Gole polskich piłkarzy w niższych ligach w Niemczech, Austrii i Norwegii

Weekend był dosyć udany dla polskich piłkarzy, którzy występują w IV lidze niemieckiej. W sobotę skutecznością wykazali się również nasi rodacy, grający na co dzień w niższych klasach rozgrywkowych w Austrii oraz Norwegii.

Wojciech Święch

W sobotnie popołudnie w ramach 26. kolejki Regionalligi West zespół 1.FC Kleve podjął przed własną publicznością BV Cloppenburg. Gospodarze objęli prowadzenie już w 16. minucie, kiedy to do siatki rywali trafił pomocnik Marek Klimczok. Były zawodnik GKS-u Katowice w aktualnym sezonie ligowym w 25 meczach zdobył do tej pory 4 gole. We wspomnianym spotkaniu wystąpił też napastnik Marcel Podszus, który ma polskie i niemieckie obywatelstwo. Wpisał się on na listę strzelców dwukrotnie - w 84. i 85. minucie. Zawodnik ten w bieżących rozgrywkach zaliczył już 21 meczów, w których ośmiokrotnie umieścił piłkę w siatce. Klimczok i Podszus wystąpili w całym pojedynku.

Zespół 1.FC Kleve zajmuje obecnie przedostatnie miejsce w tabeli i ma pięć punktów straty do bezpiecznej lokaty spoza strefy spadkowej.

1.FC Kleve - BV Cloppenburg 4:1 (1:0)
1:0 - Klimczok 16'
1:1 - Zimin 60'
2:1 - Urban (k.) 81'
3:1 - Podszus 84'
4:1 - Podszus 85'

W sobotę II zepół SC Freiburg zagrał u siebie z rezerwami SV Wehen Wiesbaden. Było to spotkanie 26. kolejki Regionalligi Süd. Gospodarze odnieśli zwycięstwo w stosunku 3:1. Wynik meczu w 81. minucie ustalił Timo Waslikowski. Napastnik, który ma polskie oraz niemieckie obywatelstwo, pojawił się na murawie dziesięć minut wcześniej, kiedy to zastąpił Rahmana Soyudogru. Waslikowski we wspomnianym pojedynku ujrzał żółtą kartkę.

Napastnik w aktualnym sezonie wystąpił w 19 spotkaniach, w których zdobył dotychczas 3 bramki. Rezerwy SC Freiburg zajmują w chwili obecnej 16. pozycję w tabeli i walczą o uniknięcie degradacji.

SC Freiburg II - SV Wehen Wiesbaden II 3:1 (2:0)
1:0 - Caligiuri 24'
2:0 - Sirigu 25'
2:1 - Lakicevic 76'
3:1 - Waslikowski 81'

W sobotę popołudniu w ramach 26. kolejki Regionalligi Nord drużyna SV Wilhelmshaven podjęła u siebie VfB Lübeck. W barwach miejscowych całe spotkanie zagrało dwóch Polaków - napastnik Wojciech Pollok oraz pomocnik Waldemar Kowalczyk. Pierwszy z nich wpisał się na listę strzelców w 36. minucie (było to jego 25. trafienie w 20 meczach), a drugi godzinę po rozpoczęciu gry (ma na koncie 3 bramki w 24 pojedynkach ligowych w bieżącym sezonie). Ich klub odniósł zwycięstwo 2:1 i plasuje się obecnie na 9. miejscu w czwartoligowej tabeli.

SV Wilhelmshaven - VfB Lübeck 2:1 (1:1)
0:1 - Henning 30'
1:1 - Pollok 36'
2:1 - Kowalczyk 60'

W sobotę odbyły się mecze 26. kolejki II ligi austriackiej (Erste Liga). W weekend zespół SKN St. Pölten zagrał na własnym stadionie z Red Bullem Juniors Salzburg. W szeregach gospodarzy od pierwszej do ostatniej minuty pojedynku wystąpił Michael Wojtanowicz, który ma austriackie, ale też polskie obywatelstwo.

Po jego trafieniu gospodarze objęli prowadzenie w 37. minucie spotkania. Asystował on również przy golu Roberta Gruberbauera w 86. minucie. Wojtanowicz w doliczonym czasie gry ustalił rezultat pojedynku na 3:1 dla SKN St. Pölten. Wykorzystał wtedy podyktowany rzut karny. Wpisał się on do protokołu meczowego także w 63. minucie, kiedy to arbiter ukarał go żółtą kartką.

Środkowy napastnik w aktualnym sezonie drugoligowym w 26 spotkaniach zdobył dotychczas 13 bramek. Jego klub zajmuje obecnie 4. lokatę w tabeli.

SKN St. Pölten - Red Bull Juniors Salzburg 3:1 (1:1)
1:0 - Wojtanowicz 37'
1:1 - Wemmer 39'
2:1 - Gruberbauer 86'
3:1 - Wojtanowicz (k.) 90+4'

W weekend w Norwegii rozegrano niepełną 2. kolejkę miejscowej III ligi (2. divisjon Avdeling 4). W tej serii spotkań drużyna Manglerud Star Toppfotball zagrała przed własną publicznością z Mo Idrettslag.

W podstawowym składzie gospodarzy pojawił się pomocnik Maciej Paszkiewicz. W 51. minucie zdobył on pierwszego gola we wspomnianym spotkaniu. Wpisał się on też na listę strzelców w 66. minucie, kiedy to uderzeniem głową skierował piłkę do siatki i w ten sposób jego zespół wyszedł na prowadzenie w stosunku 2:1. W 75. minucie Polak musiał opuścić plac gry z powodu kontuzji. Na murawie zastąpił go wówczas Kristoffer Eide. Miejscowi wywalczyli komplet punktów po zwycięstwie 4:2.

Klub Manglerud Star jest liderem III ligi norweskiej gr. 4. Paszkiewicz, znany w Polsce z występów w OKS-ie 1945 Olsztyn, w weekend zaliczył swoje dwa pierwsze trafienia w nowym sezonie.

Manglerud Star Toppfotball - Mo Idrettslag 4:2 (0:0)
1:0 - Paszkiewicz 51'
1:1 - Risøy 58'
2:1 - Paszkiewicz 66'
3:1 - Rogstad 68'
3:2 - Makumbu 80'
4:2 - Eide 81'