Wisła P. - Lechia: Mamy pierwszego lidera!

Wisła Płock przegrała na własnym stadionie z Lechią Gdańsk 0:2. Gole dla zwycięskiej drużyny strzelili Marco Paixao i Mateusz Matras. W postawie obu drużyn, szczególnie gospodarzy, było widać nieco wakacyjną formę.
Michał Gałęzewski

39 dni. Tyle czekali kibice Ekstraklasy na nowy sezon. Podobnie jak przed rokiem, włodarze ligi zdecydowali się rozpocząć od starcia w Płocku, gdzie Wisła ponownie miała postawić się Lechii. Tak się jednak nie stało, gdańszczanie już na inaugurację pokazali sporą jakość.

Na początku tej jakości wiele w jej poczynaniach nie było jednak widać. Wisła często przesuwała się w pole karne niepokonanego od 30. kolejki ubiegłego sezonu Dusana Kuciaka. Przesuwała, ale niewiele więcej z tego było, bo drużyna debiutującego na płockiej ławce Jerzego Brzęczka, do przerwy strzelała tylko raz - i to niecelnie.

W końcu jednak Lechia Gdańsk zaczęła pokazywać, że nie przez przypadek walczyła w minionych rozgrywkach do końca o europejskie puchary. Po akcji rozpoczętej przez Mario Malocę i podaniu w pole karne Pawła Stolarskiego, gola głową strzelił współlider klasyfikacji strzelców sezonu 2016/17, Marco Paixao.

Wisła znów starała się nieporadnie atakować, ale to Lechia z minuty na minutę błyszczała coraz bardziej. Niezwykle aktywny był Lukas Haraslin, po którego akcji miał miejsce kuriozalny rzut rożny. Seweryn Kiełpin nie ustawił nikogo przy słupku i Milos Krasić posłał piłkę na niemal zerowy kąt. Skorzystał z tego Mateusz Matras i strzelił gola w debiutanckim spotkaniu.

Płocczan było stać w pierwszej połowie jedynie na koszmarny strzał z dystansu Dominika Furmana, po którym piłka przeleciała na wysokości trzeciego piętra. Dwubramkowe prowadzenie przybliżało Lechię do trzech punktów i statusu pierwszego lidera Ekstraklasy.

Wisła na początku drugiej połowy mogła zaskoczyć faworytów z Gdańska. Akcję sam na sam przeprowadził Arkadiusz Reca, którego powstrzymał jednak Kuciak. Praktycznie wszystkie nadzieje gospodarzy rozwiał Furman. Piłkarz, który w ocenie osób będących bliżej płockiego klubu trzy minuty po pyskówce z sędzią, uderzył łokciem w twarz Flavio Paixao. Decyzja sędziego mogła być jedna - pomocnik został odesłany do szatni.

Więcej z gry miała Lechia, która nie tylko kontrolowała przebieg spotkania i zaliczyła niezliczoną liczbę podań, ale i kilka razy miała okazję na podwyższenie wyniku. Wisła grała nerwowo, a po postawie płocczan przez długi czas było widać olbrzymie zniechęcenie. Dopiero w samej końcówce zespół Jerzego Brzęczka zaczął atakować rywala. Idealną szansę na gola miał Kamil Biliński, który koszmarnie przestrzelił w ostatniej minucie. Lechia wygrała, jednak zagrała zbyt niefrasobliwie i w kolejnych meczach może to się zemścić.

Wisła Płock - Lechia Gdańsk 0:2 (0:2)
0:1 - M.Paixao 24'
0:2 - Matras 37'

Wisła Płock: Seweryn Kiełpin - Cezary Stefańczyk, Przemysław Szymiński, Damian Byrtek, Paul Pirvulescu - Dominik Furman, Damian Rasak - Giorgi Merebaszwili, Piotr Wlazło (71' Nico Varela), Arkadiusz Reca (80' Jakub Łukowski) - Mateusz Piątkowski (68' Kamil Biliński).

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Paweł Stolarski, Michał Nalepa, Mario Maloca, Jakub Wawrzyniak - Daniel Łukasik (58' Aleksandar Kovacević), Mateusz Matras - Lukas Haraslin, Milos Krasić (81' Grzegorz Kuświk), Flavio Paixao (80' Mateusz Lewandowski) - Marco Paixao.

Żółte kartki: Furman (Wisła), Łukasik (Lechia).

Czerwona kartka: Furman (Wisła) 56' / za faul.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork).