El. LM: Ajax przegrał hit. Pechowe porażki klubów Kędziory i Góralskiego

OGC Nice zremisował 2:2 na stadionie Ajaksu Amsterdam i wygrał hitowy dwumecz w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. W fazie grupowej nie zagrają kluby Tomasza Kędziory oraz Jacka Góralskiego.

PAP/EPA / EPA/PETER KLAUNZER
Hitowa rywalizacja finalisty poprzedniej edycji Ligi Europy z trzecią siłą Ligue 1 rozpoczęła się remisem 1:1 w Nicei. Ajax Amsterdam utrzymał ten korzystny wynik zaledwie przez trzy minuty rewanżu. Wydawało się, że ofensywa OGC Nice będzie mocno osłabiona brakiem Mario Balotellego, mimo to Francuzów było stać na strzelanie goli w Amsterdamie. Arnaud Souquet dobił piłkę do bramki po interwencji Andre Onany.

Ajax nie potrafił zorganizować się do ataku. Z szoku po stracie gola wyszedł w 26. minucie. Donny van de Beek uciekł Dantemu, dostał podanie z głębi pola i wyrównał w sytuacji sam na sam z Yoanem Cardinale. Holendrzy dostali skrzydeł i przeważali do przerwy, ale zeszli do szatni przy kompromisowym wyniku.

Tylko dzięki interwencjom Cardinale'a drużyna z Nicei utrzymywała się na powierzchni. Bramkarz starał się zrehabilitować za błąd w pierwszym spotkaniu, po którym Ajax zdobył gola. W 57. minucie Cardinale był bezradny wobec strzału Davinsona Sancheza z kilku metrów. Holendrzy prowadzili 2:1 w rewanżu i 3:2 w dwumeczu.

Ostatnie słowo w pasjonującej rywalizacji należało do OGC Nice. Po kosmicznym podaniu piętą Jeana Michaela Seriego gola strzelił Vincent Marcel. Co prawda drużyna Luciena Favre'a nie jest pierwszą z Francji, która zwyciężyła w Amsterdamie, ale remis 2:2 jest dla niej zwycięskim wynikiem.

Tomasz Kędziora zadebiutował w weekend w Dynamie Kijów. Nie wywalczył sobie jednak miejsca w jedenastce na mecze w europejskich pucharach. W rewanżu z Young Boys Berno zagrała ta sama czwórka obrońców Dynama jak tydzień temu. Współtworzył ja Tamas Kadar. Dynamo dość niespodziewanie straciło zaliczkę 3:1 zdobytą na Ukrainie. Szwajcarzy doprowadzili do wyniku 2:0 w rewanżu w 89. minucie i to oni pozostali w grze o fazę grupową Ligi Mistrzów.

Beznadziejna interwencja Filipa Kljajicia ostatecznie pozbawiła szans na awans Partizana Belgrad. Już u siebie przegrał 1:3 z Olympiakosem Pireus, a po tym jak bramkarz wrzucił sobie piłkę do siatki po zagraniu Mehdiego Carceli, potrzebował czterech goli do awansu. Zdobył tylko dwa. W jedenastce Olympiakosu nie zabrakło ponownie Vadisa Odjidji-Ofoe, który latem przeprowadził się do Pireusu z Legii Warszawa.

Kolejną próbę ucieczki znad przepaści podjął Ludogorec Razgrad. Nowa drużyna Jacka Góralskiego awansowała w poprzedniej rundzie pomimo porażki 1:2 w pierwszym spotkaniu z Żalgirisem Wilno. Również w dwumeczu z Hapoelem Beer Szewa odrobiła stratę 0:2 i w 56. minucie rewanżu prowadziła 3:0. Izraelczycy potrafili zareagować po trzech silnych ciosach i odpowiedzieli jednym, ale nokautującym. Gola na 3:1 strzelił Mohammad Ghadir w 61. minucie.