierwszy zdobył bramkę jeszcze przed przerwą (w 23. minucie), a drugi trafił na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu.

Zwycięstwo Irańczyków mogło być jeszcze bardziej okazałe, ale Masoud Shojaei nie wykorzystał w 50. minucie rzutu karnego.

Dzięki wygranej nad Uzbekistanem, Irańczycy powiększyli swój dorobek do 20 pkt i umocnili się na pierwszym miejscu w tabeli grupy A azjatyckich eliminacji. Druga Korea Południowa traci do nich siedem "oczek".

To ich szóste zwycięstwo w ósmym meczu trzeciej rundy eliminacji. Zawodnicy Queiroza nie zawodzą - nie tylko nie przegrali żadnego spotkania, ale też nie stracili choćby jednej bramki.

Na mundial pojadą po raz piąty. Wszystkie wcześniejsze występy - w 1978, 1998, 2006 i 2014 - kończyli na rywalizacji grupowej.

Iran jest po Rosji i Brazylii trzecią reprezentacją, która zapewniła sobie udział w mistrzostwach. W turnieju udział wezmą 32 drużyny. O krok od wywalczenia kwalifikacji jest reprezentacja Polski.

Ze strefy azjatyckiej awans na mundial wywalczą po dwie najlepsze drużyny z obu grup eliminacji. Ekipy z trzecich miejsc zagrają ze sobą baraż.

Czy Iran zdoła awansować do 1/8 finału mistrzostw w Rosji?