Liga Mistrzów: realne niespodzianki. Ludogorec i BATE Borysów mają problem

Przed rewanżami w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów dwaj faworyci Ludogorec Razgrad i BATE Borysów są w trudnej sytuacji. We wtorek dwumecz dokończą potencjalni rywale Legii Warszawa, a także klub Jakuba Rzeźniczaka.

radość piłkarzy BATE Borysów AFP / MAXIM MALINOVSKY / AFP / Na zdjęciu: radość piłkarzy BATE Borysów
Musiałby się wydarzyć kataklizm, żeby Legia Warszawa nie awansowała do kolejnej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Na wyjeździe prowadziła 3:0 po 45 minutach meczu z IFK Mariehamn, po przerwie nie straciła ani kawałka swojej przewagi i do rewanżu przy Łazienkowskiej przystąpi zrelaksowana. Dotychczas IFK Mariehamm strzelił tylko jednego gola na wyjeździe w europejskich pucharach.

Swojego potencjalnego przeciwnika Legioniści poznają we wtorek, kiedy dwumecz dokończą FK Astana i Spartaks Jurmala. Na półmetku mistrz Kazachstanu prowadzi 1:0, a na własnym stadionie nie ma w zwyczaju tracić takich zaliczek. Dwa sezony temu, kiedy FK Astana sensacyjnie awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów, zremisował u siebie z Atletico Madryt i Benficą Lizbona. Nie przegrał w Astanie żadnego z ostatnich 12 meczów w europejskich pucharach.

Spośród faworytów problem przed rewanżem mają Ludogorec Razgrad i BATE Borysów. Bułgarzy będą u siebie gonić Żalgiris Wilno, z którym przegrali na wyjeździe 1:2. Dwie żółte, a w konsekwencji czerwoną kartkę dostał w tym spotkaniu Darvydas Sernas, napastnik znany z gry w Widzewie Łódź, KGHM Zagłębiu Lubin i Wigrach Suwałki.

Zamiast dwóch żółtych kartek dwa gole zdobył Aleksiej Ryas. Pierwszego strzelił do bramki przeciwnika, drugiego do własnej, przez co BATE Borysów tylko zremisował u siebie 1:1 z Alaszkertem Erywań. Mistrz Białorusi wraca do Armenii po 17 latach nieobecności. Wówczas zremisował tam 1:1 z Szirakiem Giumri. Powtórka tego wyniku zmusi sędziego do zarządzenia dogrywki. Pewne jest, że BATE musi strzelić minimum gola, żeby awansować.

Wygodna jest sytuacja Karabachu Agdam, który wygrał 5:0 pierwszy mecz z FC Samtredia. Zaskakująco szybko zadebiutował wówczas Jakub Rzeźniczak, który zmienił kontuzjowanego kapitana w pierwszej połowie. Rzeźniczak i spółka pozwolili Gruzinom na tylko jeden celny strzał z rzutu wolnego, więc trudno przypuszczać, że FC Samtredia nagle odda pięć do bramki w rewanżu. Ponadto Karabach nie poniósł porażki 0:5 w europejskich pucharach od 1999 roku.

Zdecydowanie gorsza jest sytuacja klubu Adriana Cieślewicza. New Saints FC przegrał 0:2 z HNK Rijeka i musi rzucić się do szalonego ataku na własnym stadionie. Przede wszystkim chce przeprosić kibiców za to, co musieli oglądać dwa tygodnie temu. Walijczycy byli pierwszym zespołem, który pozwolił się pokonać u siebie klubowi z Gibraltaru.

Dundalk FC grał w poprzedniej edycji pucharów do 8 grudnia. W tym roku może odpaść już w pierwszym dwumeczu z Rosenborgiem Trondheim. Do rewanżu w Norwegii przystąpi po remisie 1:1 u siebie. Krzepić dobrych znajomych Legii może wynik ostatniego klubu z Irlandii, który gościł w Trondheim. Trzy lata temu Sligo Rovers wygrali na stadionie Rosenborga 2:1.