Wielka rewolucja w Wiśle Kraków. "Zrealizowaliśmy nasz cel"

Newspix / Krzysztof Porębski / Dyrektor sportowy Wisły Kraków, Manuel Junco
Newspix / Krzysztof Porębski / Dyrektor sportowy Wisły Kraków, Manuel Junco

Latem w Wiśle Kraków doszło do zakrojonej na szeroką skalę rewolucji kadrowej. Z klubem pożegnało się 15 zawodników, a w ich miejsce ściągnięto 13 nowych, w tym aż 12 obcokrajowców. Przy Reymonta 22 nie widzą w tym jednak nic złego.

Z 13-krotnymi mistrzami Polski definitywnie pożegnali się Petar Brlek, Cristian Echavarria, Krzysztof Mączyński, Michał Miśkiewicz, Przemysław PorębskiMatija SpicićSemir Stilić, Alan Uryga, Ever Valencia, Mateusz Zachara i Łukasz Załuska, a Jakub Ptak, Bartłomiej Purcha i Wojciech Słomka zostali wypożyczeni do innych klubów. Nowymi twarzami w zespole Kiko Ramirez są to Zoran Arsenić, Denys Bałaniuk, Vullnet Basha, Carlitos, Julian Cuesta, Tibor Halilović, Jesus Imaz, Marko Kolar, Martin Kostal, Victor Perez Alonso, Kamil Wojtkowski i Ze Manuel. Niewykluczone, że do Wisły dołączy jeszcze testowany król strzelców MŚ U-17 2007, Macauley Chrisantus.

- Myślę, że teraz mamy lepiej zbalansowaną drużynę niż wcześniej. Taki był nasz cel - tłumaczy dyrektor sportowy Wisły, Manuel Junco. - Nad Chrisantusem będziemy się jeszcze zastanawiać. Musimy się jeszcze spotkać ze sztabem szkoleniowym i wtedy będziemy mogli podjąć ostateczną decyzję - dodaje Hiszpan.

Wisła nie ściągnęła zawodników z pierwszych stron gazet, ale nowi wiślacy nie są anonimowi. Chorwaci Arsenić, Halilović i Kolar, Słowak Kostal i Ukrainiec Bałaniuk mają w swoich krajach opinię utalentowanych, a Wojtkowski to jeden z najlepiej zapowiadających się Polaków młodego pokolenia, który trafił do Wisły z RB Lipsk. Perez i Cuesta grali w hiszpańskiej ekstraklasie, a Manuel ma w CV 90 występów w portugalskiej ekstraklasie.

Junco szczególnie cieszy ściągnięcie Kolara. To 22-letni wychowanek Dinama Zagrzeb, którego bilans w chorwackiej ekstraklasie to 15 bramek i dziewięć asyst w 86 meczach, a na jej zapleczu strzelił osiem goli w 21 występach.

ZOBACZ WIDEO Kolejny gol Zielińskiego po cudownej akcji. Zobacz skrót meczu Bologna - Napoli [ZDJĘCIA ELEVEN]

- Miałem go na swojej liście ciekawych młodych zawodników. Pamiętam, że gdy miał 15-16 lat, to był w stanie debiutować w kadrze U-21. Jest utalentowanym zawodnikiem, którego obserwowałem od dłuższego czasu - mówi Junco.

Ostatnie transfery całkiem zmieniły strukturę narodowościową zespołu z Reymonta 22. W kadrze Wisły jest teraz 15 obcokrajowców, w tym 12 ściągniętych w dwóch ostatnich miesiącach, i tylko 12 Polaków, którzy mają za sobą debiut w ekstraklasie. W skład wiślackiej Legii Cudzoziemskiej wchodzi siedmiu Hiszpanów, trzech Chorwatów oraz Albańczyk, Czech, Portugalczyk, Słowak i Ukrainiec.

- Taka jest piłka nożna, tak jest w całej Europie. Mamy w Wiśle dwunastu Polaków, a na przykład w Realu Madryt jest jedenastu Hiszpanów, w Barcelonie jest ich dziewięciu, a w Atletico Madryt siedmiu. Chelsea ma trzech Anglików w kadrze, Manchester United ma ośmiu, a Manchester City czterech. Tak wygląda to w Europie - tłumacz Junco, który uważa, że w Wiśle nie występuje problem braku komunikacji:-Odprawy są po hiszpańsku, po polsku i po angielsku. Komunikacja działa. W innych klubach ekstraklasy też są obcokrajowcy. To nie jest problem.

