El. MŚ 2018: Prijović dał awans Serbom!

Serbia i Islandia zagrają na rosyjskim mundialu. Obie drużyny miały sprawy awansu we własnych rękach i nie zawiodły. W Belgradzie bohaterem narodowym został znany z gry w Legii Warszawa Aleksandar Prijović!

Dominik Polesiński
Aleksandar Prijović PAP/EPA / PAP/EPA/ANDREJ CUKIC / Na zdjęciu: Aleksandar Prijović

300-tys. Islandia będzie krajem z najmniejszą liczbą mieszkańców, który kiedykolwiek zakwalifikował się na mundial. Podopieczni Heimira Hallgrimssona w ostatniej kolejce eliminacji za rywala mieli słabiutkie Kosowo i nikt nie wyobrażał sobie, aby zaprzepaścili szansę. Bilety rozeszły się w ekspresowym tempie, a 10-tys. stadion pękał w szwach. Na gola gospodarze kazali fanom czekać aż do 40. minuty, ale później było już spokojnie.

Nerwy sięgnęły za to zenitu w Belgradzie. Serbowie mieli sprawę awansu we własnych rękach. Mundial dawał triumf nad Gruzją, a ta w eliminacjach nie wygrała żadnego meczu. Bohaterem narodowym został Aleksandar Prijović. Były piłkarz Legii Warszawa pojawił się na boisku po przerwie i potrzebował zaledwie 13 minut na zdobycie gola. To było prawdziwe wejście smoka!

W barażach zagrają Chorwacja i Irlandia. Obie drużyny wygrały mecze wyjazdowe pozostawiajac w przegranym polu Ukrainę i Walię. Naszych wschodnich sąsiadów pogrążyły dwa gole Andreja Kramaricia, a Walii szans na mundial pozbawił atomowy "wolej" Jamesa McCleana.

Gola dla Finlandii w zremisowanym domowym meczu z Turcją (2:2) zdobył znany z występów w Lechu Poznań Paulus Arajuuri. Obrońca skutecznie zamknął akcję na dalszym słupku po centrze z rzutu wolnego. Turcy zapowiadali zmazanie plamy za ostatnią porażkę 0:3 z Islandią, ale na słowach się skończyło.

Skromne wygrane po 1:0 odnieśli Włosi i Hiszpanie. Ci pierwsi czekają już na rywala barażowego, drudzy bezpośredni awans zapewnili sobie wcześniej.

0:1 - Antonio Candreva 73'

Macedonia - Liechtenstein 4:0 (2:0) 1:0 - Visar Musliu 36' 2:0 - Aleksandar Trajkovski 38' 3:0 - Enis Bardi 66' 4:0 - Arijan Ademi 69'

0:2 - Andrej Kramarić 70'

Finlandia - Turcja 2:2 (0:0) 0:1 - Cenk Tosun 57' 1:1 - Paulus Arajuuri 76' 1:2 - Cenk Tosun 84' 2:2 - Joel Pohjanpalo 88'