Tarcza Wspólnoty: nowy system "jedenastek" i trofeum dla Arsenalu

Arsenal po rzutach karnych, rozgrywanych według nowego systemu, pokonał Chelsea w meczu o Tarczę Wspólnoty. Po 90. minutach był remis 1:1 po niezbyt ciekawym spotkaniu.

Bartosz Zimkowski
PAP/EPA / EPA/GERRY PENNY
Obie drużyny podeszły osłabione do tego spotkania, a pierwsze 10 minut należało do Arsenalu. Kanonierzy nie tylko przeważali, ale także stwarzali okazje strzeleckie.

W 22. minucie mogła, a wręcz powinna paść bramka dla Arsenalu. Piłkę na 14 metrze otrzymał Alexandre Lacazette i nowy snajper Kanonierów oddał techniczny strzał. Futbolówka zatrzymała się dopiero na słupku Chelsea.

Później pojedynek wyrównał się, a złą wiadomością dla Arsene'a Wengera była kontuzja Pera Mertesackera. Niemiec oberwał łokciem od Gary'ego Cahilla i nie wrócił już na boisko.

Tuż po zmianie stron Chelsea wyszła na prowadzenie. Po rzucie rożnym Gary Cahill zgrał piłkę w pole karne, gdzie Rob Holding zgubił krycie Victora Mosesa. Nigeryjczyk z kilku metrów nie dał szans Cechowi.

Kolejne minuty to rozczarowująca gra obu drużyn - zwłaszcza Arsenalu, który musiał gonić wynik. Sytuacja zmieniła się 10 minut przed końcem. Pedro Rodriguez brutalnie sfaulował Mohameda Elneny'ego i słusznie dostał czerwoną kartkę. Arsenal od razu wykorzystał okazję, ponieważ po dośrodkowaniu Xhaki gola głową z pięciu metrów zdobył Sead Kolasinac, nowy nabytek Wengera.

Więcej goli nie było i sędzia musiał zarządzić serię "jedenastek", gdzie został zastosowany nowy system: ABBA, a więc drużyny zmieniały się w kolejności oddawania strzałów.

Lepiej "jedenastki" wykonywali piłkarze Arsenalu, a w Chelsea pomylili się Thibaut Courtois (uderzył nad bramką) oraz Morata (trafił w słupek).

Tarcza Wspólnoty powędrowała do Arsenalu.

Arsenal FC - Chelsea FC 1:1 (0:0), karne: 4:1
0:1 - Victor Moses 46'
1:1 - Sead Kolasinac 82'