El. MŚ 2018: Szwedzi postrzelali Białorusi. Szwajcaria nie daje się dogonić

Reprezentacja Szwecji wygrała 4:0 z Białorusią i umocniła się na pozycji wicelidera w grupie A eliminacji do mistrzostw świata. Szwajcaria znów zwyciężyła i nie daje się dogonić Portugalczykom.

piłkarze reprezentacji Szwecji Reuters / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Szwecji
Szwedów czekało teoretycznie niebanalne zadanie, żeby zwyciężyć w Białorusi. Gospodarze jednak nie tyle nie stawiali oporu, co jeszcze pomagali Skandynawom w strzelaniu bramek. Po pierwszej połowie było 3:0, a na koniec 4:0. Szwedzi poprawiali bilans goli i zarazem umacniali się na pozycji wicelidera w grupie A. Ich przewaga nad trzecią Holandią to trzy punkty. W niedzielę Pomarańczowi wygrali swój mecz ostatniej szansy z Bułgarami.

Wynik otworzył Davy Propper w 7. minucie. To było jego pierwsze trafienie dla reprezentacji Holandii. Drużyna z zachodu kontynentu miała 73 procent posiadania piłki i generalnie przeważała. Miała też trochę szczęścia w 17. minucie, kiedy Georgi Kostadinow główkował w słupek. Napastnik z Bułgarii poprawił się po przerwie, tyle że zdobył tylko gola kontaktowego po wcześniejszym trafieniu Arjena Robbena. Pomarańczowi zwyciężyli 3:1.

W tej samej grupie doszło do niespodzianki dużego kalibru. Lider Francja tylko zremisował bezbramkowo z Luksemburgiem.

Dobrze w tej serii gier zaprezentowała się Szwajcaria, która 9. minucie strzeliła gola Łotyszom i mogła kontrolować wydarzenia na boisku. Ostatecznie zwyciężyła 3:0. Kolejna wiktoria pozwoliła Helwetom utrzymać przewagę w grupie B nad Portugalią. Cristiano Ronaldo i spółka nie bez problemu pokonali 1:0 Węgrów.

Z awansu do mistrzostw świata cieszą się Belgowie, a pokonana przez nich Grecja spadła w grupie H za reprezentację Bośni i Hercegowiny, która zbiła 4:0 Gibraltar.

Długo czekali kibice w Chorwacji na rozstrzygnięcie meczu z Kosowem. W sobotę mecz został przerwany z powodu ulewnego deszczu. W niedzielę pogoda nie była dużo lepsza, ale dokończyć spotkanie się udało. Ataki Chorwacji zaowocowały golem dopiero w 74. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego przyjezdnym urwał się Domagoj Vida i główkował na 1:0. To była bramka zwycięska i na wagę pozycji lidera w grupie I.

0:1 - Andre Silva 48'

Łotwa - Szwajcaria 0:3 (0:1) 0:1 - Haris Seferović 9' 0:2 - Blerim Dzemaili 55' 0:3 - Ricardo Rodriguez (k.) 58'

1:2 - Romelu Lukaku 74'

Gibraltar - Bośnia i Hercegowina 0:4 (0:1) 0:1 - Edin Dzeko 35' 0:2 - Kenan Kordo 65' 0:3 - Senad Lulić 83' 0:4 - Edin Dzeko 85'