LM: Borussia znowu to zrobiła. Sensacja w Dortmundzie

Borussia Dortmund po raz drugi zremisowała 1:1 z APOEL-em i niemal straciła szanse na awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Gospodarze do przerwy prowadzili po golu Guerreiro, wyrównał po zmianie stron Pote.

Michał Piegza
Borussia Dortmund - APOEL Nikozja w ramach Ligi Mistrzów PAP/EPA / Borussia Dortmund - APOEL Nikozja w ramach Ligi Mistrzów
Podobno nic dwa razy się nie zdarza. Po remisie APOEL-u z Borussią przed dwoma tygodniami, niewielu dawało Cypryjczykom jakiekolwiek szanse w pojedynku w Dortmundzie.

Pierwsza połowa wydawała się to potwierdzać. Przewaga Borussii była miażdżąca. Już w pierwszym kwadransie gospodarze stworzyli sobie kilka dobrych okazji do otwarcia wyniku. Problemem Niemców po raz kolejny była jednak skuteczność.

Kiedy wydawało się, że goście w miarę opanowali sytuację, padł gol dla Borussii. W 29. minucie Shinji Kagawa kapitalnie dograł do Raphaela Guerreiro, a ten w sytuacji sam na sam pewnie trafił do siatki.

Dopiero po stracie gola APOEL zagrał odważniej i w 41. minucie mógł wyrównać. Jednak po dośrodkowaniu wracający we własne pole karne Maximilian Philipp wślizgiem uprzedził rywala.

Druga połowa rozpoczęła się zaskakująco. W 51. minucie goście doprowadzili do remisu. Po kontrze APOEL-u, z piłką w okolicach linii końcowej znalazł się Carlao. Obrońca wycofał do Mickaela Pote, a ten pewnie trafił do siatki z ok. 10 metrów.

Po stracie gola Borussia ruszyła, a APOEL szans szukał w kontrach. Pod bramką Nauzera Pereza co chwilę było groźnie. Niedawno pozyskany golkiper dwoił się i troił, ratując zespół w beznadziejnych wręcz momentach. Z kolei w 63. minucie to stojący na linii bramkowej Ghayas Zahid wyręczył nowego kolegę, wybijając piłkę po strzale głową Omera Topraka.

W 77. minucie Borussia powinna ponownie wyjść na prowadzenie. Po dośrodkowaniu Christiana Pulisicia Pierre-Emerick Aubameyang głową uderzył w poprzeczkę. Chwilę później strzał Amerykanina trafił w wyciągniętą rękę obrońcy, ale arbiter nakazał grać dalej.

W nerwowych końcowych minutach Borussii nie udało się przechylić szali wygranej na swoją stronę. To APOEL mógł w 89. minucie trafić do siatki, ale goście źle rozegrali akcję w końcowej jej fazie. W doliczonym czasie w bramkę z trzech metrów nie trafił głową Aubameyang.

Po czterech kolejkach Ligi Mistrzów Borussia ma tylko 2 punkty i niemal straciła szanse na awans do fazy pucharowej. Drużynie z Dortmundu pozostała rywalizacja z APOEL-em o prawo gry wiosną w Lidze Europy.

Borussia Dortmund - APOEL Nikozja 1:1 (1:0)
1:0 - Guerreiro 29'
1:1 - Pote 51'

Borussia Dortmund: Roman Burki - Marc Bartra, Sokratis Papastathopoulos, Omer Toprak (87' Andre Schuerrle), Raphael Guerreiro (72' Marcel Schmelzer) - Mario Goetze, Julian Weigl, Shinji Kagawa - Christian Pulisić, Pierre-Emerick Aubameyang, Maximilian Philipp (65' Andrij Jarmolenko).

APOEL Nikozja: Nauzet Perez - Praxitelis Vouros, Jesus Rueda, Giorgos Merkis, Carlao, Nektarios Alexandrou (46' Roland Sallai) - Nuno Morais, Ghayas Zahid, Vinicius Oliveira Franco - Mickael Pote (74' Igor de Camargo), Stathis Aloneftis (82' Agustin Farias).

Żółte kartki: Carlao, Vouros, Perez (APOEL).

Sędzia: Matej Jug (Słowenia).