Zagłębie - Śląsk: euforia w Lubinie, zmiana marzenie Jakuba Świerczoka!

45 minut w "dziesiątkę", a Zagłębie Lubin i tak utrzymało dominację na Dolnym Śląsku. Po golu zmiennika Jakuba Świerczoka w doliczonym czasie gry piłkarze Piotra Stokowca pokonali Śląska Wrocław 1:0!

Marcin Górczyński
PAP / PAP/Jan Karwowski

W 2. kolejce Lotto Ekstraklasy doszło do pierwszych w sezonie 2017/2018 derbów Dolnego Śląska. Zespoły tak naprawdę nie zdążyły jeszcze odkryć wszystkich kart. Wrocławianie po radykalnych zmianach w jedenastce dopiero szukają optymalnego ustawienia. Ich słabości (i krótką ławkę rezerwowych) na inaugurację obnażyła Arka Gdynia (0:2). Zagłębie wprawdzie wygrało 1:0 w Kielcach, ale może cieszyć się jedynie z kompletu punktów. Gra w meczu z Koroną pozostawiała sporo do życzenia.

Atmosferę derbów doskonale znał lewy obrońca Śląska Dorde Cotra, z tym, że dotychczas zakładał koszulkę... Miedziowych. Po pięciu latach w Lubinie przeniósł się do Wrocławia i dla kibiców Zagłębia stał się persona non grata. Sympatycy Miedziowych nie ukrywali swojej niechęci do Serba już podczas przedmeczowej prezentacji. Okazało się, że to tylko przedsmak. Każdy kontakt z piłką byłego kapitana lubinian oznaczał solidną porcję gwizdów i wyzwisk.

Na czysto sportowe emocje trzeba było czekać do... 44 minuty. Bardzo zmotywowany Cotra szukał w polu karnym Marcina Robaka, króla strzelców Ekstraklasy, który raptem kilka dni wcześniej dołączył do zespołu. Snajper pokazał próbkę możliwości. Rozstawiał obrońców, wygrał kilka pojedynków główkowych, choć niemal cały czas czuł na plecach oddech Lubomira Guldana. W końcu urwał się opiekunowi, popędził na bramkę Martina Polacka i wyłożył piłkę-marzenie Sito Rierze. Hiszpan, zamiast z trzech metrów wepchnąć futbolówkę do siatki, obił słowackiego golkipera.

Niewiele brakowało, a Śląsk po tej akcji byłby w kapitalnej pozycji wyjściowej. Kilkanaście sekund później z boiska wyleciał Jakub Tosik. Pomocnik Zagłębia ostro potraktował jednego z rywali, sędzia Tomasz Kwiatkowski pozwolił Robakowi grać i dopiero po akcji wrócił do sytuacji. Arbiter nawet się nie zawahał - druga żółta kartka dla lubinianina.

Sytuacja Miedziowych zrobiła się bardzo nieciekawa. Nie dość, że rozgrywali słabą połowę, to jeszcze stracili swojego "przecinaka" w środku pola. Trener Piotr Stokowiec miał w przerwie o czym myśleć. Martin Nespor pokazywał się głównie na 30-40 metrze od bramki Jakuba Wrąbla, Arkadiuszowi Woźniakowi brakowało zimnej krwi w szesnastce rywali, żadnego zagrożenia nie stwarzał Filip Starzyński.

O dziwo, w "dziesiątkę" Zagłębie wyglądało lepiej. Zespół ożywiło wejście Filipa Jagiełły, nieźle na prawej pomocy radził sobie przesunięty z przymusu Aleksandar Todorovski. W 55 minucie zablokowany strzał Macedończyka o centymetry minął słupek. Bardzo groźnie uderzał też osamotniony w napadzie Woźniak.

Śląsk próbować poderwać z kolei Jakub Kosecki. Skrzydłowy, wcześniej zupełnie niewidoczny, obudził się po przerwie. Jak rasowy rozgrywający kapitalnie obsłużył Cotrę, a Serb był bliski uciszenia lubińskiej widowni. Chwilę później uderzył groźnie z rzutu wolnego, jakby nic nie robiąc sobie z inwektyw, kierowanych pod swoim adresem.

Nie było już na co czekać - Jan Urban zagrał o pełną pulę i wypuścił na plac Arkadiusza Piecha, mającego wspomóc Robaka. W duecie wiele nie zdziałali, za to Piotr Celeban zmusił Polacka do maksymalnego wysiłku. Wydawało się, że fenomenalna interwencja Słowaka uratowała Zagłębiu punkt. Jak się potem okazało, nie tylko.

Gdy na pięć minut przed końcem Woźniaka zmienił Jakub Świerczok, chyba nikt nie spodziewał się, że rezerwowy uszczęśliwi ponad 8 tysięcy widzów. Tymczasem napastnik w swoim debiucie w Zagłębiu, już w doliczonym czasie gry, doszedł do dośrodkowania z rzutu wolnego i uprzedził niezdecydowanego Wrąbla!

KGHM Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław 1:0 (0:0)
1:0 - Jakub Świerczok 90+1'

Zagłębie: Martin Polacek - Aleksandar Todorovski, Lubomir Guldan, Jarosław Jach, Daniel Dziwniel - Jarosław Kubicki, Jakub Tosik, Arkadiusz Woźniak (85' Jakub Świerczok), Filip Starzyński, Łukasz Janoszka (46' Filip Jagiełło) - Martin Nespor (46' Bartosz Kopacz)

Śląsk: Jakub Wrąbel - Mariusz Pawelec, Piotr Celeban, Igors Tarasovs, Dorde Cotra -Jakub Kosecki, Dragojlub Srnić, Michał Chrapek (73' Michał Mak), Robert Pich (79' Arkadiusz Piech), Sito Riera (63' Łukasz Madej) - Marcin Robak

Żółte kartki: Tosik, Todorovski, Guldan (Zagłębie) oraz Robak (Śląsk)

Czerwona kartka: Tosik (Zagłębie - druga żółta)

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Czy Zagłębie Lubin zakwalifikuje się do europejskich pucharów?