El. MŚ 2018: Hiszpanie zdemolowali rywali, Serbowie jedną nogą w Rosji

Zakończyła się ósma kolejka zmagań w eliminacjach mistrzostw świata 2018. Hiszpanie urządzili sobie trening strzelecki z Liechtensteinem i wygrali 8:0. Serbowie po zwycięstwie z Irlandią znaleźli się na autostradzie wiodącej do Rosji.

Marcin Górczyński
Na zdjęciu Andres Iniesta (z lewej) i Seyhan Yildiz (z prawej) PAP/EPA / AP/EPA/GIAN EHRENZELLER / Na zdjęciu Andres Iniesta (z lewej) i Seyhan Yildiz (z prawej)

Po meczu na szczycie grupy G z Włochami, zakończonym efektownym triumfem 3:0, Hiszpanów czekało zadanie z serii lekkich, łatwych i przyjemnych. Bo jak inaczej można nazwać spotkanie z jedną z najsłabszych drużyn rankingu FIFA, Liechtensteinem. Nikt nie wietrzył sensacji w Vaduz, La Rioja miała zdeklasować rywali.

Demontaż drużyny z Księstwa zaczął się już w czwartej minucie po golu Sergio Ramosa. Rywale nie przeszkadzali zbytnio Hiszpanom w rozgrywaniu piłki, więc byli mistrzowie Europy prezentowali to, co umieją najlepiej - podania na jeden kontakt. Bardzo ładną akcję kolegów zwieńczył Alvaro Morata, a kolejne bramki były kwestią czasu. Jednego z najłatwiejszych goli w karierze strzelił Isco, który wykorzystał katastrofalny błąd bramkarza z Liechtensteinu. Golkiper próbował wybić piłkę z własnego pola karnego, ale... nie trafił w futbolówkę. Reprezentacyjny dorobek znacznie poprawił też zmiennik Iago Aspas.

Hiszpanie wygrali mecz bez historii 8:0 i są bardzo blisko awansu. Dystansu do nich nie tracą Włosi. Italia długo męczyła się z Izraelem. Wybawieniem okazała się akcja duetu Antonio Candreva - Ciro Immobile. Wielka dwójka odskoczyła Albańczykom, którzy po remisie 1:1 z Macedonią mają już tylko iluzoryczne szanse na miejsce barażowe.

O krok od awansu są Serbowie. Po wielu latach posuchy podopieczni Slavojluba Muslina prawdopodobnie zagrają na wielkim turnieju. W Dublinie pokonali drugich w tabeli Irlandczyków, choć od 68. minuty i czerwonej kartki dla Nikoli Maksimovicia musieli grać w "dziesiątkę". Zwycięską bramkę strzelił Aleksandar Kolarov. Były piłkarz Manchesteru City uderzył tak jak do tego przyzwyczaił w lidze angielskiej - mocno pod poprzeczkę, ze skraju pola karnego.

Serbowie mają na koncie o cztery punkty więcej niż Walijczycy, którzy po 80 minutach katorgi z Mołdawią strzelili bramkę (Hal Robson-Kanu). Bałkańska reprezentacja jest w znakomitej sytuacji. W ostatnich kolejkach zmierzy się bowiem z grającymi o pietruszkę Austriakami i Gruzinami.

Bardzo spłaszczyła się tabela w grupie I. Islandczycy wykorzystali potknięcie Chorwatów i zrównali się z nimi punktami po zwycięstwie 2:0 nad Ukrainą. Bohaterem wyspy gejzerów został Gylfi Sigurdsson, autor obu bramek. Do gry o awans wrócili Turcy. Piłkarze znad Bosforu pokonali liderujących Chorwatów. Bardzo cenne trzy punkty zapewnił Cenk Tosun. Na dwie kolejki przed końcem cztery drużyny mają szansę na MŚ 2018!

W barwach Finlandii 90 minut rozegrał Kasper Hamalainen z Legii. Suomi dopiero w końcówce złamali obronę Kosowa i wygrali 1:0 po golu Teemu Pukkiego. Marne to pocieszenie do piłkarza mistrzów Polski. Jego reprezentacja już dawno pożegnała się z marzeniami o wyjeździe do Rosji.

0:8 - M. Goppel (sam.) 89'

Macedonia - Albania 1:1 (0:0) 0:1 - Odise Roshi 53' 1:1 - Aleksandar Trajkovski 78'