El. LE: nowy AC Milan zwyciężył. Frankowski przyniósł szczęście Lewczukowi

AC Milan wrócił po czterech sezonach do pucharów i w III rundzie eliminacji Ligi Europy zwyciężył 1:0 z Universitatea Craiova. Wygrała również drużyna Igora Lewczuka. Na innych stadionach doszło do niespodzianek.

Getty Images / Dino Panato
AC Milan wrócił do europejskich pucharów po czterech sezonach nieobecności. Na dodatek naszpikowany nowymi piłkarzami i tydzień po zwycięstwie 4:0 z Bayernem Monachium, co potęgowało zainteresowanie meczem Rossonerich z Universitatea Craiova.

Trener Vincenzo Montella wyłożył nowe karty na stół, choć ostrożnie. Spośród pozyskanych niedawno piłkarzy w podstawowym składzie Milanu byli Ricardo Rodriguez i Franck Kessie. Był także Gianluigi Donnarumma, o którego perypetiach z negocjowaniem kontraktu było głośno. Bramkarz uratował gości w 23. minucie w sytuacji sam na sam. Niewiele później po przeciwnej stronie boiska Patrick Cutrone trafił w słupek.

Defensywa Rumunów padła w 44. minucie dzięki dobrze wykonanemu rzutowi wolnemu i strzałowi Ricardo Rodrigueza. Po przerwie Universitatea musiała zaatakować więc zostawiła więcej przestrzeni przedstawicielowi Serie A. Milan nie potrafił z tego skorzystać, ale szczęśliwie również nie stracił gola i zwyciężył 1:0. Najbliżej trafienia do bramki faworyta był Alexandru Mitrita po niepewnym piąstkowaniu Donnarummy.

Nie wszyscy przedstawiciele wiodących lig w Europie poradzili sobie jak Milan. Zaskakujące wyniki to porażka 0:1 PSV Eindhoven z NK Osijek, przegrana 0:2 Sparty Praga z Crveną Zvezdą Belgrad czy remis 1:1 Athleticu Bilbao z Dinamem Bukareszt. Trudno było również spodziewać się zwycięstwa aż 3:0 Suduvy Mariampol ze szwajcarskim FC Sion.

Dwóch Polaków było na boisku w Bordeaux. Żyrondyści z Igorem Lewczukiem w jedenastce wygrali 2:1 z Videotonem Szekesfehervar, a zawody sędziował Bartosz Frankowski. Dwa gole strzelił staremu znajomemu Lecha Younousse Sankhare. Fenerbahce Stambuł to pierwsza drużyna z Turcji, która strzeliła gola na stadionie Sturmu Graz. Od razu dwa, a jej zwycięstwo 2:1 to zarazem ósma z rzędu porażka Sturmu u siebie w europejskich pucharach.

Ostersunds FK idzie za ciosem po wyeliminowaniu Galatasaray Stambuł. Debiutant ze Szwecji wygrał 1:0 z CS Fola Esch i będzie mieć czego bronić w rewanżu. Na drużynę z Luksemburga musi jednak wciąż uważać. Tydzień temu zwyciężyła na własnym stadionie aż 4:1 z Interem Baku.

Przedstawiciele Lotto Ekstraklasy niepokonani w czwartek. Zgodnie z przewidywaniami więcej działo się w starciu Arki Gdynia z FC Midtjylland. W pięciu meczach Duńczyków w Lidze Europy padło 27 goli, a ten z Arkowcami zakończył się zwycięstwem 3:2 zdobywcy Pucharu Polski. Do bramki Midtjylland trafił dwukrotnie Marcus Vinicius da Silva, a wynik ustalił w doliczonym czasie Rafał SiemaszkoLech Poznań zremisował bezbramkowo z FC Utrecht, więc jest w niezłej sytuacji przed rewanżem w Polsce.