El. LE: PSV Eindhoven nie uratował twarzy. Klub Igora Lewczuka zawiódł

PSV Eindhoven przegrał 0:1 rewanż z NK Osijek i odpadł w III rundzie eliminacji Ligi Europy. NK Domżale wyeliminował SC Freiburg, a Videoton Szekesfehervar klub Igora Lewczuka - Girondins Bordeaux.

PAP/EPA / PAP/EPA/ERWIN SPEK
Od początku wieku PSV Eindhoven był zawsze w fazie grupowej europejskich pucharów. Tegoroczna przygoda Holendrów była rekordowo krótka. Zakończyła się po dwóch porażkach 0:1 z NK Osijek. Klub z Chorwacji świetnie zneutralizował PSV Eindhoven. Na wyjeździe pozwolił utytułowanym rywalom na dwa celne strzały, a w Osijeku na jeden. W nagrodę wywalczył historyczny dla siebie awans do IV rundy eliminacji Ligi Europy.

Videoton Szekesfehervar potwierdził, że na własnym stadionie stać go na dużo. W czterech ostatnich kampaniach poniósł na Węgrzech tylko dwie porażki 0:1 z Lechem Poznań i FC Midtjylland. W czwartek zwyciężył 1:0 z Girondins Bordeaux i odrobił skromną stratę z Francji. Przedstawiciel Ligue 1 wrócił do Ligi Europy po roku nieobecności i rozczarował. Nie potrafił przyspieszyć, zepchnąć gospodarzy we własne pola karne. Igor Lewczuk był podstawowym piłkarzem w obu potyczkach z Videotonem.

Piłkarze Sturmu Graz byli w Stambule trzeci raz w historii. Tradycyjnie zremisowali w mieście nad Bosforem. Dwukrotnie zrobili to z Galatasaray, a tym razem z Fenerbahce Stambuł. Kompromisowe 1:1 to za mało, żeby awansować. O niepowodzeniu Austriaków zdecydowała porażka 1:2 sprzed tygodnia, która była przy okazji szóstą z rzędu przegraną Sturmu u siebie w pucharach.

Skendija Tetowo przerwała karnawał na Litwie. Po sukcesie Suduvy Mariampol w dwumeczu z FC Sion szansę na awans miał FK Trakai. Tydzień temu zwyciężył 2:1, ale w rewanżu przekonał się o sile Skendiji na własnym stadionie. Przez dwa sezony Albańczycy odnieśli u siebie aż sześć zwycięstw w pucharach. Z Litwinami 3:0 i tak jak rok temu są blisko fazy grupowej Ligi Europy.

W III rundzie eliminacji zagrali przedstawiciele najsilniejszych lig na kontynencie. Nie zameldowali się w komplecie w następnej fazie. Athletic Bilbao wyeliminował Dinamo Bukareszt, Everton poradził sobie z MFK Rużomberok, ale SC Freiburg potknął się w rywalizacji z NK Domżale. Klub z Bundesligi przegrał 0:2 w Słowenii i stracił zaliczkę 1:0.

Po czterech latach przerwy AC Milan zagrał mecz u siebie w europejskich pucharach. Zobaczyło go z trybun 65 tysięcy kibiców. Trener Vincenzo Montella wprowadził do jedenastki Andreę Contiego. Rossoneri szybko zdobyli gola dzięki strzałowi Giacomo Bonaventury, a po przerwie potwierdzili wyższość trafieniem na 2:0 w rewanżu i 3:0 w dwumeczu.

Za burtą wylądowali finaliści Pucharu Polski. Sytuacja Lecha Poznań i Arki Gdynia po pierwszym spotkaniu była niezła, ale nie potrafili jej wykorzystać. Kolejorz zremisował u siebie 2:2 z FC Utrecht, a drużyna znad morza przegrała 1:2 z FC Midtjylland. Gola, który przesądził o jej porażce, straciła w doliczonym czasie.