Podobną retorykę przyjął trener Wisły, Kiko Ramirez. Na początku września tak skomentował fakt, że w jego zespole Polacy są w mniejszości: - Futbol to gra, która nie zna granic. Futbol jest globalny. Tworzymy wielką międzynarodową rodzinę. Doświadczeni Polacy, którzy są w Wiśle już od dłuższego czasu, pomagają nam budować atmosferę w szatni i tworzyć ducha zespołu.

Za internacjonalizację Wisły stoi wspomniany Junco. Odkąd w październiku były skaut Białej Gwiazdy wrócił na Reymonta 22 w roli dyrektora sportowego, do Wisły trafiło aż 20 obcokrajowców i tylko trzech Polaków.

- Naszym głównym celem są Polacy, ale jeżeli zakontraktowanie Polaka nie jest możliwe, to wtedy rozpoczynamy rozmowy z obcokrajowcami - powtarzał Junco w ostatnich tygodniach. Krakowianie postawili na import piłkarzy ze względu na niskie koszty sprowadzenia obcokrajowców. Chodzi zarówno o pensje, jak i prowizje menedżerskie, które są niższe niż w przypadku Polaków.

Wszystkich trzynastu zawodników Wisła sprowadziła na zasadzie wolnego transferu, a na sprzedaży Brleka i Mączyńskiego zarobiła ok. 2,5 mln euro. Dawno transferowy bilans krakowskiego klubu nie był tak korzystny.

Letnie transfery Wisły Kraków:

Zawodnik przychodzącyZZawodnik odchodzącyDo
Zoran Arsenić NK Osijek Petar Brlek Genoa CFC
Vullnet Basha Dnipro Dniepropietrowsk Christian Echavarria Seinajoen JK
Denys Bałaniuk UCAM Murcia Krzysztof Mączyński Legia Warszawa
Carlitos Villarreal CF B Michał Miśkiewicz CD Feirense
Julian Cuesta UD Almeria Przemysław Porębski MKS Trzebinia
Tibor Halilović Lokomotiva Zagrzeb Jakub Ptak Gryf Wejherowo
Jesus Imaz Cadiz CF Bartłomiej Purcha JKS Jarosław
Marko Kolar Lokomotiva Zagrzeb Wojciech Słomka GKS Katowice
Martin Kostal Spartak Trnava Matija Spicić -
Ze Manuel Vitoria Setubal Semir Stilić Wisła Płock
Victor Perez Alonso AD Alcorcon Alan Uryga Wisła Płock
Kamil Wojtkwoski RB Lipsk Ever Valencia Indepediente Medellin
Fran Velez UD Almeria Hugo Videmont AFC Tubize
Mateusz Zachara CD Tondela
Łukasz Załuska Pogoń Szczecin

Obcokrajowcy w Wiśle Kraków:

ZawodnikNarodowośćPozycjaWiekW Wiśle od
Zdenek Ondrasek Czech napastnik 29 lat 2015/2016
Ivan Gonzalez Hiszpan obrońca 29 lat 2016/2017
Pol Llonch Hiszpan pomocnik 25 lat 2016/2017
Zoran Arsenić Chorwat obrońca 23 lata 2017/2018
Denys Bałaniuk Ukrainiec napastnik 20 lat 2017/2018
Vullnet Basha Albańczyk pomocnik 27 lat 2017/2018
Carlitos Hiszpan napastnik 27 lat 2017/2018
Julian Cuesta Diaz Hiszpan bramkarz 26 lat 2017/2018
Tibor Halilović Chorwat pomocnik 22 lat 2017/2018
Jesus Imaz Hiszpan pomocnik 27 lat 2017/2018
Marko Kolar Chorwat napastnik 22 lata 2017/2018
Martin Kostal Słowak pomocnik 21 lat 2017/2018
Ze Manuel Portugalczyk pomocnik 27 lat 2017/2018
Victor Perez Alonso Hiszpan pomocnik 29 lat 2017/2018
Fran Velez Hiszpan pomocnik 26 lat 2017/2018
Źródło artykułu: