Euro U-21: Hiszpanie przypieczętowali awans do półfinału

Reprezentacja Hiszpanii po raz drugi zwyciężyła w grupie B mistrzostw Europy do lat 21 i przypieczętowała awans do półfinału. W wygranym przez Hiszpanów 3:1 starciu z Portugalią, w Gdyni, gole dla zwycięzców strzelali Niguez, Ramirez i Williams.

Michał Gałęzewski
PAP / PAP/Adam Warżawa

Podobnie jak w meczu z Macedonią, Hiszpanie na początku oddali inicjatywę rywalom. Niewiele brakowało i skończyłoby się to źle dla zespołu Alberta Celadesa. Portugalczycy stworzyli kilka akcji, a najbliżej strzelenia gola byli po tym, jak Daniel Podence trafił w słupek w 11. minucie.

Hiszpanie potrafili jednak ponownie pokazać błysk geniuszu. Tym razem magię futbolu pokazał Saul Niguez. Minął jak tyczki pięciu Portugalczyków i oddał celny strzał na bramkę Bruno Vareli. Piłka odbiła się jeszcze od nóg Edgara Ie i wpadła do bramki.

Żadna z drużyn nie chciała się otworzyć i miało to duży wpływ na przebieg spotkania. Co prawda do przerwy więcej do powiedzenia na boisku mieli Portugalczycy, którzy częściej znajdowali się na połowie Hiszpanów, jednak musieli uważać na groźne kontry rywali. Nie padł jednak żaden gol.

Drugą połowę od bramki nie tylko mogli, ale nawet powinni zacząć piłkarze z Portugalii. Stuprocentową szansę miał Bruno Fernandes, jednak znakomicie w bramce odnalazł się Kepa Arrizabalaga. Wyrównać mógł również Podence, jednak po rajdzie lewą stroną strzelił minimalnie obok hiszpańskiego słupka.

Hiszpanów ta sytuacja tylko podrażniła. Stuprocentową okazję do podwyższenia wyniku miał Marco Asensio, jednak jego strzał wybił nogami z linii bramkowej Edgar Ie. W końcu jednak Hiszpanie dopięli swego. Dynamiczną akcję prawą flanką przeprowadził Gerard Deulofeu i podał wprost do wbiegającego w pole karne Sandro Ramireza. Ten zmieścił piłkę tuż przy słupku, podwyższając na 2:0.

Portugalczycy się jednak nie położyli przed rywalem. Wręcz przeciwnie, zdołali wyrównać i w końcu Arrizabalaga skapitulował. Nie miał jednak najmniejszych szans, przy strzale Brumy. Portugalczyk strzelił z woleja z 25 metrów, dając nadzieję swojej reprezentacji na to, by mogła ona jeszcze wygrać grupę. Hiszpanie nie pozwolili jednak rywalom strzelić kolejnego gola. W samej końcówce kontrę wykorzystał Inaki Williams. Zespół trenera Celadesa wygrał 3:1 i awansował do półfinału mistrzostw Europy do lat 21.

Portugalia - Hiszpania 1:3 (0:1)
0:1 - Niguez 21'
0:2 - Ramirez 64'
1:2 - Bruma 77'
1:3 - Williams 90+3'

Portugalia: Bruno Varela - Joao Cancelo, Edgar Ie, Ruben Semedo, Kevin Rodrigues - Joao Carvalho (66' Goncalo Pacencia), Ruben Neves, Renato Sanches (63' Ricardo Horta) - Bruno Fernandes - Goncalo Guedes, Daniel Podence (57' Bruma).

Hiszpania: Kepa Arrizabalaga - Hector Bellerin, Jorge Mere, Jesus Vallejo, Jonny - Saul Niguez, Marcos Llorente, Dani Ceballos - Gerard Deulofeu (82' Denis Suarez), Sandro Ramirez (75' Inaki Williams), Marco Asensio (90' Mikel Merino).

Żółte kartki: Neves, Fernandes, Semedo (Portugalia), Ceballos, Pacencia (Hiszpania).