LE: piłkarze Arsenalu i Lazio Rzym byli w opałach, ale wygrali

Arsenal FC wystąpił w Lidze Europy po 17 latach spędzonych w Lidze Mistrzów. Wygrał pierwszy mecz w fazie grupowej 3:1 z 1.FC Koeln. Również Lazio Rzym miało problemy w spotkaniu z Vitesse Arnhem, jednak zwyciężyło 3:2.

Alexis Sanchez PAP/EPA / PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA / Na zdjęciu: Alexis Sanchez
Mecz w Londynie rozpoczął się godzinę później niż zaplanowano, aby zapewnić bezpieczeństwo kibicom. Występ w Lidze Europy jest dla Arsenalu FC zesłaniem, a dla 1.FC Koeln świętem. W europejskich pucharach przedstawiciel Bundesligi nie grał przez 20 lat. W 9. minucie Jhon Cordoba wyprowadził Koeln na prowadzenie. Przelobował Davida Ospinę, który urządził sobie wycieczkę poza pola karne.

Po przerwie drużyna Arsene'a Wengera nie pozwoliła przyjezdnym na pierwsze w historii zwycięstwo w Londynie. Krótko po powrocie z szatni Sead Kolasinac wyrównał, a ozdobą spotkania było trafienie na 2:1 Alexisa Sancheza. Chilijczyk zbiegł z lewego skrzydła do środka i prawą nogą dokręcił piłkę w narożnik bramki. Wynik na 3:1 ustalił Hector Bellerin.

Możliwe, że piłkarze Vitesse Arnhem usłyszeli przed swoim meczem o wysokich zwycięstwach Atalanty Bergamo i AC Milan, więc początkowo schowali się przed innym włoskim klubem Lazio Rzym. Fakt był taki, że przez 20 minut atakowali wyłącznie Biancocelesti. W ich jedenastce byli Holender Stefan de Vrij, a także Jordan Lukaku i Adam Marusić, którzy przeprowadzili się do Rzymu z Belgii.

Z czasem zdobywca Pucharu Holandii zorganizował się do ataku, a po stronie Lazio dały o sobie znać braki kadrowe. Simone Inzaghi nie wystawił Ciro Immobile, Sergeja Milinkovicia-Savicia i Naniego. W przerwie trener rzymian musiał zastanowić się jak odrobić stratę 0:1. Gola dla Vitesse strzelił Tim Matavz po dośrodkowaniu Milota Rashicy.

Na boisko wszedł Immobile i ofensywa Lazio nabrała rumieńców. Gola na 1:1 strzelił Marco Parolo, pod którego nogi spadła piłka w dużym zamieszaniu. Rzymianie liczyli, że pójdą za ciosem, tymczasem niewiele później to gospodarze odzyskali prowadzenie po kolejnym dośrodkowaniu Rashicy i strzale Bryana Linssena. W Holandii zrobiło się interesująco.

Lazio odwróciło wynik na 3:2 dopiero po pojawieniu się na murawie Milinkovicia-Savicia oraz Senada Lulicia. Rzymianie byli w opałach, mimo to uratowali status niepokonanych w tym sezonie. Decydującą bramkę strzelił Alessandro Murgia tak jak w niedawnym meczu o Superpuchar Włoch.

Piłkarze OGC Nice przystąpili do konfrontacji z SV Zulte Waregem po błyskotliwym zwycięstwie 4:0 z AS Monaco w Ligue 1. Nie zgubili formy strzeleckiej. Nie minęły dwa kwadranse i drużyna Mario Balotellego prowadziła 3:0 w Belgii. Do takiego wyniku doprowadzili autor dubletu Alassane Plea oraz Dante. Ostrzał trwał po przerwie, a zakończył go trafieniem na 5:1 sam Balotelli.

Do czwartku Rosenborg Trondheim nie przegrał meczu na wyjeździe w tegorocznych pucharach. Pomogło mu to wyeliminować Ajax Amsterdam, który w poprzedniej edycji Ligi Europy doszedł aż do finału. W San Sebastian ekipa z Trondheim nie przedłużyła chlubnej serii, a czarną. W tym wieku wygrała tylko jeden mecz w Hiszpanii. Tym razem Norwegowie zostali pokonani 0:4 przez Real Sociedad.

Podobnie, jak OGC Nice i Real Sociedad wysokie zwycięstwo zapewnił sobie szybko Zenit Sankt Petersburg. Drużyna z Rosji pobiła 5:0 Vardar Skopje. Trzy gole zdobył FCSB Bukareszt w wygranym 3:0 meczu z Viktorią Pilzno.