System ABBA w karnych wyrównuje szanse drużyn. Futbol blisko rewolucyjnej zmiany?

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Bartłomiej Zborowski
PAP / Bartłomiej Zborowski
zdjęcie autora artykułu

Formuła, która świetnie sprawdza się podczas tie-breaka w tenisie ziemnym (ABBA), mogłaby wyrównać szanse zespołów piłkarskich w serii "jedenastek". Są na to dowody naukowe.

Badania przeprowadzone przez naukowców dowiodły, że system ABBA obowiązujący podczas rozgrywania tie-breaka w tenisie ziemnym (po pierwszym serwisie każdy z graczy wykonuje po dwa podania i tak do skutku) będzie bardziej sprawiedliwy podczas konkursu rzutów karnych w piłce nożnej od obecnej formuły.

- Wprawdzie nasze badania dotyczyły tylko tenisa, ale kolejność ABBA jest optymalnym formatem, jeżeli chodzi o rywalizację fair play i nie stawia rozpoczynającego tie-break w lepszej pozycji od swojego przeciwnika - twierdzi grupa badaczy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie.

Naukowcy przeanalizowali 1701 tie-breaków rozegranych przez tenisistów oraz 920 tie-breaków z udziałem tenisistek. - Kolejność nie odgrywa żadnej roli. Zawodnicy mieli takie same szanse na wygraną, stosując system ABBA - napisano we wnioskach.

Profesor ekonomii z izraelskiego uniwersytetu, Danny Cohen-Zada, uważa że po zastosowaniu tej formuły w futbolu wyrówna się szanse zespołów w przypadku konkursu jedenastek. Wcześniej dowiedziono bowiem, że obecny system daje drużynie, która rozpoczyna serię 60 proc. szans na zwycięstwo, m.in. z powodu tego, że zawodnik strzelający w parze jako drugi jest poddany większej presji.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: Zaczarowany Zlatan. I mama Brzostek

- Tenisista rozpoczynający tie-break ma takie same szanse na wygraną jak jego rywal, czego nie można powiedzieć o rywalizacji zespołów piłkarskich w rzutach karnych. Nasze badania pokazują, że formuła ABBA nie daje przewagi żadnej ze stron - przekonuje Danny Cohen-Zada.

Jak podał profil West Ham United na Twitterze, ABBA ma być testowana w nowym sezonie w rozgrywkach Pucharu Ligi Angielskiej.

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB), zajmująca się przepisami w piłce nożnej, już kilka miesięcy temu wydała zgodę na przeprowadzenie testów nowego formatu serii rzutów karnych podczas ME juniorów i juniorek do lat 17. Zdaniem ekspertów, system ABBA może w niedługim czasie zrewolucjonizować mecze piłkarskie.

Źródło artykułu: