El. MŚ 2018: Argentyna została pod kreską. Arturo Vidal pomylił bramki

Argentyna zremisowała 0:0 z Urugwajem w hicie eliminacji do mistrzostw świata w strefie CONMEBOL. Pozostaje poza miejscami premiowanymi bezpośrednim awansem. Bardzo źle zagrało Chile i zostało pokonane 0:3 przez Paragwaj.

Lionel Messi w starciu z urugwajskimi obrońcami PAP/EPA / Na zdjęciu: Lionel Messi w starciu z urugwajskimi obrońcami
Jorge Sampaoli postawił na "wariant włoski". Po pierwsze reprezentacja Argentyny zagrała trzema obrońcami, a po drugie z Paulo Dybalą oraz Mauro Icardim w ataku. Obaj występują w Serie A i strzelają na początku sezonu jak na zawołanie. W starciu z Urugwajem nie dochodzili jednak z łatwością do sytuacji podbramkowych. W pierwszej połowie to Celestes zmusili do większego wysiłku golkipera przeciwnika Sergio Romero.

Po przerwie ożywił się Lionel Messi, a Argentyna wyśrubowała ponad 65 procent posiadania piłki. Efekt ataku pozycyjnego był jednak mały. Na koniec meczu Urugwaj stracił Luisa Suareza, który doznał kontuzji i ograniczył się do przeszkadzania Albicelestes. Dzięki remisowi 0:0 to gospodarze zostali na miejscu premiowanym awansem, a Argentyna jest "pod kreską" na lokacie barażowej.

Juan Antonio Pizzi wystawił na mecz z Paragwajem najmocniejsze strzelby. Atak reprezentacji Chile tworzyli Eduardo Vargas, Nicolas Castillo oraz Alexis Sanchez. Ten ostatni mógł na koniec okienka transferowego trafić do Manchester City i wyglądał na rozkojarzonego fiaskiem negocjacji. Generalnie wszyscy La Roja grali poniżej oczekiwań. Pierwsze celne uderzenie oddali w 41. minucie. Przegrywali już wówczas 0:1 po samobójczym golu Arturo Vidala. Nikt nie atakował pomocnika Bayernu Monachium, a ten główkował w okienko własnej bramki.

W 55. minucie Chilijczycy znów pogubili się po stałym fragmencie i Victor Caceres powiększył prowadzenie Paragwaju na 2:0. Sytuację gospodarzy miał ratować Jorge Valdivia. Raz trafili do bramki Guarani, ale sędzia asystent zasygnalizował spalonego, co całkowicie odebrało moc ich atakom. Wynik na 3:0 dla Paragwaju ustalił w doliczonym czasie Richard Ortiz. Triumfator Copa America i finalista Pucharu Konfederacji pozostał na miejscu premiowanym awansem, ale jest w alarmującej formie.

Wenezuela to outsider eliminacji, ale na swoim stadionie nie lubi rozdawać punktów. Po Boliwii i Peru przekonała się o tym reprezentacja Kolumbii. Drużyna Jose Pekermana zremisowała 0:0. To sprawiedliwy wynik. Drużyna z Radamelem Falcao, Juanem Cuadrado i Edwinem Cardoną w składzie nie stworzyła więcej sytuacji podbramkowych niż Wenezuela, a kiedy już oddawała celne uderzenie, odbijała się od dobrze dysponowanego nastolatka Wuilkera Farineza. Mecz obejrzał z ławki rezerwowych James Rodriguez.

Brazylia zagwarantowała sobie wyjazd na mundial w marcu, więc mecze, które zostały jej do końca eliminacji, będą budzić mniejsze niż dotychczas emocje. Canarinhos nie grali z Ekwadorem na maksymalnych obrotach, a i tak wyglądali zdecydowanie lepiej od przeciwnika. Alisson nie zmierzył się przez 90 minut z żadnym celnym strzałem.

Po przeciwnej stronie boiska działo się więcej. Szanse na zmianę wyniku mieli Gabriel Jesus, Neymar i Willian. Festiwal nieskuteczności przerwał w 69. minucie Paulinho. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego opanował piłkę w środku pola karnego i huknął na 1:0 dla Brazylii. To pierwsza bramka pomocnika po transferze do FC Barcelona. Do klubu z Katalonii nie trafił ostatecznie w okienku transferowym Philippe Coutinho. Gracz Liverpool FC ustalił wynik na 2:0 dla faworyta.

W ostatnim meczu dnia reprezentacja Peru pokonała 2:1 Boliwię i zachowała szansę na awans.